Trwa ładowanie...

TOP5: Kino skandynawskie

Kino skandynawskie jest jedną z największych ciekawostek szeroko pojętej sztuki filmowej. Obrazy z północy Europy to przykład niezwykle interesujących produkcji, które zgrabnie łączą ze sobą elementy twórczości gatunkowej z jedynym w swoim rodzaju artyzmem. Cechą charakterystyczną filmów z Norwegii, Danii i Szwecji (a także z niezaliczanych formalnie do krajów Skandynawii Finlandii oraz Islandii), jest przede wszystkim surowy klimat, uzyskiwany m.in. przez odpowiednią grę świateł. W całej historii X muzy kino skandynawskie doczekało się co najmniej kilku wybitnych tytułów, które przypadły do gustu widzom na całym świecie

Share
TOP5: Kino skandynawskieŹródło: Materiały prasowe
d3y8b9d

W piątek 15 lipca do polskich kin wchodzi film fińskiego reżysera Esy Illiego – „Dziewczyny inne niż wszystkie”. Produkcja przedstawia historie trzech nastolatek, które postanawiają prowadzić pamiętnik w formie krótkich i prowokujących klipów video. Z okazji premiery tego dramatu przedstawiamy specjalny ranking TOP 5 – kino skandynawskie. Oto najlepsze naszym zdaniem produkcje filmowe rodem z północy Europy.

Kino skandynawskie TOP 5 - "Przełamując fale"

Do grona najwybitniejszych reżyserów kina skandynawskiego krytycy zaliczają Larsa von Triera. Ekscentryczny duński twórca, autor tzw. Dogmy ‘95, ma w swoim dorobku co najmniej kilka obrazów, którymi skutecznie udało mu się zaszokować widownie na całym świecie. Do jego najbardziej znanych dzieł zalicza się „Tańcząc w ciemnościach”, „Dogville”, „Nimfomankę” oraz „Melancholię”. Według nas na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak film „Przełamując fale” z roku 1996.

Ta międzynarodowa koprodukcja opowiada historię małżeństwa Jana i Bess. Mężczyzna pracuje na platformie wiertniczej i często pozostawia swoją ukochaną w domu. Za każdym razem, gdy Jan opuszcza żonę, samotna Bess modli się, by ten jak najszybciej powrócił cały i zdrowy. Niestety pewnego dnia bohater ulega wypadkowi. Bess sprawuje opiekę nad sparaliżowanym mężem, spełniając wszystkie jego zachcianki. Jan namawia żonę, by ta wróciła do normalnego życia i zaczęła spotykać się z innymi mężczyznami. W rolach głównych nagrodzonego m.in. Cezarem dramatu wystąpili Emily Watson i Stellan Skarsgård.

Kino skandynawskie TOP 5 - "Polowanie"

W zestawieniu najlepszych obrazów kina skandynawskiego znalazło się także głośne „PolowanieThomasa Vinterberga. Duńsko-szwedzki dramat obyczajowy opowiada traumatyczną historię prowincjonalnego nauczyciela, którego życie zamienia się w prawdziwe piekło po żarcie jednej z jego podopiecznych.

Lucas pracuje na co dzień jako opiekun w przedszkolu. Bohater dochodzi do siebie po niedawnym rozwodzie. Gdy wydaje się, że wszystkie problemy natury osobistej ma za sobą, córka bliskiego przyjaciela oskarża go o molestowanie seksualne. Mimo że pomówienia nie mają nic wspólnego z prawdą, Lucas traci zaufanie wszystkich osób z najbliższego otoczenia. Mężczyzna chce za wszelką cenę udowodnić, że jest niewinny. Film nagrodzono m.in. na festiwalu w Cannes oraz nominowano do Oscara. W rolach głównych Mads Mikkelsen i Thomas Bo Larsen.

Kino skandynawskie TOP 5 - "Historie kuchenne"

W piątce najlepszych obrazów kina skandynawskiego umieściliśmy także „Historie kuchenneBenta Hamera. Absurdalny humor, chłodny klimat, doskonale zarysowane portrety psychologiczne postaci – oto najważniejsze atuty tego norwesko-szwedzkiego komediodramatu. W rolach głównych Reine Brynolfsson, Sverre Anker Ousdal oraz Thomas Norström.

„Historie kuchenne” to opowieść o szwedzkim przedsiębiorstwie startującym z prowadzeniem badań, dzięki którym możliwe będzie opracowanie planu optymalnego rozmieszczenia sprzętów kuchennych. Do domu samotnego mężczyzny przybywa pracownik przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest obserwowanie zachowań domownika oraz sporządzenie dokładnych notatek. Przysłany przez firmę badacz siada w kącie kuchni na wysokim krześle i zakreśla każdy ruch wykonywany przez mężczyznę. Jedną z najważniejszych zasad, jakie musi przestrzegać obserwator, jest całkowity zakaz prowadzenia rozmów z obiektem badań.

Kino skandynawskie TOP 5 - "Jabłka Adama"

Jabłka AdamaAndersa Thomasa Jensena jest jednym z najciekawszych filmów skandynawskich ostatnich lat. Ta subtelna, lecz nieprzesłodzona czarna komedia to wspaniała opowieść o walce dobra ze złem, sensie cierpienia oraz mocy ludzkiej życzliwości. W rolach głównych Ulrich Thomsen i Mads Mikkelsen.

Do wiejskiego kościoła, nad którym pieczę sprawuje sympatyczny pastor Ivan, przybywa w ramach procesu resocjalizacyjnego neonazista Adam. Mężczyzna poznaje na miejscu prócz księdza innych odbywających karę skazańców – terrorystę arabskiego pochodzenia oraz byłego tenisistę uzależnionego od alkoholu. Niepokorny Adam dostaje zadanie zrobienia czegoś na rzecz innych. Na pierwszy rzut zostaje mu przydzielona opieka nad pobliską jabłonią. Z jej owoców mężczyzna będzie musiał upiec szarlotkę. Skazany i pastor popadają na początku w konflikt. Przybyły do kościoła bohater nie potrafi zrozumieć, dlaczego Ivan, mimo tylu nieszczęść, jakie go spotkały (np. śmierć żony i choroba syna), wciąż oddaje się pod opiekę Boga. Z czasem ich relacje poprawiają się, a Adam znajduje sens w postępowaniu pastora.

Kino skandynawskie TOP 5 - "Tam, gdzie rosną poziomki"

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Ingmar Bergman to najwybitniejsza postać skandynawskiego kina. Szwedzki reżyser do dziś stanowi prawdziwy wzór dla wielu twórców, a jego dzieła uznawane są za artystyczne arcydzieła. Ze wszystkich filmów Bergmana w naszym zestawieniu najlepszych skandynawskich obrazów wybraliśmy ponadczasowy dramat psychologiczny „Tam, gdzie rosną poziomki”.

Nagrodzony Złotym Globem i Złotym Niedźwiedziem film opowiada historię profesora Isaka Borga, który jedzie ze Sztokholmu do Lundu w celu odebrania tytułu doktora honoris causa. W czasie jednodniowej podróży bohater sięga pamięcią do najodleglejszych wspomnień. Borg wspominając różne sytuacje ze swojego długiego życia zaczyna, rozmyślać nad sensem ludzkiego istnienia. W roli głównej Victor Sjöström.

W. Chentkiewicz

d3y8b9d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y8b9d
d3y8b9d