Trzecia edycja międzynarodowych warsztatów filmowych Ekran
Reżyser teatralna Agnieszka Glińska oraz Greg Zgliński, reżyser "Całej zimy bez ognia" znaleźli się wśród uczestników kursu EKRAN 2007 w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy.
W dniach 1 - 11 marca w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy odbyła się pierwsza sesja europejskiego programu szkoleniowego EKRAN 2007 dla profesjonalistów filmowych. EKRAN polega na intensywnym rozwoju projektów i przygotowaniu ich do produkcji. Uczestniczy w nim 12 zespołów (reżyser, producent, scenarzysta, i operator). Jest to już trzecia edycja programu. W poprzednich wzięli udział między innymi: Dariusz Gajewski (reżyser "Warszawy"), Anna Jadowska, której film "Teraz ja" był rozwijany podczas EKRANU 2004 (film zdobył nagrodę za debiut reżyserski na festiwalu w Gdyni oraz szereg innych nagród), Leszek Dawid ("Moje miejsce") i Paweł Ferdek (wyróżniony 8 marca w Konkursie Scenariuszowym Hartley-Merrill 2007) oraz dokumentalista Grzegorz Pacek ("Jestem zły"). Z kolei niemiecki uczestnik EKRANU 2004, Harry Floeter, który pracował nad scenariuszem "Bunker 5", dostał za ten tekst nagrodę "Deutschen Drehbuchpreis" - najważniejszą niemiecką nagrodę scenariopisarską. Dwaj inni uczestnicy
programu właśnie kończą produkcję filmów rozwijanych podczas warsztatów: Duńczyk Omar Shargawi ("Ma Salama Jamil") oraz Szwajcar Fulvio Bernasconi ("Out of Bounds").
Obecna edycja również cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych filmowców - nadesłano ponad 100 zgłoszeń z całej Europy. Zaakceptowanych zostało 12 projektów, przedstawionych przez 12 reżyserów. Wśród uczestników znaleźli się: reżyser teatralna Agnieszka Glińska (wyreżyserowała m.in. znakomicie oceniane przedstawienia: "Jordan" Moiry Buffini i Anny Reynolds, "Trzy siostry" Czechowa, czy "Kaleka z Inishmaan" Martina McDonagha) oraz Greg Zgliński, reżyser m.in. "Całej zimy bez ognia", scenarzysta i kompozytor.
PROJEKTY EKRANU 2007
Walia
Tytuł projektu: SAILS, OPERA ONE
Massimo Salvato i Anna Pauletti
Projekt Sails, Opera One opowiada o genialnym dziecku - pianiście.
... Niemcy
Tytuł projektu: THIS IS WHERE I COME FROM
Marcel Ahrenholz
Projekt opowiada o tajemniczej śmierci matki i brata; córka poszukuje prawdy.
Norwegia
Tytuł projektu: ON THE RUN
Ellen-Astri Lundby i Janne Aass
Opowieść o niezwykłej przyjaźni małego Norwega z córką imigrantów ze Sri Lanki.
Bułgaria
Tytuł projektu: QUEEN VICTORIA
Maja Vitkova
Queen Victoria to opowieść o dziecku, które nienawidzi matki.
Polska
Tytuł projektu: MY FIRST JOB
Agnieszka Smoczyńska i Radka Franczak
Film My first Job ma opowiadać o młodej Polce pracującej w Szwajcarii.
Holandia
Tytuł projektu: OBSCURA
Jochem de Vries
Głównym bohaterem filmu Obscura jest zazdrosny rozwodnik, który prześladuje swoją byłą żonę i jej obecnego partnera.
Szwajcaria
Tytuł projektu: STAR FIELD
Sarah Derendinger, scenariusz: Daniela i Isabella Cianciarulo
Scenariusz do filmu Star Field opowiada o dojrzewającej dziewczynie, mającej problemy z matką.
Norwegia
Tytuł projektu: FROM HERE TO INFINITY
Anette Ostro
Projekt opowiada historię pani psycholog, która usiłuje się dowiedzieć, dlaczego jej partner popełnił samobójstwo.
Polska
Tytuł projektu: VICTORIA
Greg Zglinski, scenariusz Michał Jóźwiak
Film Victoria ma opowiadać o Polaku, który jedzie do Londynu po siostrę.
Polska
Tytuł projektu: SCHERZO
Agnieszka Glińska
Historia młodej dziewczyny w obozie koncentracyjnym, oparta na faktach.
Niemcy
Tytuł projektu: AMSELFELD
Dennis Todorovic i Andreas Gassler
Trzy przeplatające się historie, których akcja dzieje się w Kosowie.
Szwajcaria
Tytuł projektu: THE GYMNAST
Elena Hazanov i Elda Guidinetti
Film The Gymnast ma opowiadać o gimnastyczce, która zachodzi w ciążę by osiągać lepsze wyniki.
Pierwsza sesja EKRANU 2007 trwała od 1 do 11 marca. Wśród wykładowców pojawili się: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Witold Stok, Marilyn Milgrom, Bob Swaim. Uczestnicy programu pracują nad swoimi projektami podczas konsultacji grupowych i indywidualnych. W ramach pierwszego zadania reżyserskiego realizowali sceny wybrane z klasyki polskiego i światowego kina: "Absolwenta" Mike'a Nicholsa, "Dekalogu IV" Krzysztofa Kieślowskiego, "Rozmowy" Francisa Forda Coppoli oraz zaadaptowali scenę ze "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego. Na kolejnych dwóch sesjach - w kwietniu i czerwcu - będą realizować sceny ze swoich scenariuszy.
CO TO JEST EKRAN?
Europejski projekt szkoleniowy EKRAN to projekt Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, przygotowany z partnerami - jednymi z najważniejszych instytucji filmowych w Europie: fundacją FOCAL ze Szwajcarii, Norwegian Film Development z Norwegii, Nordrhein Westfalen Film Stiftung i Internationale Filmschule Koln z Niemiec, Netherlands Film Institute z Holandii, Inernational Film School Wales z Wielkiej Brytanii oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Program jest dofinansowany przez program Media Plus Unii Europejskiej i wsparty przez sponsorów Szkoły: Prokom Software SA, Prokom Investments SA.
EKRAN to międzynarodowy projekt adresowany do profesjonalistów filmowych, skupiający się na kreatywnym procesie pre-produkcji w oparciu o zajęcia praktyczne. Jego głównym założeniem jest rozwój scenariuszy uczestników (konsultacje grupowe i indywidualne), produkcja dwóch scen ze scenariuszy uczestników dla sprawdzenia pomysłów narracyjnych i wizualnych oraz znalezienie właściwego tonu dla filmu. Bardzo ważnym elementem kursu jest możliwość eksperymentowania z castingiem i próbami aktorskimi. Jako że kreatywny proces pre-produkcji opiera się głównie na pracy grupowej, każdy z projektów jest reprezentowany przez grupę: reżysera, scenarzysty (lub współscenarzysty), producenta oraz (nieobowiązkowo) operatora.