Trwa ładowanie...
24-11-2006 09:32

Reżyserzy Wenders i Zbanić na konferencji w Warszawie

Reżyserzy Wenders i Zbanić na konferencji w Warszawie
dhkodcj
dhkodcj

Znani reżyserzy Wim Wenders z Niemiec, Sławomir Fabicki z Polski, Jasmila Zbanić z Bośni i Hercegowiny oraz Agnes Kocsis z Węgier znajdą się wśród uczestników konferencji "Kino jutra", którą organizuje 2 grudnia w Warszawie Europejska Akademia Filmowa (EFA). Głównym tematem spotkania będzie wpływ zmian na świecie na twórczość filmowców.

Dyskusja w warszawskiej Fabryce Trzciny poprzedzi ceremonię wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, która odbędzie się 2 grudnia w warszawskiej hali EXPO XXI. Warszawa będzie pierwszym miastem w Europie Wschodniej wybranym na gospodarza uroczystości wręczenia nagród EFA.

Jak poinformowała Warszawska Fundacja Filmowa, w konferencji "Kino jutra" weźmie udział kilkunastu europejskich filmowców. Spotkanie otworzy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Przewodniczący EFA, Wim Wenders, zabierze głos na temat ekspresji artystycznej filmowców we współczesnym świecie nowoczesnych technologii.

Ceremonia wręczenia nagród EFA będzie najbardziej prestiżową imprezą filmową, jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce.

dhkodcj

Tegorocznymi faworytami nagród Europejskiej Akademii Filmowej są filmy "Volver" Pedro Almodovara oraz "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka, które zostały nominowane do nagród EFA w aż sześciu kategoriach, w tym w kategorii najlepszy film. Wśród nominowanych są także Penelope Cruz i Ken Loach. Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Roman Polański. W kategorii "Odkrycie roku" do nagrody nominowany został m.in. polski reżyser, Sławomir Fabicki, twórca filmu "Z odzysku".

Według organizatorów, do Warszawy przyjedzie ok. 1500 zagranicznych gości - producentów, reżyserów, aktorów, w tym największe gwiazdy europejskiego kina.

Uroczystość poprowadzą Sophie Marceau i Maciej Stuhr. Scenografię przygotuje Allan Starski. Gala będzie transmitowana przez stacje telewizyjne do ponad trzydziestu krajów.

dhkodcj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkodcj