Trwa ładowanie...
24-05-2002 02:00

Spider w Cannes

Spider w Cannes
d1ksj6w
d1ksj6w

Jednym z najbardziej obstawianych filmów walczących w tym roku o Złotą Palmę w Cannes jest Spider Davida Cronenberga.

Od debiutanckich Dreszczy przez Crash z 1997 roku, w kolejnym nowym filmie Cronenberg przesuwa granice filmowej makabry. Również Spider, adaptacja gotyckiej powieści Patricka McGratha, jest obrazem dla ludzi o mocnych nerwach i żołądkach.

Tytułowy Spider (Ralph Fiennes)
jest schizofrenikiem, żyjącym od dziecka w przeświadczeniu, ze jego ojciec (Gabriel Byrne)
zabił matkę i na jej miejsce podstawił prostytutkę (Miranda Richardson)
. Teraz, po wielu latach ta sama kobieta okazuje się być właścicielką mieszkania, które wynajmuje. Trzeba się jej pozbyć…

Mimo, iż brzmi to jak typowo cronenbergowski pomysł, to reżyser zainteresował się książką McGratha dopiero po nieudanych próbach nakręcenia sequela Nagiego instynktu, w którym zresztą grać miał Ralph Fiennes.

d1ksj6w

Kiedy czytałem scenariusz Spidera – mówi Cronenberg - miałem cały czas przed oczami Ralpha Fiennesa. Kiedy skończyłem go czytać, nie mogłem sobie wyobrazić nikogo innego w tej roli.

Film nie jest prostą adaptacjią książki. Pierwotny scenariusz, oparty głównie na dialogach głosie z offu, „został przycięty do zgrabnej 80 stronicowej historii.”

W książce Spider opisuje swoje przeżycia w dzienniku posługując sie bardzo literackim stylem. W filmie to nie działa. Spider pisze swój dziennik dziwacznym hieroglificznym pismem, co zresztą jest typowe dla wielu schizofreników. - mówi Cronenberg. Szybko jednak dodaje Film nie jest medycznym traktatem o naturze schizofrenii, to studium charakteru i gesty rodzinny dramat z freudowskim podtekstem. ...

Zobacz więcej na stronie Festiwalu w Cannes

Relacje z Festiwalu w Cannes otrzymujemy dzięki współpracy z serwisem Le Cinema

d1ksj6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj