Rocznica urodzin Mistrza Machulskiego
Gdyby żył, miałby dziś 81 lat. Mowa oczywiście o niezapomnianym Kwinto, czyli Janie Machulskim.
Urodzony 3 lipca 1928 roku aktor, będzie miał swoje święto podczas zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Podczas festiwalu zostanie odsłonięta rzeźba przedstawiająca Jana Machulskiego jako Kwinto z „Vabanku”. Stanie ona w Alei Gwiazd, tuż obok ławeczki Gustawa Holoubka.
A już w sierpniu wielka niespodzianka dla fanów mistrza! Podczas oficjalnego zakończenia Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą widzowie będą mogli zobaczyć Jana Machulskiego w filmie „Ostatnia akcja”.
Grażyna Torbicka – Dyrektor Artystyczny festiwalu zdecydowała, że właśnie ten film zamykać będzie tegoroczną edycję Festiwalu DWA BRZEGI.
„Należał do tych aktorów, którzy swoją obecnością na ekranie nadawali filmowi znak jakości. Tak było w debiutanckim obrazie Tadeusza Konwickiego Ostatni dzień lata i tak jest w debiutanckim filmie Michała Rogalskiego Ostatnia akcja. Zawsze chętnie wspierał młodych, oddając im swoje doświadczenie i dzieląc się swoim nieprzeciętnym talentem aktorskim i pedagogicznym. Na Dwóch Brzegach będziemy mu mogli za wszystko raz jeszcze podziękować.” - mówi Grażyna Torbicka.
Festiwalowi towarzyszyć będzie również przegląd filmów z Janem Machulskim (Tribute to Jan Machulski), na którym zobaczymy m.in. „Ostatni dzień lata”, „Vabank” i „Sublokatora”. Film „Ostatnia akcja”, który zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie wejdzie na ekrany kin 11 września.
Jan Machulski - aktor, reżyser teatralny, pedagog. Urodził się w Łodzi 3 lipca 2008 roku, zmarł 20 listopada 2008. „Ostatnia akcja” to jego ostatnia rola filmowa.
Występował na scenach teatrów w Łodzi i Warszawie, od 1974 roku był wykładowcą na Wydziale Aktorskim PWSFTviT, w latach 1982-84 i 1989-96 był dziekanem tego wydziału. Był twórcą Festiwalu Szkół Teatralnych, jaki odbywa się w Łodzi, założycielem (wraz z żoną Haliną Machulską) ogniska teatralnego dla dzieci i młodzieży przy Teatrze Ochoty w Warszawie (później szkoły działającej przy Polskim Ośrodku Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ), które wykształciło wielu polskich aktorów. Był ojcem reżysera i producenta filmowego - Juliusza Machulskiego.
Wybrane nagrody i wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi, nagroda miasta stołecznego Warszawy, Medal Edukacji Narodowej z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z okazji 50-lecia PWSFTviT, „Gwiazda” na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina "Polonia"), której był pomysłodawcą), tytuł "Łodzianin Roku 1998", tytuł Honorowego Obywatela Zamościa, podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd, "Złota Żaba" dla polskiego aktora na 11 Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Łodzi, "Offskar" (Polska Nagroda Kina Niezależnego) za całokształt twórczości i wspieranie kina offowego, Nagroda Miasta Łodzi, honorowe obywatelstwo miasta Łodzi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany pośmiertnie).