Trwa ładowanie...
d1bpcuh
Aktualności

"Przy Planty 7/9": Uroczysta premiera filmu Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera

W środę, 22 czerwca 2016 r. o godzinie 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się uroczysta premiera filmu Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera, pt.: "Przy Planty 7/9"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Przy Planty 7/9": Uroczysta premiera filmu Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera
(getty)
d1bpcuh

Honorowy patronat na wydarzeniem objęli: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Arcybiskup Metropolita Warszawski ks. Kardynał Kazimierz Nycz oraz Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Biskup Rafał Markowski.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów i ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W PRL jest tematem zakazanym przez władze. Po upadku komunizmu Bogdan Białek, główny bohater filmu, poświęca lata swojego życia, by pojednać Polaków i Żydów po tragedii z 1946 roku.

d1bpcuh

„PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) - to niezwykła podróż, w której towarzyszymy głównemu bohaterowi. Bogdan Białek, polski katolik urodzony w wielokulturowym i wieloreligijnym Białymstoku. Dzisiaj mieszka w Kielcach, mieście, którego wizerunek w świecie żydowskim za granicą, kojarzy się z mordem na ocalałych z Holocaustu Żydach.

Białek bierze miasto w podróż, która kompletnie je odmieni. Droga ta będzie bolesna. Odmieni również samego Białka. Bohater do końca poszukiwać będzie nowej drogi, która pozwoli mu rozwijać dialog międzykulturowy i międzyreligijny.

Poprzez opowiadanie z punktu widzenia wydarzeń współczesnych, dokument buduje świadomość, że wiedza historyczna jest niezbędna do znalezienia się we współczesnym świecie. Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii, przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

Po projekcji twórcy zapraszają na dyskusję o filmie, w której wezmą udział: bohater „PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) - Bogdan Białek, reżyserzy i producenci filmu - Michał Jaskulski i Lawrence Loewinger, oraz współproducent filmu – Marcin Wierzchosławski.

d1bpcuh

Podziel się opinią

Share
d1bpcuh
d1bpcuh