Trwa ładowanie...
13-03-2007 11:32

Trzecia edycja międzynarodowych warsztatów filmowych Ekran

Trzecia edycja międzynarodowych warsztatów filmowych Ekran
d45dmdj
d45dmdj

Reżyser teatralna Agnieszka Glińska oraz Greg Zgliński, reżyser "Całej zimy bez ognia" znaleźli się wśród uczestników kursu EKRAN 2007 w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy.

W dniach 1 - 11 marca w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy odbyła się pierwsza sesja europejskiego programu szkoleniowego EKRAN 2007 dla profesjonalistów filmowych. EKRAN polega na intensywnym rozwoju projektów i przygotowaniu ich do produkcji. Uczestniczy w nim 12 zespołów (reżyser, producent, scenarzysta, i operator). Jest to już trzecia edycja programu. W poprzednich wzięli udział między innymi: Dariusz Gajewski (reżyser "Warszawy"), Anna Jadowska, której film "Teraz ja" był rozwijany podczas EKRANU 2004 (film zdobył nagrodę za debiut reżyserski na festiwalu w Gdyni oraz szereg innych nagród), Leszek Dawid ("Moje miejsce") i Paweł Ferdek (wyróżniony 8 marca w Konkursie Scenariuszowym Hartley-Merrill 2007) oraz dokumentalista Grzegorz Pacek ("Jestem zły"). Z kolei niemiecki uczestnik EKRANU 2004, Harry Floeter, który pracował nad scenariuszem "Bunker 5", dostał za ten tekst nagrodę "Deutschen Drehbuchpreis" - najważniejszą niemiecką nagrodę scenariopisarską. Dwaj inni uczestnicy
programu właśnie kończą produkcję filmów rozwijanych podczas warsztatów: Duńczyk Omar Shargawi ("Ma Salama Jamil") oraz Szwajcar Fulvio Bernasconi ("Out of Bounds").

Obecna edycja również cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych filmowców - nadesłano ponad 100 zgłoszeń z całej Europy. Zaakceptowanych zostało 12 projektów, przedstawionych przez 12 reżyserów. Wśród uczestników znaleźli się: reżyser teatralna Agnieszka Glińska (wyreżyserowała m.in. znakomicie oceniane przedstawienia: "Jordan" Moiry Buffini i Anny Reynolds, "Trzy siostry" Czechowa, czy "Kaleka z Inishmaan" Martina McDonagha) oraz Greg Zgliński, reżyser m.in. "Całej zimy bez ognia", scenarzysta i kompozytor.

PROJEKTY EKRANU 2007

Walia
Tytuł projektu: SAILS, OPERA ONE
Massimo Salvato i Anna Pauletti
Projekt Sails, Opera One opowiada o genialnym dziecku - pianiście.

d45dmdj

... Niemcy
Tytuł projektu: THIS IS WHERE I COME FROM
Marcel Ahrenholz
Projekt opowiada o tajemniczej śmierci matki i brata; córka poszukuje prawdy.

Norwegia
Tytuł projektu: ON THE RUN
Ellen-Astri Lundby i Janne Aass
Opowieść o niezwykłej przyjaźni małego Norwega z córką imigrantów ze Sri Lanki.

Bułgaria
Tytuł projektu: QUEEN VICTORIA
Maja Vitkova
Queen Victoria to opowieść o dziecku, które nienawidzi matki.

Polska
Tytuł projektu: MY FIRST JOB
Agnieszka Smoczyńska i Radka Franczak
Film My first Job ma opowiadać o młodej Polce pracującej w Szwajcarii.

d45dmdj

Holandia
Tytuł projektu: OBSCURA
Jochem de Vries
Głównym bohaterem filmu Obscura jest zazdrosny rozwodnik, który prześladuje swoją byłą żonę i jej obecnego partnera.

Szwajcaria
Tytuł projektu: STAR FIELD
Sarah Derendinger, scenariusz: Daniela i Isabella Cianciarulo
Scenariusz do filmu Star Field opowiada o dojrzewającej dziewczynie, mającej problemy z matką.

Norwegia
Tytuł projektu: FROM HERE TO INFINITY
Anette Ostro
Projekt opowiada historię pani psycholog, która usiłuje się dowiedzieć, dlaczego jej partner popełnił samobójstwo.

d45dmdj

Polska
Tytuł projektu: VICTORIA
Greg Zglinski, scenariusz Michał Jóźwiak
Film Victoria ma opowiadać o Polaku, który jedzie do Londynu po siostrę.

Polska
Tytuł projektu: SCHERZO
Agnieszka Glińska
Historia młodej dziewczyny w obozie koncentracyjnym, oparta na faktach.

Niemcy
Tytuł projektu: AMSELFELD
Dennis Todorovic i Andreas Gassler
Trzy przeplatające się historie, których akcja dzieje się w Kosowie.

d45dmdj

Szwajcaria
Tytuł projektu: THE GYMNAST
Elena Hazanov i Elda Guidinetti
Film The Gymnast ma opowiadać o gimnastyczce, która zachodzi w ciążę by osiągać lepsze wyniki.

Pierwsza sesja EKRANU 2007 trwała od 1 do 11 marca. Wśród wykładowców pojawili się: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Witold Stok, Marilyn Milgrom, Bob Swaim. Uczestnicy programu pracują nad swoimi projektami podczas konsultacji grupowych i indywidualnych. W ramach pierwszego zadania reżyserskiego realizowali sceny wybrane z klasyki polskiego i światowego kina: "Absolwenta" Mike'a Nicholsa, "Dekalogu IV" Krzysztofa Kieślowskiego, "Rozmowy" Francisa Forda Coppoli oraz zaadaptowali scenę ze "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego. Na kolejnych dwóch sesjach - w kwietniu i czerwcu - będą realizować sceny ze swoich scenariuszy.

CO TO JEST EKRAN?

Europejski projekt szkoleniowy EKRAN to projekt Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, przygotowany z partnerami - jednymi z najważniejszych instytucji filmowych w Europie: fundacją FOCAL ze Szwajcarii, Norwegian Film Development z Norwegii, Nordrhein Westfalen Film Stiftung i Internationale Filmschule Koln z Niemiec, Netherlands Film Institute z Holandii, Inernational Film School Wales z Wielkiej Brytanii oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Program jest dofinansowany przez program Media Plus Unii Europejskiej i wsparty przez sponsorów Szkoły: Prokom Software SA, Prokom Investments SA.

d45dmdj

EKRAN to międzynarodowy projekt adresowany do profesjonalistów filmowych, skupiający się na kreatywnym procesie pre-produkcji w oparciu o zajęcia praktyczne. Jego głównym założeniem jest rozwój scenariuszy uczestników (konsultacje grupowe i indywidualne), produkcja dwóch scen ze scenariuszy uczestników dla sprawdzenia pomysłów narracyjnych i wizualnych oraz znalezienie właściwego tonu dla filmu. Bardzo ważnym elementem kursu jest możliwość eksperymentowania z castingiem i próbami aktorskimi. Jako że kreatywny proces pre-produkcji opiera się głównie na pracy grupowej, każdy z projektów jest reprezentowany przez grupę: reżysera, scenarzysty (lub współscenarzysty), producenta oraz (nieobowiązkowo) operatora.

d45dmdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45dmdj