Trwa ładowanie...
d2fdo0v

Halle Berry

Najnowsze informacje
4.4
(2471 głosów)
Oceń:
d2fdo0v

Słynąca z niezwykłej urody aktorka i modelka amerykańska. Urodziła się 14 sierpnia 1966 roku w Cleveland, w stanie Ohio.

W wieku 17 lat wygrała lokalne wybory Miss Nastolatek i reprezentowała swój stan w konkursie ogólnokrajowym. Rok później startowała w dorosłym konkursie, zdobywając tytuł 1. vice Miss Ameryki. Wygrane w konkursach piękności utorowały jej drogę do kariery modelki i –kilka lat później – aktorki.

W 1989 roku zadebiutowała w telewizjiw sitcomie „Living Dolls”, a już 2 lata później - w 1991 roku, po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie dzięki roli w filmie Spike’a Lee „Jungle Fever”.

W 1992 wystąpiła obok Eddiego Murphy’ego w filmie „Bumerang”, w 1993 pojawiła się w miniserialu „Queen”, a rok później we „Flinstonach”. 1995 rok to rola u boku Jessiki Lange i Samuela L. Jacksona w filmie „Dwie matki”. Kolejne lata to szereg głównie telewizyjnych ról, wśród których na szczególną uwagę zasługuje film „Wschodząca gwiazda”, w którym Berry wcieliła się w rolę Doroty Dandridge – pierwszej czarnej aktorki nominowanej do Oskara. Otrzymała za tę rolę Nagrodę Emmy oraz Złoty Glob. Była też producentką wykonawczą filmu.

W 1998 roku pojawiła się obok Warrena Beatty w filmie „Senator Bulworth”, a w 2000 – w superprodukcji „X-Men”. Rok 2001 był przełomowy w jej karierze – za rolę w filmie „Czekając na wyrok” w reżyserii Marka Forstera otrzymała bowiem Oskara dla Najlepszej Aktorki, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz nominację do nagrody BAFTA i Złotego Globu. Została jednocześnie pierwszą czarną aktorką, która otrzymała nagrodę Akademii w tej kategorii.

Od tej pory drzwi kariery stanęły przed nią szerokim otworem. W 2002 roku została kolejną z dziewczyn Bonda (w tej roli wówczas wystąpił Pierce Brosnan) w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”.

W 2003 wystąpiła w sequelu „X-Men II” oraz w głośnym horrorze „Gothika”, gdzie wystąpiła razem z Penélope Cruz. 2004 rok to rola tytułowa w niezbyt udanym filmie „Kobieta – Kot”, za którą aktorka otrzymała Złotą Malinę. W przeciwieństwie do większości „laureatów”, Berry odświętnie ubrana przybyła na galę wręczenia tych anty-nagród i odebrała Malinę ze łzami w oczach i z mową dziękczynną, parodiując samą siebie sprzed 3 lat, kiedy to odbierała Nagrodę Akademii dla Najlepszej Aktorki.

W 2005 roku otrzymała nominację do Złotego Globu oraz Nagrody Emmy za rolę w telewizyjnym filmie „Their Eyes Were Watching God”. W tym samym roku została też producentem wykonawczym filmu TV „Lackawanna Blues” oraz użyczyła głosu jednej z postaci animowanego filmu „Roboty”.

W 2006 roku wystąpiła w kolejnym sequelu „X –Men: Ostatni Bastion”.* W 2007 roku zagrała w filmie "Ktoś całkiem obcy". W 2010 roku *wystąpiła w obrazie "Frankie and Alice". Za tę rolę była nominowana do nagrody Złotego Globu.

Po rozwodzie z graczem bejsbolowym Davidem Justicem (1992–1996) wyszła za mąż za muzyka jazzowego Erica Benéta (24 stycznia 2001), z którym rozstała się w 2003 roku. 16 marca 2008 urodziła córkę Nahlę Ariel Aubry. Ojcem dziewczynki jest model Gabriel Aubry.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fdo0v
d2fdo0v
d2fdo0v