Roger Corman
Miejsce urodzenia: | Detroit, Michigan, USA |
Reżyser: | |
Scenarzysta: | |
Filmografia: | Filadelfia (1993) (Pan Laird) Krzyk 3 (2000) (Kierownik studia) Apollo 13 (1995) (Kongresmen) Skowyt / The Howling (1981) (1981) Z wielką mocą: Historia Stana Lee (2010) ((on sam)) Looney Tunes znowu w akcji (2003) (hollywoodzki reżyser) |
Amerykański reżyser i producent filmowy, twórca horrorów. Dzięki jego pomocy karierę w branży zaczynali tacy twórcy jak: Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Jonathan Demme i aktorzy: Robert De Niro, Ellen Burstyn.
Roger William Corman urodził się 5 kwietnia 1926 roku w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Od najmłodszych lat interesował się kinem, a jego największym marzeniem była kariera filmowca. W 1947 roku został asystentem w wytwórni 20th Century Fox. Studiował inżynierię w Leland Stanford University i literaturę w Oxfordzie, gdzie otrzymał dyplom w 1950 roku z dziedziny literatury angielskiej.
Po powrocie do Stanów Zjednoczonych stworzył Roger Corman Productions and Filmgroup. Od tej pory Corman znalazł się w dogodnej pozycji, gdyż mógł sprawdzić się jednocześnie jako reżyser, scenarzysta i producent. W 1956 roku, dzięki westernom "Five Guns West" i "Apache Woman", został zauważony w szerszych kręgach producentów. Corman jednak postanowił podjąć współpracę z American International Pictures - kolejną niezależną amerykańską wytwórnią, dla której znakiem firmowym było domena "minimum wysiłku przy maksimum efektu". Efekty prac reżysera były zadawalające, jednak tworzone w pośpiechu, tanie i krótkie filmy, nie były w stanie zapewnić dostatecznego sukcesu. Po stworzeniu dla AIP kilkunastu filmów, Roger Corman wreszcie natrafił na pozycję godną uwagi. Kryminał "Machine-Gun Kelly" z 1958 roku, okazał się sporym sukcesem, który przywiódł za sobą upragnione pieniądze i sławę.
Roger Corman tworzył po kilkanaście filmów rocznie. Duży rozgłos zdobył dzięki ekranizacjom powieści Edgara Allana Poe. W latach 1961-1964, Corman wraz z Richardem Matchesonem, Danem Hallerem, Ronaldem Steinem i operatorem Floyd Crobsym, wydał cykl filmów grozy bazujących właśnie na prozie tego amerykańskiego pisarza ("Studnia i wahadło", "Przedwczesny pogrzeb", "Poego opowieści grozy", "Kruk", "Nawiedzony pałac", "Grobowiec Ligei", "Maska czerwonego moru" itd.). Umiejętny dobór tanich efektów specjalnych, genialne operowanie światłami i charakterystyczny efekt "mgły" to tylko niektóre elementy, które zadecydowały o popularności tych obrazów.
W następnych latach, słynny już Corman założył szkołę, z której wywodzi się wiele utalentowanych twórców takich jak Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Jonathan Demme, Rob Howard, Peter Bogdanowich, czy Robert Towne. Nie sposób pominąć także znanych aktorów (m.in. Robert Vaughn, Charles Bronson, Jack Nicholson, Robert De Niro, Dennis Hooper), którzy dzięki styczności z jego zespołem, ukierunkowali swą przyszłą karierę.
Próbował różnych gatunków - od filmów rock'n'rollowych, poprzez westerny, biografie, filmy historyczne, fantastyczno - naukowe, jednak zawsze pozostawał wierny horrorom i gotyckim dreszczowcom. "Noc krwawej bestii" (1958), "Dom Usherów" (1960), "Planeta wampirów" (1966), "Noc kobiety-kobry" (1972) i "Narodziny Frankensteina" (1990) to tylko niektóre z jego pamiętnych filmów.
Roger Corman w 1970 roku poślubił Julie Corman, z którą ma czwórkę dzieci.
Zobacz: Oscary 2017
Komentarze