Trwa ładowanie...
14-06-2010 14:14

Trwają zdjęcia do filmu "Cisza wrześniowa" Grażyny Treli

W Warszawie trwają zdjęcia do "Ciszy wrześniowej", którą reżyseruje ceniona scenarzystka Grażyna Trela. Film będzie opowieścią o miłości i samotności.

Trwają zdjęcia do filmu "Cisza wrześniowa" Grażyny TreliŹródło: PISF
dwu0eci
dwu0eci

Grażyna Trela jest współautorką scenariusza filmu "Chrzest" Marcina Wrony, uznanego przez krytyków za jeden z najlepszych filmów na tegorocznym festiwalu w Gdyni, a przez jury nagrodzonego Srebrnymi Lwami (do kin trafi jesienią). Trela napisała scenariusz "Chrztu" wspólnie z Grzegorzem Jankowskim i Dariuszem Glazerem.

Jeden z głównych bohaterów "Chrztu", chłopak z prowincji, po kryminalnym epizodzie w rodzinnym miasteczku przenosi się do Warszawy. Liczy na to, że uda mu się uciec z przestępczego środowiska. Niestety, ciąży na nim wyrok mafii.

Trela jest również współtwórczynią - razem z Marcinem Wroną i Markiem Pruchniewskim - scenariusza innego filmu Marcina Wrony - "Mojej krwi" (2009), uhonorowanej Nagrodą Dziennikarzy na festiwalu debiutów filmowych w Koszalinie. "Moja krew" to z kolei historia ciężko chorego boksera, który przed śmiercią pragnie zostać ojcem - mieć rodzinę, kogoś, kim mógłby się zaopiekować.

Fabularny debiut reżyserski Grażyny Treli powstaje w ramach programu "30 minut", w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Jak zapowiadają twórcy, "Cisza wrześniowa" będzie "opowieścią o samotności i o miłości graniczącej z obsesją".

dwu0eci

Bohaterka tej historii, Weronika - młoda kobieta ukrywająca swoje kalectwo - zakochuje się w wykładowcy, pisarzu. Pogrąża się w "onirycznym" świecie, w którym jej ułomność nie stanowi przeszkody w realizacji pragnień. Granica między fikcją i rzeczywistością zaczyna się zacierać, a życie szykuje bohaterce gorzką niespodziankę.

Trela reżyseruje "Ciszę wrześniową" na podstawie własnego scenariusza. "Do tej pory pisałam scenariusze filmów, próbując zrozumieć męski punkt widzenia. To był świat facetów - bokserów, gangsterów, w którym rola kobiety nie jest równoważna. Teraz chcę przybliżyć kobiecy punkt widzenia, którego w polskim kinie brakuje mi najbardziej" - podkreśliła.

W obsadzie "Ciszy wrześniowej" znajdą się m.in. Kalina Hlimi-Pawlukiewicz i Roman Frankl.

Zobacz także: Filmy o miłości

dwu0eci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwu0eci