Film skandynawski "Winni" to świetnie skonstruowany thriller, którego konstrukcja opiera się na dialogach. Akcja toczy się bowiem w dyspozytorni 112.
Głównym bohaterem filmu "Winni" jest Asger Holm. Jak się okazuje w toku akcji, jest byłym funkcjonariuszem policji, który boryka się z pewnymi wspomnieniami. Czekając na koniec zmiany, Holm przyjmuje kolejne zgłoszenia, pomaga, doradza, uspokaja. W końcu odbiera telefon, który zwraca jego szczególną uwagę. Dzwoniąca kobieta udziela bowiem niejasnych, choć świadomych odpowiedzi, co skłania Holma do wysunięcia podejrzeń, że została porwana. Dyspozytor, wciąż w fotelu i ze słuchawką, podejmuje działania ratunkowe.
Film "Winni" to nie tylko thriller, ale również kino inicjacyjne. W toku wydarzeń widz poznaje prawdziwe oblicze Asgera Holma, a tajemnice dyspozytora staja się jednym z najważniejszych punktów zaczepienia. Film odniósł sukces na festiwalu Sundance i został oficjalnym kandydatem z Danii do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Dom, który zbudował Jack (The House That Jack Built)
Film "Dom, który zbudował Jack" to dramat z nutą czarnej komedii. To niejednoznaczny obraz ukazujący kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy.
W fabule filmu "Dom, który zbudował Jack" zamyka się kilkanaście lat z życia sadystycznego mordercy. Jack jest architektem o duszy artysty. Swoje inspiracje urzeczywistnia jednak w sposób makabryczny. Jedną z jego pasji, którą traktuje jako sztukę, jest mordowanie ludzi. W głowie Jacka układa się scenariusz, sceneria, odtwórcy głównych ról. Cały spektakl jest pożywką dla żądz, które w nim drzemią. Dramat "Dom, który zbudował Jack" to obraz niezwykle brutalny, okraczony czarnym humorem. W tle zaś usłyszeć można utwory Glenna Goulda.
Film "Dom, który zbudował Jack" to kooperatywa duńsko-szwedzko-francusko-niemiecka. W obsadzie pojawiają się aktorzy światowej sławy, między innymi odtwórca głównej roli Matt Dillon czy Uma Thurman. Reżyserem filmu jest Lars von Trier, twórca między innymi "Antychrysta" i "Nimfomanki".
Bergman - Rok z życia (Bergman - Ett år, ett liv)
Skandynawski film dokumentalny "Bergman – Rok z życia" przedstawia historię wybitnego szwedzkiego reżysera, Ingmara Bergmana, stanowiąc tym samym hołd dla niego i jego twórczości.
Film "Bergman – Rok z życia" ukazał się w setną rocznicę urodzin Ingmara Bergmana. Reżyser przyszedł na świat 14 lipca 1918 rok, a swoje ciągoty artystyczne uzewnętrzniał już w wieku 9 lat, organizując teatrzyki marionetek, wykonanych przez niego samego. W kolejnych latach pisał, asystował reżyserom teatralnym i korygował scenariusze innych. Swoją pierwszą sztukę wyreżyserował w 1944 roku, a już dwa lata później zadebiutował ze swoim filmem "Skandal".
Materiał filmu "Bergman – Rok z życia" dotyczy jednak jednego roku z życia reżysera, roku 1957, który otworzył mu drzwi do kariery. To wtedy ukazał się film "Siódma pieczęć", który został uznany za arcydzieło filmowe. Z kolei "Fanny i Alexander" otrzymał cztery statuetki Oscara, w tym w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego 1984 roku.
Znikasz (Du forsvinder)
Film skandynawski "Znikasz" to dramat ukazujący historię mężczyzny, który zaczyna zachowywać się irracjonalnie. Za swoje niemoralne czyny staje przed sądem.
Duński dramat "Znikasz" miał swoją premierę co prawda w 2017 roku, ale w polskich kinach pojawił się dopiero w kwietniu 2018 roku. Przedstawiona w nim historia stawia poważne pytania na temat roli biologii i dobrej woli w życiu człowieka. Bohaterem filmu "Znikasz" jest Frederik Halling, szanowany i lubiany dyrektor szkoły, człowiek o miłym usposobieniu i racjonalnym podejściu do życia. Pewnego dnia zaczyna zachowywać się irracjonalnie, a wkrótce jego czyny nabierają psychopatycznego charakteru.
Po tym, jak rzuca się z klifu, trafia do szpitala, gdzie na jaw wychodzi, że za jego zachowanie odpowiedzialny jest guz mózgu. Mimo choroby Frederik Halling musi stanąć przed sądem. Proces nie będzie łatwy, bo nikt nie wie, na ile sprawcą szaleństwa była natura, a na ile wewnętrzne, świadome wybory dyrektora. Frederika wspiera jedynie wierna żona.
Holiday (2018)
Film "Holiday" z 2018 roku to kolejna skandynawska propozycja filmowa. Historia dotyczy pary – bogatego i bezkompromisowego gangstera oraz jego młodej kochanki.
Fabuła filmu "Holiday" oscyluje wokół losów pary, która udaje się na luksusowe wakacje do willi na Riwierze Tureckiej. Michael jest duńskim bossem narkotykowym. Nie ma szacunku do niczego, co odstaje od jego światka. Jego dziewczyna Sascha jest naiwna i lubi luksus. Gdy młoda kobieta spotyka uroczego Holendra Thomasa i zaprzyjaźnia się z nim, sytuacja staje się patowa. Michael nie należy bowiem do osób wyrozumiałych, a tym bardziej cofających się przed rozwiązaniami ostatecznymi.
"Holiday" to luksusowe wnętrza i piękne śródziemnomorskie widoki, na których tle rozgrywa się brutalny dramat nieokrzesanego zbira i uległej mu kobiety. Film "Holiday" nominowany był w konkursie najlepszego dramatu zagranicznego podczas festiwalu Sundance. Prezentacja na Nowych Horyzontach przyniosła mu nagrodę Grand Prix Festiwalu w kategorii najlepszy film.
Młodość Astrid (Unga Astrid)
Film biograficzny "Młodość Astrid" to hołd w stronę wielkiej pisarki, autorki dziesiątek książek dla dzieci, którą pokochali młodzi czytelnicy na całym świecie.
Historia pokazana w filmie "Młodość Astrid" nie jest tak kolorowa, jak można by się spodziewać, znając radosną i optymistyczną twórczość Astrid Lindgren. W pierwszych kadrach widzowi ukazuje się pochylona postać staruszki, która w dniu swoich urodzin otwiera prezenty i kartki z życzeniami od dzieci. Wkrótce jednak akcja zabierze nas do czasów młodości Astrid, gdy rozpoczynała pracę dla lokalnej gazety.
Jak się okazuje, w życiu Astrid Lindgren nie brakowało ani wzlotów, ani bolesnych upadków. Jako nastolatka zaszła bowiem w ciążę z wydawcą gazety, w które pracowała, a następnie musiała uciekać do Danii, aby legalnie urodzić dziecko. W kolejnych latach jej kariera stała w miejscu. Choć intensywnie pisała, to wszystkie jej rękopisy trafiały do szuflady. Film "Młodość Astrid" to historia kobiety spełnionej kobiety, którą niejednokrotnie dotykały nieszczęścia.
Kartoteka 64 (Journal 64)
Kryminał "Kartoteka 64" to jeden z najlepszych filmów skandynawskich 2018 roku. Datę jego premiery w Polsce wyznaczono na 25 stycznia 2019 roku.
Film kryminalny "Kartoteka 64" nosi znamiona trzymającego w napięciu thrillera. Jego fabuła została oparta na książce o tym samym tytule autorstwa popularnego duńskiego pisarza Jussiego Adler-Olsena. To również trzecie spotkanie z detektywami Departamentu G, Carlem Morckiem i Assadem.
Główni bohaterowie filmu "Kartoteka 64" zostają przydzieleni do sprawy makabrycznego morderstwa. W pewnej kopenhaskiej kamienicy za ścianą działową zostają bowiem odnalezione trzy ciała usadzone wokół stołu, przy którym znajduje się jeszcze jedno dodatkowe nakrycie. Wszystkie tropy prowadzą detektywów na wyspę Sprogo, gdzie znajduje się zamknięty od wielu lat ośrodek dla nieprzystosowanych społecznie młodych dziewcząt, który owiany był złą sławą miejsca nieludzkich eksperymentów medycznych i nadużyć seksualnych. Carl i Assad będą musieli rozwikłać zagadkę, zanim dojdzie do kolejnej zbrodni.
Thelma
Film "Thelma" to dramat fantasy stworzony przez norweskiego reżysera i scenarzystę Joachima Triera. Opowiada o młodej dziewczynie, która odkrywa swoje moce i pragnienia.
Główna bohaterka filmu "Thelma" o tym właśnie imieniu jest młodą dziewczyną rozpoczynającą samodzielne życie z dala od domu. Pochodzi z rodziny religijnych fanatyków, która wychowała ją w atmosferze zakazów i tematów tabu. Gdy wyjeżdża na studia do Oslo, odkrywa inną stronę życia. Zaczyna przeżywać nowe rzeczy, budzą się w niej uczucia, których dotąd nie znała. Poza tym zaczyna zauważać, że włada mocami pozwalającymi jej kształtować rzeczywistość i zmieniać według własnego uznania bieg wydarzeń, zwłaszcza gdy kierują nią silne, negatywne uczucia.
Film "Thelma" opowiada o odkrywaniu własnej tożsamości, najskrytszych pragnień i prawd o otaczającej rzeczywistości. Jej fabuła pozostawia wiele niedopowiedzeń i symboli, które każdy widz może dowolnie interpretować. Choć film powstał w 2017 roku, jego oficjalna polska premiera miała miejsce 8 czerwca 2018 roku.
Granica (Gräns)
Film skandynawski "Granica" to niecodzienna opowieść o pewnej nietypowej kobiecie. Twórcą obrazu jest irański reżyser Ali Abbasi.
Fabuła filmu "Granica" przedstawia pewną kobietę, której wygląd i umiejętności śmiało uznać można za niecodzienne. Tina jest bowiem niezwykle brzydka. Natomiast dzięki swojej intuicji i doskonałemu zmysłowi węchu, dzięki któremu, jak sama twierdzi, potrafi wyczuć zapach emocji, jest nieomylnym celnikiem w jednym z norweskich portów. W chwilach wolnych lubi przechadzać się boso po lesie.
Wszystko zmienia się, gdy główna bohaterka filmu "Granica" podczas kontroli celnej w porcie spotyka Vore'a. Mężczyzna wydaje się taki sam jak ona. Wyczuć można w nim jednak tajemnicę, której Tina zupełnie nie jest w stanie odkryć. Recenzje filmu "Granica" nie pozostawiają złudzeń – to historia łącząca cudowność z ohydą. Film jest szwedzkim kandydatem do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
Dziewczyna w sieci pająka (The Girl in the Spider's Web)
"Dziewczyna w sieci pająka" to jeden z najpopularniejszych filmów skandynawskich 2018 roku w polskich kinach. Na duży ekran powraca Lisbeth Salander, bohaterka serii bestsellerowych kryminałów.
Akcja filmu "Dziewczyna w sieci pająka" dzieje się w szwedzkiej stolicy, Sztokholmie. Hakerka Lisbeth Salanader otrzymuje zadanie odzyskania i zablokowania programu Firefall, dzięki któremu możliwe jest uzyskiwanie kodów aktywacji bomb nuklearnych na całym świecie. Twórca programu, Frans Balder jest bowiem przekonany, że zostanie on użyty w niewłaściwy sposób i zagrozi całej ludzkości. Choć misja się powodzi, działalność Lisbeth zwraca uwagę agenta Edwina Needhama, a także przestępcy Jana Holstera. Od teraz życie dziewczyny jest zagrożone, a losy ludzkości niepewne.
Film "Dziewczyna w sieci pająka" to ekranizacja powieści autorstwa Stiega Larssona wydanej w Polsce pod tytułem "Co nas nie zabije" należącej do sagi "Millenium". W rolę głównej bohaterki wcieliła się nagrodzona Złotym Globem Claire Foy.
Utoya, 22 lipca (Utøya 22. juli)
Film "Utoya, 22 lipca" to dramat przedstawiający wydarzenia z 2011, gdy Anders Breivik dokonał dwóch zamachów w Oslo i na wysepce Utoya, w których zginęło niemal 80 osób, a ponad 30 zostało poważnie rannych.
Film fabularny "Utoya, 22 lipca"** oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z 22 lipca 2011 roku. Akcja filmu dzieje się na niewielkiej wyspie przy wybrzeżu Oslo, zaledwie 12 minut po wybuchu bomby w dzielnicy rządowej norweskiej stolicy. Historia opowiedziana jest z perspektywy młodej dziewczyny, która uczestniczy w obozie letnim młodzieżówki partii centrolewicowej. Kaja przebywa tam z młodszą siostrą i grupą przyjaciół. Nikt nie spodziewa się, że już za chwilę na maleńkiej wysepce rozegra się jedna z największych tragedii w historii Norwegii.
Film "Utoya, 22 lipca" został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami przede wszystkim za realizm przedstawionych wydarzeń. Zdobył między innymi statuetkę Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszym montaż, a odtwórczyni głównej roli Andrea Berntzen została uhonorowana nagrodą Amanda dla najlepszej aktorki.
Zimowi bracia (Vinterbrødre)
Film "Zimowi bracia" to obraz balansujący między rzeczywistością a światem surrealizmu i symboliki. Opowiada o dwóch braciach, którzy od lat pracują w lokalnej kopalni wapienia.
Głównymi bohaterami filmu "Zimowi bracia" są Emil i Johan. Obaj mieszkają w niewielkiej miejscowości górniczej, gdzieś pośrodku lasu. Jak to zazwyczaj w bajkach bywa, wiodą skromny, ale poczciwy żywot. Bracia od lat pracują w lokalnej kopalni wapienia, jedynym miejscu pracy w okolicy. Każdego dnia zjeżdżają w głąb ziemi, aby wydobyć cenny materiał. Wolne chwile umilają sobie fantazjami o romansach i bohaterstwie.
Pewnego dnia młodszy z braci ukazanych w filmie "Zimowi bracia" postanawia wyjść z domu i znaleźć miłość, nawet jeśli będzie to wymagało użycia przemocy. To, co się wydarzy, odbije się echem na sytuacji braci, a także całej społeczności miasteczka. Film pokazuje szarą rzeczywistość w symbolicznych obrazach, które twórcy pozostawiają widzom do samodzielnej interpretacji.