Trwa ładowanie...
d25pdhg
09-10-2006 10:56

Startuje nowy kanał filmowy TVP

d25pdhg
d25pdhg

Filmy zagraniczne i polskie będzie można zobaczyć na antenie TVP Film, nowego kanału tematycznego Telewizji Polskiej.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję kanałowi tematycznemu Telewizji Polskiej – TVP Film. Kanał ma rozpocząć nadawanie w kwietniu 2007 roku.

TVP Film będzie prezentować zarówno filmy polskie, jak i zagraniczne. Kierownictwo kanału planuje wyeksponować, zapomniane dziś często, polskie filmy telewizyjne - zarówno te realizowane w ostatnich latach jak i te klasyczne, pochodzące z lat 60. i 70.

Będą to dzieła najwybitniejszych polskich reżyserów od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Zanussiego poczynając, a kończąc na najmłodszych twórcach polskiego kina, którzy debiutowali w ostatnich latach - podano w informacji TVP przesłanej do wortalu Wirtualnemedia.pl.

W ofercie TVP Film znajdą się wszystkie fabularne filmy kinowe zrealizowane z udziałem TVP po 1989 roku oraz najciekawsze telewizyjne dokumenty, animacje i krótkie metraże. Ten repertuar uzupełniony zostanie przez filmy zagraniczne – głównie klasykę światowego kina. Widz TVP Film będzie miał szansę na co dzień obcować z szeroko rozumianą kulturą filmową, gdzie mieszczą się zarówno klasyczne arcydzieła, jak i najnowsze utwory kina europejskiego i światowego.

d25pdhg

W TVP Film powstaną programy poświęcone sztuce filmowej – zarówno w wymiarze informacyjno – publicystycznym jak i historycznym. TVP Film ma także współprodukować debiuty fabularne, dokumentalne i animowane młodych polskich reżyserów (Projekt: „30 minut”, „Pierwszy dokument”).

- Chcemy by TVP Film stał się miejscem spotkania widzów zainteresowanych najlepszym kinem polskim i światowym, ale także otwartym na dobre kino popularne – mówi Jerzy Kapuściński, szef TVP Film.

Jerzy Kapuściński ukończył polonistykę ze specjalizacją filmową na Uniwersytecie Warszawskim. Jest redaktorem i producentem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Szczególnie bliskie są mu fabularne debiuty. Jest producentem między innymi filmu ”Patrzę na Ciebie Marysiu” Łukasza Barczyka, „Darmozjad polski” Łukasza Wylężałka i jednym z twórców cyklu „Pokolenie 2000” prezentującego w Telewizji Polskiej młode, polskie kino.

Z TVP związany od 1991 roku, był m.in. kierownikiem redakcji widowisk artystycznych, publicystyki kulturalnej, teatru i muzyki poważnej oraz kierownikiem działu programów artystycznych w TVP2. Od lutego 2005 był zastępcą dyrektora ds. programowych TVP Kultura.

Przypomnijmy, że w październiku do nadającej już TVP Kultura dołączy kolejny kanał tematyczny telewizji publicznej - TVP Sport, potem planowanie jest uruchomienie jeszcze TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Nauka i TVP Białoruś.

d25pdhg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25pdhg