Trwa ładowanie...
21-07-2006 13:31

Rozbudowa teatru Krystyny Jandy wstrzymana

Rozbudowa teatru Krystyny Jandy wstrzymana
d2oln1r
d2oln1r

Trwająca od ponad roku adaptacja byłego kina „Polonia” na Teatr Polonia została wstrzymana przez protest Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej „Piękna 28/34”. Głównym argumentem jest utrata miejsc parkingowych.

"Uznanie krytyki i widzów, liczne nagrody oraz zaproszenia z kraju i zagranicy, utwierdzało nas w przekonaniu, że musimy doprowadzić do zakończenia remontu i otwarcia Dużej Sceny Teatru, by w pełni zrealizować nasze zamierzenia artystyczne. Dotychczasowe premiery miały być tylko zapowiedzią tego, co planujemy pokazać na profesjonalnej scenie, w warunkach zgodnymi z obowiązującymi standardami" – mówi Roman Osadnik, dyrektor Teatru Polonia.

Udało nam się pozyskać firmy, które wspomagają nas w remoncie sceny. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam dofinansowanie na działalność merytoryczną i na rozbudowę teatru. Urząd Miasta Stołecznego wspomógł naszych sześć premier.

Najważniejszym zdarzeniem miało być powiększenie dużej sceny o 4 m, kosztem przylegającego do teatru podwórka. Teatrowi udało się uzyskać Decyzję o warunkach zabudowy, w następstwie której miał zostać wydany już ostatni, niezbędny dokument - Pozwolenie na budowę.

d2oln1r

NIESTETY! Na dziesięć podmiotów zainteresowanych tą sprawą jeden – Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej „Piękna 28/34” - złożył protest, który uniemożliwia kontynuację dalszych prac remontowych Teatru Polonia.

Znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Ten protest oznacza dla nas zaprzestanie prac. Fundacja otrzymała od Ministerstwa Kultury 1 mln PLN na remont Dużej Sceny. Środki te muszą być wykorzystane i rozliczone jeszcze w 2006 roku.

Zagrożone są też wszystkie plany artystyczne teatru, a w tym prestiżowa premiera inaugurująca działalność Dużej Sceny - „Trzy siostry” A. Czechowa w reżyserii Natashy Parry Brook (żony Petera Brooka). Do tego projektu zaangażowaliśmy plejadę najzdolniejszych polskich aktorów. Ten projekt wydaje się teraz niewykonalny.

Dzięki działalności Teatru Polonia okolice skrzyżowania Marszałkowskiej i Pięknej stały się najmodniejszym miejscem przyciągającym elitę miasta.

d2oln1r

Wysuwany przez Wspólnotę argument o utracie miejsc do parkowania dla mieszkańców wydaje się więc bezzasadny, tym bardziej, że Burmistrz Dzielnicy Śródmieście, Artur Brodowski, zaoferował mieszkańcom alternatywne miejsca do parkowania.

Należy podkreślić, że podwórze, o którym mowa jest własnością miasta, a nie Wspólnoty, która niezgodnie z prawem zamknęła je i udostępnia jedynie mieszkańcom posesji, tym samym utrudniając dostęp do teatru i artystom jak i widzom.

Z przykrością stwierdzamy, że żadne nasze rozmowy i argumenty, ani też mediacja prowadzona przez Burmistrza Brodowskiego, nie przekonują Zarządu Wspólnoty.

d2oln1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oln1r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj