Sto Lat! dla Misia Uszatka
50. urodziny obchodzi uwielbiany przez kilka pokoleń najmłodszych Miś Uszatek. Z tej okazji, w łódzkim Muzeum Kinematografii odbył się w niedzielę benefis, na który przyszły tłumy dzieci i rodziców. Być może już w czerwcu najpopularniejszy polski miś „z klapniętym uszkiem” doczeka się w Łodzi swojego pomnika.
Tłumnie przybyli goście mogli zobaczyć w niedzielę bajki z Misiem Uszatkiem, spotkać się animatorami i reżyserami z łódzkiego Studia Se-Ma-For – które zrealizowało bajkę – i zobaczyć lalki, które służyły przy produkcji filmu o najpopularniejszym polskim misiu.
Benefis jest jednym z punktów obchodów 50. urodzin Uszatka. – Wszystkie te działania mają doprowadzić do odsłonięcie w Łodzi – prawdopodobnie 1 czerwca – pomnika Misia Uszatka. Mamy trzy projekty pomnika, ale na razie nie wiadomo, który zostanie wybrany. Nie wiadomo też jeszcze, gdzie stanie, bowiem jest kilka propozycji lokalizacji. Być może ogłoszony zostanie konkurs – powiedziała organizatorka benefisu Izabela Woźniak z Polskiego Radia Łódź.
„– Miś jest przytulanką, zabawką w życiu każdego dziecka bardzo ważną. Miś Uszatek został także dobrze zaprojektowany. To bardzo ładna lalka, która ma charakterystyczny kształt i formę i podoba się dzieciom” – mówił szef Se-Ma-Fora, Zbigniew Żmudzki.
„– Jesteśmy gotowi realizować nową serię, także spadkobiercy praw autorskich są tym zainteresowani. Oczywiście wszystko zależy od funduszy. Niestety w Polsce w telewizjach myśli się raczej o telenowelach” – zaznaczył Żmudzki.
Miś Uszatek narodził się w 1957 roku. Stworzyli go pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo gościł w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem. Później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki.
Popularność Misia wzrosła od 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej. Głos misiowi dawał Mieczysław Czechowicz, a tytułową piosenkę skomponował Piotr Hertel.
Do 1987 roku powstały 104 odcinki filmu. Serial cieszył się wielką popularnością; emitowano go w ponad 20 krajach świata, a dotychczas wyświetlany jest m.in. w Finlandii i Słowenii. Imię Uszatka nosi wiele polskich przedszkoli m.in. w Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach.