Trwa ładowanie...
d317x5d
d317x5d
Aktualności

Psy mają wywęszyć pirackie filmy

Share
d317x5d

Dwa czarne labradory to ostatnia broń przemysłu filmowego w walce z piractwem, które przynosi wytwórniom miliardy dolarów strat.

3,5-letnie psy Lucky i Flo rozpoczęły we wtorek miesięczny okres próbny w Malezji. Mają wywęszyć pirackie płyty CD i DVD.

To pierwsze psy wytrenowane tak aby znaleźć optyczne dyski w pakunkach i pojemnikach, jakich używa się do przemytu na całym świecie” – poinformowało amerykańska organizacja Motion Picture Association (MPA), która prowadzi walkę z piractwem w imieniu najważniejszych wytwórni filmowych.

d317x5d

Według danych MPA, filmowe wytwórnie w wyniku piractwa straciły w 2005 roku 6,1 miliarda dolarów.

Władze Malezji poprosiły MPA, aby sprowadziła oba psy do ich kraju. Lucky i Flo zostały wyszkolone w Irlandii Północnej. Swoje umiejętności demonstrowały już w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zostały wyszkolone do wykrywania poliwęglanów i innych chemicznych substancji stosowanych w dyskach optycznych. Nie odróżniają jednak płyt CD od DVD, ani płyt legalnych od pirackich. Przeważnie jednak pakunki z legalnymi płytami są rejestrowane w oficjalnych wykazach, a więc psy będą przydatne w przypadkach, gdy wywęszą płyty znajdujące się w nie zarejestrowanych ładunkach, mogących zawierać pirackie kopie CD lub DVD.

MPA to stowarzyszenie dbające o interesy amerykańskich wytwórni. W jego skład wchodzą takie studia jak ParamountPictures, Sony Pictures, Twentieth Century Fox Film czy Warner Bros.

d317x5d

Podziel się opinią

Share
d317x5d
d317x5d