Rusza Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves
Dziś w około trzydziestu miastach, zarówno w Polsce, jak i w Europie (w Berlinie, Londynie i Dublinie)
rozpoczyna się Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Wirtualna Polska jest patronem imprezy.
Między 16 a 30 kwietnia widzowie w 28 miastach całej Polski, a także w Berlinie, Londynie i Dublinie, będą mieli okazję zapoznać się z najlepszymi polskimi filmami krótkometrażowymi.
W programie dwugodzinnego bloku filmowego, znalazło się 12 filmów, a wśród nich zarówno tradycyjne fabuły, dokumenty czy animacje, ale także teledyski, video-art oraz reklama. Program Short Waves składa się zarówno z filmów wielokrotnie nagradzanych na festiwalach, etiud studenckich ale również bezpośrednich zgłoszeń.
Inauguracja i zakończenie Festiwalu odbędą się w Poznaniu. Pokaz otwierający Festiwal będzie miał miejsce 16 kwietnia w Kinie Rialto, a jego uzupełnieniem będzie after party – Yeah It’s Nice Party w Cafe Mięsna.
Pokaz zamykający Festiwal odbędzie się 30 kwietnia w WSNHiD i połączony będzie z panelem dyskusyjnym poświęconym polskiemu kinu krótkometrażowemu, jego miejscu na polskiej scenie, granicach gatunkowych czy formalnych. Uczestnikami panelu będą między innymi filmoznawca dr Mikołaj Jazdon, krytyk filmowy Jakub Socha oraz dr Wojciech Hoffman z poznańskiej ASP. Short Waves to festiwal, w którym szczególną rolę odgrywają widzowie. We wszystkich miastach, w których odbędą się pokazy, to oni będą głosowali na najlepszy film. W Short Waves chodzi o to, by wygrał film, który naprawdę spodoba się widzom. Autor nagrodzonej produkcji otrzyma Grand Prix Publiczności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 7000 złotych. Dodatkowo Jury złożone z organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Future Shorts, z całego programu Short Waves wybierze film, który zostanie włączony do Festiwalu Future Shorts i będzie pokazywany na całym świecie.
Wśród głosujących widzów rozlosowana zostanie między innymi dwuosobowa wycieczka do Londynu na pokaz Secret Cinema.
Szczegółowe informacje na temat terminów pokazów w Polsce znaleźć można we wiadomości z 27 marca.
Natomiast na kolejnej stronie prezentujemy terminy pokazów na świecie oraz szczegółowy program. Miasto: Berlin
27 kwiecień, 21:00
Filmclub K 18
Kreuzigerstr. 18
28 kwiecień, 22:00
Hackesche Hoefe Filmtheater
Rosenthaler Str. 40-41
29 kwiecień 21:00
Club der polnischen Versager
Ackerstr. 168
*Miasto: London * 24 kwiecień, 19:00
Polish Social & Cultural Association Ltd.
238 -246 King Street
*Miasto: Dublin * 30 kwiecień, 19:00
Filmbase
Curved Street, Temple Bar
Filmy przewidziane w programie:
„Fast Forward”
Reż. Emilia Kuryłowicz, 2007
Autorka bierze pod lupę błędy i pomyłki medium cyfrowego. Jej sztukę można nazwać recyklingiem krótkometrażowym - użycie zepsutych elementów do zrealizowania nowego dzieła przynosi zadziwiające rezultaty.
„Aria Diva”
Reż. Agnieszka Smoczyńska, 2007
Historia przyjaźni dwóch kobiet. Jedna z nich to śpiewaczka operowa, druga gospodyni domowa: matka dzieciom, przykładna żona. Ich znajomość początkowo powierzchowna i błaha, z czasem nabiera rumieńców, ciężaru. Narasta ciekawość, ale również zazdrość. Jedna pani zazdrości drugiej wolności, podczas gdy tej drugiej brakuje poczucia bezpieczeństwa i rodzinnego ciepła, które ma pierwsza. Wygrana na subtelnych nutach relacja między kobietami puka do rejonów najchętniej przemilczanych. „Miasto płynie”
Reż. Balbina Bruszewska, 2008
Animowany portret miasta. Opowiada o tym, co dzieje się za oknem: o ciemnych zakamarkach i tragicznych epizodach. W ujęciu autorki Łódź jest miastem które kocha się jak bardzo brzydkie zwierzątko, tak kochane, że staje się chwilami najpiękniejsze na świecie.
„Ziętek”
Reż. Bartosz Blaschke, 2008
Film dokumentalny, którego bohaterem jest Bogdan Ziętek, człowiek, który ubóstwia piękne kobiety. Jednak, jak sam mówi: piękne kobiety wykorzystują, a potem odchodzą, dlatego Ziętek postanowił stworzyć swój własny harem. Jak mityczny Pigmalion rzeźbi swoje kobiety w drewnie, a potem ustawia je w różnych pozach, by towarzyszyły mu w codziennym życiu. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy artystę zaczynają męczyć koszmary o mrugających i płaczących rzeźbach.
„Kings of Caramel”
Reż. Maciej Szupica, Maciej Salamon, 2008
To przygotowana w technice animacji poklatkowej praca, która ilustruje piosenkę "The Scar" z debiutanckiej płyty związanej z Trójmiastem grupy alternatywnej, Kings Of Caramel. Widać tu inspiracje ekspresjonizmem niemieckim, a przede wszystkim mitem o Golemie.
„Bez tytułu”
Reż. Jeremi Jędroś, 2007
Komputery, komputery, o tym jednominutowym filmie nie powinno mówić się nic ponadto.
„Kanał”
Reż. Paulina Bobrycz, 2008
Pierwsze ujęcia tej animacji sprawiają, że każdy kuli się w swoim fotelu, bowiem czuje, że zbliża się do niego ogromne wiertło dentystyczne. Mroczny pokój, przerażona pacjentka i… leczenie kanałowe. O zaskakujących konsekwencjach borowania.
„T.Rickster”
Reż. Justyna Łuczaj-Salej, 2007
Trickster to w mitologii i literaturze osoba, która postępuje wbrew ustalonemu porządkowi, regułom, dba o powtarzanie się cyklu tworzenia i niszczenia. Główna bohaterka filmu snuje się po mieście, spotyka mniej lub bardziej dziwnych ludzi, wchodzi w głąb swojej podświadomości. Oniryczny, podszyty szczególnym suspensem, nastrój filmu przywodzi na myśl twórczość Davida Lyncha. „eFTe radzi - Nie ryzykuj. Segreguj”
Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek, 2008
Reklama społeczna, która powstała w ramach ‘Nowych Horyzontów EFTE’. Składa się na nią kilka krótkich filmów animowanych poświęconych świadomej konsumpcji, recyklingowi odpadów i sprawiedliwemu handlowi. W zgrabnej animacji, która sięga do motywów klasycznych filmów science fiction, w zabawny i nie natrętnie dydaktyczny sposób została przedstawiona idea segregacji.
„Film o Kostuchu”
Reż. Piotr Bosacki, 2008
Na ekranie początkowo widzimy tylko kwadrat w kratkę, potem powoli z gwoździ i gumki jest budowany kostuch. Dziecięcy głos z offu informuje o idei kostucha. Komentarz momentami zahacza o filozofię, lecz częściej o absurdalny humor.
„Myjnia”
Reż. Jan P. Matuszyński, 2007
To film o rzadko spotykanym w polskim kinie tempie i dynamizmie. Zrealizowany według najlepszych wzorców kina gatunków. Jest i suspens, i napięcie, i niepokój. Trzech mężczyzn musi poradzić sobie z sytuacją, która jest trochę jak z tragedii antycznej, a trochę jak z filmów Tarantino.
„Metka”
Reż. Piotr Szewczyk, Małgorzata Jabłońska, 2009
Króciutka animacja, która pokazuje, że wszystko może być dziś tematem sztuki. Tekst z metki na ubraniach plus zabawnie potraktowany temat globalizacji to wszystko, czego potrzeba, by zrobić z niczego intrygujące coś.
Więcej informacji o festiwalu na stronie www.shortwaves.pl.