Trwa ładowanie...

Ronald Harwood nie żyje. Scenarzysta "Pianisty" miał 85 lat

Zmarł Ronald Harwood, brytyjski scenarzysta, dramaturg, zdobywca Oscara. Zapisał się w historii kinematografii m.in. scenariuszem do filmu Romana Polańskiego "Pianista". Zmarł w wieku 85 lat.

Share
Ronald Harwood dostał Oscara za scenariusz do "Pianisty"
Ronald Harwood dostał Oscara za scenariusz do "Pianisty"Źródło: Getty Images
dvo2qe1

Agentka Ronalda Harwooda, Judy Daish, w rozmowie z BBC potwierdziła, że zmarł z przyczyn naturalnych.

Harwood urodził się w 1934 r. w RPA. Jako nastolatek przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Podjął naukę w prestiżowej Royal Academy of Dramatic Art w Londynie. Na początku lat 60. wydał debiutancką książkę pt. "All the Same Shadows". Następnie zajmował się tworzeniem scenariuszy. Według jego pomysłu powstał film "Szeregowiec Potter". To otworzyło mu drogę do wieloletniej współpracy z aktorem Tomem Courtenayem.

Małgorzata Kożuchowska zagra w filmie. Wcieli się w rolę żony Edwarda Gierka

Większą sławę zapewniła mu sztuka teatralna "Garderobiany", która później została wystawiona na Broadwayu. Za adaptację filmową sztuki był nominowany do Oscara.

dvo2qe1

19 lat po tej nominacji otrzymał statuetkę od Akademii Filmowej za scenariusz do filmu "Pianista", którego reżyserem był Roman Polański. W 2008 r. dostał Oscara i nagrodę BAFTA za film "Motyl i skafander".

Inne ważne tytuły w filmografii scenarzysty to: "Sztuka wyboru" (2001), "Julia" (2004), "Australia" (2008) i "Kwartet" (2012).

W 2010 r. Harwood otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla świata sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvo2qe1

Podziel się opinią

Share
dvo2qe1
dvo2qe1