Trwa ładowanie...
08-05-2009 17:40

Radzie nadzorczej TVP nie udało się zawiesić Farfała

Radzie nadzorczej TVP nie udało się zawiesić FarfałaŹródło: PAP / Paweł Kula
d4a5dfd
d4a5dfd

Upadł kolejny wniosek o zawieszenie p.o. prezesa TVP Piotra Farfała. Rada nadzorcza zmieniła natomiast termin zawieszenia trzech pozostałych członków zarządu z prezesem Andrzejem Urbańskim na czele.

Dotychczas obowiązujący termin zawieszenia mijał 19 czerwca. W piątek na wniosek Szymona Czynsza rada przegłosowała, że zawieszenie potrwa do czasu zakończenia postępowania prowadzonego przez warszawską prokuraturę w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez trzech zawieszonych prezesów.

Zawiadomienie w tej sprawie jeszcze w lutym złożył w prokuraturze Farfał. Dotyczy ono umowy, którą Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek zawarli 21 grudnia z kancelarią prawną, która reprezentowała ich m.in. na jednej z konferencji prasowych. Farfał podnosi, że umowa została zawarta dwa dni po zawieszeniu trzech członków zarządu przez radę nadzorczą oraz że poprzez "rażąco wysokie honorarium" dla kancelarii miała narazić telewizję na straty.

Zarzuty Farfała odpierał wówczas Marcin Bochenek, przypominając, że rada nadzorcza zawiesiła trzech członków zarządu 19 grudnia, a sąd rejestrowy uwzględnił tę zmianę 29 grudnia. Dlatego do tego czasu zarówno on, jak prezesi Urbański i Siwek figurowali w KRS jako pełnoprawni członkowie zarządu TVP. "A członek zarządu wpisany do KRS ma prawo do zawierania wszelkich umów" - tłumaczył Bochenek. Wniosek o zmianę terminu zawieszenia w ośmioosobowej radzie nadzorczej TVP przeszedł, bo przy stosunku głosów cztery do czterech rozstrzygające znaczenie miał dodatkowy głos przewodniczącego rady Łukasza Moczydłowskiego.

Na początku piątkowego posiedzenia rady nadzorczej doszło do incydentu. Na liście z nazwiskami członków rady nadzorczej przy dwóch osobach ktoś zamieścił odręczne dopiski: "nazi".

d4a5dfd

W radzie nadzorczej TVP zasiada obecnie osiem osób: Janina Goss, Krzysztof Czabański, Bogusław Szwedo (rekomendowani przez PiS), Ireneusz Fryszkowski, Łukasz Moczydłowski, Szymon Czynsz (rekomendowani przez LPR) oraz Tomasz Rudomino i Piotr Wawrzeński (rekomendowani przez Samoobronę). Od 19 grudnia jedno miejsce w radzie jest nieobsadzone - wtedy zrezygnował Janusz Niedziela (z rekomendacji PiS).

Sprawy personalne to nie jedyny przedmiot piątkowych obrad rady nadzorczej. Rada ma jeszcze m.in. przyjąć dokumenty finansowe dla ministra skarbu na zbliżające się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zakończy trzyletnią kadencję rady nadzorczej.

d4a5dfd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a5dfd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj