Trwa ładowanie...
d3euhp9

Thelma

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Film "Thelma" to dramat z elementami fantasy, dzieło norweskiego reżysera i scenarzysty Joachima Triera. Jego bohaterką jest młoda dziewczyna, która odkrywa swoje pragnienia i niecodzienne moce.
d3euhp9
1
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Thelma – zarys fabuły

Główną bohaterką filmu "Thelma" jest młoda dziewczyna o tym właśnie imieniu. Thelma rozpoczyna samodzielne życie z dala od domu. Wyjeżdża bowiem do Oslo, gdzie podejmuje studia. Jej rodzice to religijni fanatycy, którzy wychowali ją w atmosferze pobożności, licznych zakazów i tematów tabu. Gdy dziewczyna opuszcza rodzinny dom, odkrywa inną stronę życia. Zaczyna przeżywać rzeczy nowe i ekscytujące, budzą się w niej nieznane dotąd uczucia. Ponadto z czasem zauważa, że jest w stanie kształtować rzeczywistość i zmieniać bieg wydarzeń według własnego uznania. Włada mocami, które uaktywniają się przede wszystkim wtedy, gdy kierują nią negatywne, silne uczucia.

Dramat "Thelma" to opowieść niejednoznaczna, żonglująca symbolami i nieścisłościami. Daje to widzowi pole do dobrowolnej interpretacji i samodzielnego nadawania znaczenia.

Thelma – ciekawostki

  • Zdjęcia do filmu "Thelma" powstały w Oslo.
  • Film "Thelma" był norweskim kandydatem do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Nominacji ostatecznie nie otrzymał.
  • Wydanie DVD filmu "Thelma" miało swoją premierę 14 listopada 2018 roku.
  • Odtwórczyni głównej roli, Eili Harboe, uczęszczała na ten sam uniwersytet co jej bohaterka. Nie studiowała jednak biologi, a historię sztuki.
  • Aktorzy wcielający się w rodziców głównej bohaterki filmu, Ellen Dorrit Petersen i Henrik Rafaelsen, stworzyli również grany duet w filmie Eskila Vogt (scenarzysty filmu "Thelma") pod tytułem "Ślepowidzenie" (2014).
  • Film "Thelma" wyświetlony został na kilkudziesięciu festiwalach filmowych, w tym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto czy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago. Zdobył także kilkadziesiąt nominacji oraz kilkanaście nagród w tym nagrodę Amanda za najlepszą muzykę, montaż i zdjęcia.
Thelma
Tytuł oryginalny

Thelma

Gatunek

dramat, fantasy

Kraj produkcji

Dania, Francja, Norwegia, Szwecja

Rok produkcji

2017

Data światowej premiery

20.08.2017

Data polskiej premiery

08.06.2018

Czas trwania

116 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3euhp9
d3euhp9
d3euhp9