Trwa ładowanie...

TOP 5: Filmy o Jezusie

W całej historii kina reżyserzy wielokrotnie mierzyli się z historią życia Jezusa Chrystusa. Zobacz najciekawsze filmy o Jezusie Chrystusie.

TOP 5: Filmy o JezusieŹródło: getty
d44lvmo
d44lvmo

Tylko nielicznym twórcom udało się na podstawie biblijnego pierwowzoru stworzyć obrazy wyjątkowe, które w różnym stopniu urzekały swoim artyzmem. Nierzadko produkcje te zasłynęły głównie przez oryginalne potraktowanie tematu oraz uciekanie się do kontrowersji. Które filmy o Jezusie najmocniej zapadły w pamięci widzów? Jakie tytuły religijne zgodnie uznaje się za najlepsze?

Do polskich kin trafia właśnie " Młody Mesjasz " w reżyserii Cyrusa Nowrasteha. To wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju obraz, który ukazuje widzom żywot Jezusa Chrystusa z perspektywy siedmioletniego chłopca. Reżyser w bardzo sprawny sposób postanowił zaprezentować, jakim dzieckiem był wybraniec Boga oraz w jaki sposób dorastała w nim świadomość jego niezwykłości. Z okazji premiery „Młodego Mesjasza” - filmu idealnego dla dzieci i całych rodzin - postanowiliśmy przypomnieć pięć najlepszych filmów w historii kina opowiadających o losach Chrystusa. Oto nasze propozycje.

"Pasja"
Kultowa już „Pasja” Mela Gibsona to bezapelacyjnie jeden z najlepszych filmów chrześcijańskich i religijnych w ogóle. Kontrowersyjny obraz, ukazujący ostatnie chwile życia Jezusa, szokował w chwili premiery swoją niewyobrażalną brutalnością oraz okrucieństwem. To głównie przez te elementy produkcja spotkała się ze sporym sprzeciwem wielu widzów, szczególnie ze środowisk katolickich. Trudno mimo wszystko nie uznać dzieła Gibsona za prawdziwe realizacyjne arcydzieło z wyjątkowym ładunkiem emocjonalnym. „Pasja” jest dziś filmem kultowym, który na zawsze zapisał się na kartach historii kina. W rolach głównych wystąpili m.in. James Caviezel, Maia Morgenstern oraz Monica Bellucci.

"Ostatnie kuszenie Chrystusa"

W gronie najlepszych i najbardziej pamiętnych filmów o Jezusie nie mogło zabraknąć obrazoburczego „Ostatniego kuszenia Chrystusa” w reżyserii Martina Scorsese’ego. Produkcja oparta na książce greckiego pisarza Nikosa Kazantzakesa (wykluczonego za to kontrowersyjne dzieło z cerkwi prawosławnej) opowiada historię Jezusa, który musi dokonać najtrudniejszego wyboru w swoim życiu – poświęcić się dla dobra ludzkości męczeńską śmiercią, czy też pozostać na Ziemi zwykłym przeciętnym człowiekiem. Film spotkał się z wieloma głosami krytyki – środowiska chrześcijańskie zarzuciły reżyserowi obrażanie wszystkich świętości religii chrześcijańskich, a także stworzenie fałszywego obrazu Jezusa Chrystusa. Główny bohater obrazu zostaje zaprezentowany jako osoba lękliwa, pełna trosk i wątpliwości. Scorsese w niezwykły sposób spojrzał na Chrystusa jako człowieka z krwi i kości, który w obliczu swojej wyjątkowości przeżywa wewnętrzny kryzys. W roli głównej wystąpił Willem Defoe. Oprócz w niego w obsadzie filmu znaleźli się
między innymi Harvey Keitel, Barbara Hershey i David Bowie.

d44lvmo

"Jesus Christ Superstar"
Już sam pomysł ukazania żywota Jezusa Chrystusa w formie musicalu wydaje się co najmniej kontrowersyjny. Nic zatem dziwnego, że tuż po premierze „Jesus Christ Suprstar” nie brakowało gorzkich słów krytyki kierowanych do reżysera obrazu - Normana Jewisona. Warto jednak wspomnieć, że niektóre osoby związane z Watykanem pochwaliły oryginalny sposób ujęcia tematu życia Chrystusa w formie przebojowej produkcji. Ekranizacja słynnej rockowej opery Andrew Webbra i Tima Rice’a ukazuje postać zbawiciela jako prawdziwego gwiazdora, którego wielbią tłumy. Niestety, zostaje on zdradzony przez osobę ze swojego najbliższego otoczenia – wątpiącego w wyjątkowość swojego nauczyciela Judasza. „Jesus Christ Superstar” nie tylko szokuje swoją formą, ale również treścią. W filmie pominięty została kwestia zmartwychwstania Jezusa, a na dodatek polemiczny okazał się również wątek miłosny między głównym bohaterem a Marią Magdaleną. W rolach głównych obrazu wystąpili Ted Neeley i Carl Anderson.

"Maria, Matka Jezusa"
Christian Bale jako Jezus Chrystus? Wielu osobom trudno dziś sobie wyobrazić hollywoodzkiego gwiazdora w takim wcieleniu. Jak się okazuje, aktor ten ma w swoim dorobku rolę Mesjasza. W 1999 roku Bale zagrał Chrystusa w filmie Kevina Connora – „Maria, Matka Jezusa”. Produkcja ta koncentruje się głównie na postaci rodzicielki Syna Bożego i to właśnie z jej perspektywy ukazane zostają wydarzenia znane nam z Nowego Testamentu. Widzowie poznają Marię jako szesnastoletnią młodą niewiastę, która związuje się z dużo starszym od siebie cieślą Józefem. Pewnego dnia dziewczyna spotyka młodzieńca, który zwiastuje jej nowinę o narodzinach wyjątkowego dziecka. Obok Bale’a w roli głównej wystąpiła Pernilla August i Melinda Kinnaman.

"Opowieść o zbawicielu"
„Opowieść o zbawicielu” w reżyserii Philipa Saville’ego to zdecydowanie najmocniej trzymająca się biblijnego pierwowzoru produkcja spośród wszystkich zawartych w niniejszym zestawieniu. Zrealizowany z ogromnym rozmachem obraz bardzo rzetelnie przedstawia wszystkie wątki z życia Chrystusa przedstawione w Ewangelii według św. Jana. W rolach głównych „Opowieści o zbawicielu” wystąpili Christopher Plummer, Henry Ian Cusick oraz Stuart Brunce.

Autor: W. Chentkiewicz

d44lvmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44lvmo