Trwa ładowanie...
Materiał partnera
07-08-2020 14:02

Srebrne Lwy z Wenecji na otwarcie LAF-u Startuje 21. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu 7-16 sierpnia 2020 r.

„O nieskończoności” Roya Anderssona, film nagrodzony za reżyserię Srebrnymi Lwami na ostatnim festiwalu w Wenecji, rozpocznie dziś wieczorem (piątek, 7 sierpnia) 21. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu. Przez 10 dni miłośnicy kina będą mogli zobaczyć blisko 180 filmów, w tym ok. 40 przedpremierowo. W programie także spotkania z twórcami oraz – jak nakazuje idea Akademii - prelekcje i Warsztaty Kultury Filmowej. Wyjątkowo w tym roku – z powodu pandemii i z troski o bezpieczeństwo uczestników – zdecydowana większość działań odbędzie się w internecie, na platformie vod.laf.org.pl. W Zwierzyńcu co wieczór będzie działać Kino Nocne.

Materiał partnera LAF
Srebrne Lwy z Wenecji na otwarcie LAF-u Startuje 21. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu 7-16 sierpnia 2020 r.
d4h52ju
d4h52ju

PRZEDPREMIERY NA 21. LAF

W tym roku, mimo niesprzyjających warunków dla rozpowszechniania kinowych i festiwalowych nowości, na LAF-ie pokazanych zostanie przedpremierowo około 40 filmów. Wśród nich – na początek - film Roya Anderssona „O nieskończoności”. To wzruszająca refleksja nad ludzkim życiem, z całym jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Obraz nie tylko zdobył laur w Wenecji, ale i został wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową za efekty specjalne oraz Złotym Żukiem (szwedzka nagroda) za scenografię. Ale ciekawych, ambitnych filmów na LAF-ie będzie więcej.

Na uwagę zasługują chociażby: „Słoń i motyl” (belgijski film, który został wyprodukowany przez braci Dardenne i Martina Scorsese), „Don Gilliam i olbrzymy”
(z Terrym Gilliamem i Adamem Driverem), „Trash Fire” (najnowsza niszowa produkcja Richarda Batesa Jr., która wygrała Boston Underground Film Festival), familijny „Abe” (niezależny film z USA z hipnotyzującą muzyką w tle), „Rozgwiazda” (jeden z ciekawszych debiutów na amerykańskiej scenie kina niezależnego 2018 roku) czy „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché” (dokument Pameli B. Green o pionierce kinematografii, uznawanej za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy).

W weekend otwarcia zobaczymy m.in. obraz „Nadzieja” w reż. Marii Sødahl ze Stellanem Skarsgårdem w roli głównej, który zdobył Label Europa Cinemas
na tegorocznym Berlinale. Zostanie on pokazany w cyklu „Jak ogień i woda”, obok innych dobrych współczesnych tytułów zabierających nas do Skandynawii.

WIRTUALNI GOŚCIE

W sobotni wieczór miłośnicy kina zobaczą „Obywatela Jonesa” w reż. Agnieszki Holland, nagrodzonego Złotymi Lwami w Gdyni za najlepszy film i za scenografię. Opowiada o walijskim dziennikarzu, który chce pokazać światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Film znajduje się w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza”, więc po jego projekcji krytyk porozmawia z samą reżyserką. Rozmowa ta – podobnie jak wszystkie pozostałe spotkania z twórcami – będzie dostępna bezpłatnie do końca festiwalu na platformie VoD i w mediach społecznościowych. Wirtualnie z LAF-owiczami w najbliższy weekend spotka się też Sebastian Stankiewicz, który zyskał uznanie kinomanów drugoplanową rolą w „Panu T.” Marcina Krzyształowicza (projekcja tego filmu – w najbliższą niedzielę).

d4h52ju

Podczas dziesięciu dni festiwalu gośćmi LAF-u będą też m.in. Eliza Rycembel, Łukasz Simlat, Marek Lechki. Nowością Akademii będzie cykl „Wajda School na LAF”, w ramach którego zaprezentowane zostaną najpierw najciekawsze produkcje studentów i absolwentów szkoły, a po projekcjach rozmowy z artystami. Nie zabraknie też gości specjalnych, którzy opowiedzą o swoich najnowszych produkcjach i zaanonsują tym samym – miejmy nadzieję – projekcje i spotkania na 22. Letniej Akademii Filmowej (to Dorota Kędzierzawska, Magnus von Horn i Maciej Bochniak). Za rozmowy odpowiadają Łukasz Maciejewski i Ryszard Jaźwiński, dziennikarz radiowej Trójki i dyrektor artystyczny LAF.

LAF-OWE CYKLE
Letnia Akademia Filmowa to kilkanaście cykli, w których odpowiednie propozycje powinni dla siebie znaleźć zarówno miłośnicy kina polskiego, jak i światowego, fani horroru, produkcji muzycznych, światowej klasyki czy… najmłodsi widzowie. I tak pojawią się "Filmy w sieci", "Klubowy karnet", "Strachy na LAF-y", "Król Lew" , "W polskim obiektywie". Podczas LAF-u nie zabraknie klasyki. W tym roku to kinematografia Claude Sauteta, Davida Lyncha i krótkie metraże Bustera Keatona.

Z kolei cykl „Strachy na LAF-y” to same przedpremiery. Aż 15 tytułów, wśród których są najwyżej oceniany horror tego roku „Funhouse” Jasona Williama Lee czy „Chimera” Maurice’a Haeemsa. „Z list przebojów…” to propozycja skupiająca pokaźne grono filmów muzycznych – tych klasycznych, jak i nowości. Przedpremierowo obejrzymy w nim „La Bolduc” czy „Days of Power”.

W sumie LAF to 18 cykli filmowych. Tylko jeden z nich – KINO NOCNE – to filmy pokazywane na żywo w Zwierzyńcu. Codziennie o 22.00 przez dziesięć festiwalowych dni będzie można zobaczyć dobre filmy siedząc w wygodnych fotelach na dziedzińcu historycznego browaru.

d4h52ju

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa w swojej formule, ale edukacyjny wymiar Akademii, który podkreślał jej twórca i wieloletni rektor Piotr Kotowski, będzie zachowany. Dlatego w programie szeroka oferta warsztatów, prowadzonych przez znanych LAF-owskiej publiczności ekspertów (Piotr Kotowski, Zbigniew Masternak, Ryszard Jaźwiński, Łukasz Maciejewski, pracownicy KinoSzkoły, współpracownicy Wajda School i.in.), prelekcji do filmów i wspomnianych spotkań z twórcami.

ALL YOU NEED IS LAF
Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. LAF to kino polskie i zagraniczne, fabularne i dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe. To projekcje filmowe, ale i spotkania z twórcami kina, dyskusje, koncerty, warsztaty, wystawy, konkursy. To także spotkania przyjaciół i znajomych, którzy odliczają czas od sierpnia do sierpnia, żeby znowu spotkać się w Zwierzyńcu i doświadczyć tego, jak Kino łączy ludzi, a przy okazji skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO.

W tym roku program LAF jest zdecydowanie odmienny od poprzednich. Większość projekcji filmowych oraz spotkania i warsztaty odbywają się on-line. Niemniej organizatorzy liczą na wyrozumiałość uczestników i wieloletnich przyjaciół LAF, na ich uczestnictwo w tej nietypowej odsłonie festiwalu i… na osobiste spotkanie za rok.

d4h52ju

Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa.

Materiał partnera LAF
d4h52ju

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h52ju