Trwa ładowanie...
24-10-2000 02:00

"Takiego pięknego syna urodziłam" - nagrodzony

"Takiego pięknego syna urodziłam" - nagrodzony
d3tj455
d3tj455

Film dokumentalny Marcina Koszałki "Takiego pięknego syna urodziłam" zdobył nagrodę Prix Europa w kategorii filmu niskobudżetowego na zakończonym właśnie festiwalu w Berlinie.
Zrealizowany dla telewizyjnego "Czasu na dokument" film Marcina Koszałki - studenta katowickiej szkoły filmowej, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych rodzimych dokumentów ostatnich lat. Lawinę dyskusji o granicach sztuki wywołał już po telewizyjnej emisji, przed kilkoma miesiącami. Podobnie było niemal na wszystkich festiwalach, w których film uczestniczył.
"Takiego pięknego syna urodziłam" to opowieść określana przez krytyków jako ekshibicjonistyczna. Młody reżyser skierował kamerę na siebie i swoją rodzinę. Nakręcił opowieść, w której rodzinne, najczęściej wulgarne kłótnie i konflikty okazują się być świetnie sprzedającym się towarem. Przeciwnicy filmu mówią o przekroczeniu przez reżysera granic intymności w sztuce i niesmacznym wyciąganiu "rodzinnych brudów", odwagę i bezkompromisowość młodego artysty podziwiają z kolei jego zwolennicy.
Głośną dyskusję z udziałem publiczności wywołał m.in. na festiwalu w Krakowie gdzie w br. zdobył wyróżnienie jury miedzynarodowego. Przyznanie nagrody uzasadniono uznaniem dla odwagi w demaskowaniu obłudy życia rodzinnego i inteligentne wykorzystanie formy "cinema verite". Od tego werdyktu odciął się wówczas na konferencji prasowej członek jury, słynny francuski dokumentalista Rene Laloux.
Film Koszałki zdobył wcześniej, prócz krakowskiego wyróżnienia nagrody na Canadian International Annual Film & Video Festival w Barrie: I nagrodę w kategorii studenckiego filmu dokumentalnego (Best Film Student Documentary) oraz II nagrodę w kategorii najbardziej dowcipnego filmu.(pap/mł)

d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj