Trwa ładowanie...
06-07-2009 14:04

Rusza odważny przegląd filmowy

Rusza odważny przegląd filmowy
d2o2x47
d2o2x47

We wtorek 7 lipca, we wrocławskim kinie Warszawa, rozpocznie się przegląd filmów dokumentalnych, stanowiący integralną część festiwalu Brave „Przeciw wypędzeniom z kultury”.

W pierwszy, filmowy dzień wyświetlone zostaną dwa obrazy prezentujące dziecięce i młodzieżowe religijne zgrupowania.

Trudno ocenić, który z obrazów budzi większy niepokój: obóz „Dzieci w ogniu” organizowany przez jedną ze wspólnot ewangelickich w filmie „Jesus Camp”, czy Kościół Mountain Rock, kierowany przez despotycznego pastora w produkcji „Join Us”. Wspomniane filmy przedstawiają fanatycznych dorosłych, chcących za wszelką cenę przekazać swoje skrajne poglądy i wartości kolejnym pokoleniom. A dzieci przecież chłoną jak gąbka, szczególnie kiedy słowa są ubierane w atrakcyjną otoczkę. Warto obejrzeć – ku przestrodze!

W pierwszy dzień przeglądu filmowego zobaczyć będzie można także niezwykłą historię byłego katolickiego księdza („Contastine’s Sword”) oraz poznać siłę świętej księgi Runhamy w Turkmenistanie („Shadow of the Holy Book”). Ponadto, oglądając film „Order of Myths”, widzowie zmierzą się z problemem segregacji rasowej, w pozornie tolerancyjnych Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Constantine's Sword, reż. Oren Jacobi , 2007, USA, 93 min

d2o2x47

Film Orena Jacoby’ego z powodzeniem może zastąpić grubą książkę z zakresu historii religii. Bohater dokumentu, James Carroll, to były ksiądz katolicki. Głęboko wierzący, który chciał, aby za pomocą religii świat stawał się lepszym miejscem do życia. Coś jednak sprawiło, że porzucił kościół, ale nie wyrzekł się wiary.

Shadow of the Holy Book, reż. Arto Halonen , 2007, Finlandia, 90 min

Shadow of the Holy Book przypomina nieco dokumentalne filmy Michaela Moore’a. Film opowiada o dziele życia prezydenta Turkmenistanu Nayazova, który poprzez Ruhnamę chciał uświetnić swoje panowanie. Ruhnama to książka, o której dzieci uczą się praktycznie na każdym przedmiocie w szkole. Jak się jednak okazuje, pełni ona ważną funkcję nie tylko wewnątrz kraju, jest ona bowiem swoistego rodzaju przepustką dla wielkich korporacji z całego świata, które pragną zainwestować swoje pieniądze w Turkmenistanie.

Order of Myths, reż. Margaret Brown 2008, USA, 97 min

Przekonanie, że segregacja rasowa – ciemna karta historii USA – w tolerancyjnych Stanach Zjednoczonych XXI wieku nie istnieje, to błąd. Film Margaret Brown The Order of Myths skutecznie z tego błędu wyprowadza.

d2o2x47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2x47