Trwa ładowanie...
d3okg9w
Aktualności

Roman Polański: Chcecie się mnie pozbyć?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roman Polański
Roman Polański (AKPA)
d3okg9w

Złotą Kamerę dostał na XV festiwalu ArtFilm w Trenczanskich Teplicach na Słowacji reżyser Roman Polański. Nagrodę przyznano mu za całokształt twórczości.

"- Otrzymanie nagrody, która oznacza, że twoja praca jest doceniana, zawsze sprawia satysfakcję. Lecz jeśli dostanę nagrodę za twórczość całego życia, mam wrażenie, że chcecie się mnie pozbyć" - żartował w sobotę 73-letni reżyser. Dodał stanowczo, że jeszcze nie chce kończyć.

Polański obecnie pracuje w Budapeszcie, dlatego też na najważniejszy festiwal filmowy na Słowacji, odbywający się w Trenczynie i Trenczyńskich Cieplicach stawił się osobiście.

d3okg9w

Reżyser zdradził też dziennikarzom, że planuje nakręcenie historycznego filmu o tragedii Pompejów - miasta cesarstwa rzymskiego, które w 79 roku zostało zniszczone przez wybuch wulkanu.

W tym roku laureatami Złotej Kamery, oprócz Polańskiego, są czeski reżyser Jirzi Menzel i rosyjski aktor Oleg Tabakow. W ubiegłym roku Złotą Kamerę otrzymał Andrzej Wajda.

Festiwal ArtFilm - najbardziej prestiżowa impreza filmowa na Słowacji - został zainaugurowany w 1993 roku jako międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych o sztuce i artystach.

W miarę upływu czasu zmieniał się na festiwal sztuki filmowej prezentujący osiągnięcia współczesnej Europy oceniane w kategoriach Złotego, Srebrnego i Brązowego Klucza.

d3okg9w

Program imprezy został podzielony na kilka sekcji: konkurs, w którym prezentuje się pełnometrażowe filmy fabularne i dokumentalne charakteryzujące się szczególną dbałością wizualną oraz konkurs filmów krótkometrażowych i programów specjalnych. Jest także sekcja kina słowackiego.

W ramach festiwalu przyznaje się również nagrody "Aktorska Misja" dla zasłużonych aktorów europejskiej kinematografii.

Tabliczki z nazwiskami nagrodzonych aktorów i reżyserów zostają umieszczone na tak zwanym Moście Sław w Trenczańskich Teplicach. Z polskich aktorów i reżyserów swoje tabliczki mają na nim: Daniel Olbrychski, Jerzy Stuhr i Andrzej Wajda.

d3okg9w

Podziel się opinią

Share
d3okg9w
d3okg9w