Trwa ładowanie...
brave festival
22-06-2015 14:10

Top 5 wydarzeń Brave Festival 2015

Top 5 wydarzeń Brave Festival 2015Źródło: East news
d3e8fvx
d3e8fvx

Artyści z Afryki Zachodniej, niezwykłe instrumenty griotów, poruszające filmy i wielki finał Brave Kids. Poznaj 5 najważniejszych wydarzeń Brave Festival 2015.

To będzie festiwal opowieści. Motywem przewodnim 11. Brave Festival są tradycje griotów – niezwykłych muzyków, opowiadaczy i mędrców z krajów Afryki Zachodniej. Sami o sobie mówią, że są wojownikami. – Walczą przede wszystkim muzyką. Spotkanie z griotami to jak odkrycie świata, który ma silne poczucie tożsamości, a jednocześnie jest twórczo otwarty na zmiany. Używają tradycyjnych instrumentów, ale uczestniczą w setkach projektów muzyków amerykańskich i europejskich – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Które wydarzenia Brave Festival 2015 trzeba koniecznie zobaczyć?

Sona Jobarteh
Jej głos można usłyszeć w przeboju filmowym z 2013 roku „Nelson Mandela: droga do wolności”. Sona Jobarteh jak wielu innych griotów z Zachodniej Afryki doskonale odnajduje się w szerokim nurcie współczesnej muzyki. Jej mocny, krystaliczny głos i harmonijna kombinacja melodii i rytmu, powodują, że ma fanów na całym świecie.

Sona Jobarteh jest jednak przede wszystkim strażniczką wielowiekowej tradycji. Pochodzi ze starego klanu griotów z Gambii, ale symbolizuje także impuls nowoczesności w tej tradycji. Jest pierwszą kobietą, która profesjonalnie gra na korze – świętym instrumencie giotów. W czasie Brave Festival 2015 wystąpi dwa razy, w tym po raz pierwszy w życiu razem ze swoim ojcem, griotem i wirtuozem kory. Sona Jobarteh jest też kuratorką tegorocznej edycji Brave Festival.

d3e8fvx

Sona Jobarteh:
Koncerty:
Otwarcie Brave Festival 2015
Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3
10 lipca 2015 r. – godz. 21:00
Bilety: 40/35/20 zł*

Sona Jobarteh i Sanjally Jobarteh
Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3
17 lipca 2015 r. – godz. 18:00
Bilety: 35/30/15 zł*

Brave Meetings:
Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5
11 lipca 2015 r. – godz. 15:00
Wstęp wolny

Finał Brave Kids
Spektakl finałowy Brave Kids to niespotykana mozaika barw, rytmów i form ekspresji. W określeniu „przedstawienie jedyne w swoim rodzaju” nie ma ani grama przesady. Tylko podczas tego spektaklu na scenie można zobaczyć połączenie tak różnych kultur, nieraz bardzo od siebie odległych. – W tym roku przyjechały do nas grupy niemal z całego świata, m.in. z syberyjskiej Buriacji, Rio de Janeiro, Nepalu, Burundi, Radżastanu czy Sankt Petersburga. Młodzi artyści z różnych tradycji muzycznych czy tańców czerpią jak z otwartej księgi. Wynikają z tego rzeczy niezwykłe i kompletnie zaskakujące, jak na przykład połączenie bojowej capoeiry ze starożytnym tańcem hinduskim – opowiada Justyna Warecka, koordynatorka projektu Brave Kids.

d3e8fvx

Spektakl finałowy projektu Brave Kids:
Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3
10 lipca 2015 r. – godz. 17:00
Bilety: 35 U/40 N zł (parter) 30 U/35 N zł (I piętro - amfiteatr), 15 U/20
N zł (II piętro - balkon)

Balla Kouyaté
Jest największym na świecie wirtuozem balafonu – instrumentu perkusyjnego podobnego do ksylofonu, jednego najważniejszych w tradycji griotów. Balla Kouyaté z Mali pochodzi z najstarszego klanu griotów – tradycja jest w nim przekazywana z pokolenia na pokolenie już od 700 lat. Imię otrzymał po najstarszym przodku i pierwszym historycznym griocie, towarzyszącym królowi ludu Mandingów - założycielu średniowiecznego imperium Mali. Od 2012 roku tradycje związane z balafonem znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Muzyka Balla Kouyaté została nagrana i zarchiwizowana w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, największej bibliotece świata.

Balla Kouyaté
Finał Brave Festival:
Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3
17 lipca 2015 r. – godz. 21:00
Bilety: 40/35/20 zł*

d3e8fvx

Brave Meetings:
Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5
16 lipca 2015 r. – godz. 15:00
Wstęp wolny

Ndima znaczy „las”
Plenerowy spektakl przeniesie widzów do serca puszczy równikowej Kongo. Grupę Ndima tworzą Pigmeje Aka. Ndima oznacza w ich języku „las”. Ich występ będzie nie tylko pokazem niepowtarzalnych tradycji, lecz przede wszystkim podróżą w świat dźwięków i rytmów afrykańskich lasów deszczowych.

– Pigmeje Aka grają m.in. na dużych bębnach wydrążonych z pnia i instrumentach używanych również do polowania w tropikalnej puszczy. To na przykład łuk mbela z cięciwą, na której gra się ustami, lub długie harfy-cytry mondoumein o wibrującym dźwięku. Zaskakujące i niezwykle kunsztowne są także tradycje śpiewu polifonicznego Pigmejów Aka – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

d3e8fvx

W 2003 roku tradycja ustna ludu Aka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Brave Festival 2015 grupa Ndima przedstawi spektakl zatytułowany „Moaka na ndima” („Człowiek i las”).

Grupa Ndima
Scena plenerowa – Studio na Grobli
15 lipca 2015 r. – godz. 20:30
16 lipca 2015 r. – godz. 20:30
Bilety: 35 zł*

Brave Meetings:
Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5
15 lipca 2015 r. – godz. 15:00
Wstęp wolny

d3e8fvx

Trylogia pustyni i arabskie opowieści
Przegląd Filmowy Brave Festival odbędzie się w tym roku równolegle z częścią performatywną. W programie jest 14 filmów, których tematyka koncentruje się na sztuce opowiadania. Bohaterem cyklu retrospektywnego będzie Nacer Khemir – tunezyjski reżyser, scenarzysta i pisarz. Najważniejszym wydarzeniem Przeglądu będzie jego znana trylogia pustyni: „Wanderers of the Desert”, „The Dove's Lost Necklace” i „Bab'Aziz”. Poza tym zobaczymy także dwa najnowsze filmy Nacera Khemira – „Szeherezadę” i „Looking for Muhyiddin”.

– W swoich filmach wątki przekazywania opowieści podejmuje w sposób bardzo twórczy. To reżyser niezwykły również dlatego, że sam jest opowiadaczem, występującym na żywo przed publicznością. Każdy film trylogii Nacera Khemira pokazuje świat opowieści i baśni pustyni, z niezwykle ważnymi w kulturze arabskiej motywami podróży i miłości – mówi Sebastian Sroka, kurator Przeglądu Filmowego Brave Festival 2015.

Retrospektywa Nacera Khemira:
Pustynni wędrowcy – 12 lipca, godz. 16:00
Zaginiony naszyjnik gołębicy – 16 lipca, godz. 18:00
Bab’ Aziz – 16 lipca 2015 r., godz. 20:00
Bilety: 10/12 zł*
Wszystkie filmy Przeglądu Filmowego zostaną pokazane w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a.

d3e8fvx

Bilety na wydarzenia Brave Festival 2015 dostępne:
- online: www.bravefestival.pl (za pośrednictwem ogólnopolskiej sieci TicketPro)
- w punktach sprzedaży firmy TicketPro (m.in. sieć salonów Empik, MediaMarkt, Saturn)
- w Centrum Festiwalowym, 6-17.07.2015, godz. 12:00-19:00
- na seanse filmowe w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, 6-16.07.2015, godz. 9:30-20:30
Ceny w przedsprzedaży obowiązują do 9 lipca 2015 roku.

11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Brave Festival obywa się we Wrocławiu od 11 lat. Wydarzenia towarzyszące odbywają się także w innych miastach Polski. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści dzielą się swoimi, wierzeniami oraz tradycją, ożywiając je na naszych oczach. Wbrew czasom przedłużają żywot kultury, z której się wywodzą. Z tego powodu twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Ich odwaga, to także otwartość na to co nowe. Większość, przyjeżdża z najodleglejszych zakątków ziemi. Dla wielu jest to pierwsza wyprawa poza wieś, w której się urodzili. Przyjeżdżają do Wrocławia, który staje się dla ich tradycji zupełnie nowym kontekstem i odważnie, z ogromną otwartością i hojnością obdzielają nas głębokim doświadczeniem swoich korzeni.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie.

W ramach Brave Festival odbywa się także projekt Brave Kids (www.bravekids.eu) oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.

Organizatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA.

d3e8fvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e8fvx