Trwa ładowanie...
d3gt3ad
30-11-2000 01:00

Teatr SITI z Nowego Jorku w Polsce

d3gt3ad
d3gt3ad

Występy teatru The SITI Company z Nowego Jorku zakończą festiwal Rozdroże 2000 trwający w Warszawie. Zespół wystąpi dwukrotnie przed warszawską publicznością w Teatrze Studio.

Przedstawienie zespołu SITI pt. "Bob" będzie można zobaczyć w piątek 30 listopada i w sobotę - 1 grudnia w Teatrze Studio. Bohaterem monodramu "Bob" (z 1997 r.) jest Robert Willson, słynny amerykański artysta, dramaturg. Reżyser przedstawienia - Anne Bogart przez około dwa lata zbierała jego wypowiedzi dla prasy i telewizji, na podstawie których Jocelyn Clarke, irlandzki dramaturg, pisarz, krytyk teatralny, napisał scenariusz.

Spektakl dotyczy artysty na wygnaniu, w przedstawieniu padają słowa: "trudno Amerykaninowi cokolwiek zrobić w Stanach" jest to takie wołanie na puszczy - mówił na konferencji prasowej odtwórca roli Boba - Will Bond.
W spektaklu widzimy, jak na naszych oczach artysta tworzy spektakl, wygłasza przemyślenia na temat teatru, kultury amerykańskiej i rodziny. Ale szybko dodaje, że nie mamy tu do czynienia z aktorem, który siedzi w miejscu i wygłasza swoje kwestie, tu chodzi o aktora, który próbuje przeżyć, przetrwać ten spektakl... ma to wymiar heroiczny - mówił Will Bond.

Oświetleniowiec oświetla wszystko poza mną, dźwiękowiec nagle włącza hebel tak, że mnie nie słychać. W pewien sposób ze mną rozmawiają, nawiązujemy dialog. Dzieło sztuki, spektakl stymuluje rozmowy o możliwości porozumienia z artystą, tutaj płaszczyzną porozumienia jest samo dzieło - dodaje.

d3gt3ad

The SITI Company należy do czołówki amerykańskich teatrów. Założycielami teatru są: Anne Bogart, która reżyserowała dotychczas wszystkie przedstawienia zespołu oraz wybitny japoński twórca teatru Tadashi Suzuki. Suzuki często mówił, że założył zespół by przyczyniać się do międzynarodowej wymiany i międzynarodowego porozumienia. Międzynarodowa wymiana kulturowa jest niemożliwa, ale trzeba próbować - opisywał założenia programowe zespołu Bond.

SITI wykorzystuje dwie techniki gry: metodę Bogart - "View points" (punktów widzenia) i metodę Suzukiego. Pierwsza bezpośrednio nawiązuje do nowojorskiego tańca lat 60-tych. Metoda ta wywodzi się z teorii muzyki i sztuk plastycznych. Wykorzystuje aspekty czasu i przestrzeni. Np. odległość, interwał pomiędzy nutami, dźwiękami - na scenie jest to odpowiednio odległość między aktorami. Wokół tych elementów improwizujemy - mówił Bond.

Metoda Suzukiego przypomina sztuki walki połączone z tańcem klasycznym. Suzukiego zajmuje bezruch - wykonuje ruchy, by nauczyć się trwać nieruchomo, inaczej niż w "View points" - tam stoimy, nie ruszamy się, by wiedzieć jak się poruszać. Różne teatry wykorzystują jedną lub drugą metodę. Tylko w naszym teatrze obie metody uzupełniają się - tłumaczył Bond.

Przedstawienia The SITI Company powstałe na podstawie tekstów Czechowa, Strinberga, Orsona Wellesa i Lewisa Carrolla ukazują kondycję człowieka przełomu wieków. Odnoszą się m.in. do ekspansji kultury masowej i przenikania różnych kultur. Wyróżniają się perfekcyjnym aktorstwem oraz dbałością o warstwę wizualną i dźwiękową.

d3gt3ad

Teatr występował m.in. na "Olimpic Arts Festival" w Atlancie oraz w Kanadzie, Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Tegoroczne tournee zespołu obejmuje m.in. udział w festiwalu nowych sztuk amerykańskich w Louisville oraz "Next Wave Festival" w Nowym Jorku.

"Bob" był już prezentowany m.in. na "Holland Festival" w Amsterdamie oraz w Berlinie, Paryżu, Pradze oraz w Irlandii. W Polsce zespół wystąpi po raz pierwszy. (pap/mł)

d3gt3ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gt3ad