Trwa ładowanie...
helena modrzejewska
29-04-2009 10:57

Setna rocznica śmierci Modrzejewskiej w Waszyngtonie

Setna rocznica śmierci Modrzejewskiej w WaszyngtonieŹródło: AFP
d3n1f1j
d3n1f1j

Z okazji przypadającej w kwietniu setnej rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie odbył się wieczór poświęcony pamięci wielkiej polskiej aktorki, która wyemigrowała do USA.

Profesor Andrzej Żurowski - wybitny polski teatrolog i szekspirolog, wygłosił na wydziale języków słowiańskich w Georgetown wykład o Modrzejewskiej, ilustrowany zdjęciami z epoki. W lecie, w polskich księgarniach, ukaże się książka prof.Żurowskiego o słynnej aktorce.

Wykład poprzedziła inscenizacja fragmentów monodramu o tej gwieździe teatru, autorstwa Kazimierza Brauna "Madame Helena - Emigre Queen" (Madame Helena, królowa na emigracji)
, w wykonaniu pary polsko-amerykańskich aktorów: Hanny Bondarewskiej i Christophera Mrozowskiego.

Inscenizacja zainaugurowała sezon nowo powstałego teatru Ambasador, założonego przez Bondarewską w Centrum Międzykulturowym Uniwersytetu Georgetown.

d3n1f1j

Pochodząca z Krakowa Helena Modrzejewska (1840-1909) wyemigrowała do USA w 1876 r., będąc już gwiazdą teatru polskiego. Zamieszkała w Kalifornii, gdzie początkowo wraz przyjaciółmi, m.in. Henrykiem Sienkiewiczem, prowadziła farmę. To właśnie z tego okresu pochodzą napisane przez Sienkiewicza "Szkice węglem".

Zarówno w Wielkiej Brytani jak i w USA występowała pod nazwiskiem Modjeska. Była jedną z największych aktorek w historii teatru i jedną z najznakomitszych odtwórczyń ról tragicznych w sztukach Williama Szekspira. Zmarła 9 kwietnia 1909 r. w Newport Beach w Kalifornii. Pogrzeb odbył się w Krakowie.

d3n1f1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n1f1j