Trwa 艂adowanie...
d3tj455
06-12-2000 01:00

"Requiem dla gospodyni" w Teatrze Narodowym

d3tj455
d3tj455

Prapremiera "Requiem dla gospodyni" - najnowszej sztuki Wies艂awa My艣liwskiego odb臋dzie si臋 10 grudnia w warszawskim Teatrze Narodowym. Spektakl re偶yseruje Kazimierz Dejmek.

G艂贸wnymi bohaterami "Requiem" s膮: Gospodyni, kt贸r膮 zagra Dorota Landowska, oraz Gospodarz, w rol臋 kt贸rego wciel膮 si臋 na zmian臋 Krzysztof Goszty艂a i Janusz Zakrze艅ski.
Akcja "Requiem" rozgrywa si臋 na wsp贸艂czesnej wsi. Przyczyn膮 spotkania kilkunastu postaci jest 艣mier膰 Gospodyni. W I akcie gromadz膮 si臋 jej bliscy, w II - go艣cie nieoczekiwani: Tury艣ci, M艂odzieniec badaj膮cy w okolicy 偶ycie nietoperzy, P贸艂cywil i Emeryt, w艂贸cz膮cy si臋 po kraju z walizk膮 pe艂n膮 ksi膮偶ek.

Stosunek do drugiego cz艂owieka wyra偶a si臋 w naszym stosunku do 艣mierci. W艂a艣nie stosunek do 艣mierci decyduje o tym, kim jeste艣my - m贸wi艂 na wtorkowej (5 grudnia) konferencji autor sztuki Wies艂aw My艣liwski.

Krytycy uwa偶aj膮, 偶e sztuka nawi膮zuje do "Wesela" Wyspia艅skiego. Ja si臋 od pa艅stwa dowiaduj臋, 偶e moja sztuka nawi膮zuje do Wyspia艅skiego. To jest dla mnie nawet bardzo mi艂e. Nie by艂o jednak moj膮 intencj膮 nawi膮zywa膰 do Wyspia艅skiego - m贸wi艂 pisarz.
Ca艂a moja tw贸rczo艣膰 wyrasta z do艣wiadczenia, zwi膮zanego nie tyle z polsk膮 literatur膮, co z kultur膮 ch艂opsk膮. Moj膮 jedyn膮 tradycj膮 jest kultura ch艂opska - kultura, kt贸ra bezpowrotnie, definitywnie umar艂a - powiedzia艂 My艣liwski.

d3tj455

Jego zdaniem, kultura ch艂opska zasadniczo r贸偶ni si臋 od ludowej. Kultura ludowa to quasi-kultura ch艂opska, stworzona przez polsk膮 inteligencj臋, zreszt膮 pochodzenia ch艂opskiego. Kultura ch艂opska jest kultur膮 form istnienia cz艂owieka, w jego relacjach z ca艂ym otaczaj膮cym go 艣wiatem - o艣wiadczy艂.
Doda艂, 偶e uwa偶a si臋 za ostatniego ch艂opa w Polsce. W przestrzeni kultury ch艂opskiej nie jestem w stanie pope艂ni膰 b艂臋du. W dzieci艅stwie s艂ucha艂em resztek nie pisanej, m贸wionej literatury ch艂opskiej. W tej literaturze istniej膮 wszystkie formy, jakie wymy艣li艂a awangarda europejska. Spotyka艂em wspania艂ych narrator贸w, spirytuolog贸w, oniryst贸w. Jak cz艂owiek tym przesi膮k艂, to si臋 ba艂 艣wiata po prostu - opowiada艂 pisarz.

d3tj455
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj