Trwa ładowanie...
d3ntxqz
Aktualności

TVP - ewenementem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TVP - ewenementem
d3ntxqz

Platforma Obywatelska chce zmienić publiczną telewizję, bo według polityków tej partii TVP odeszła od swojej misyjnej funkcji, pisze "Rzeczpospolita".

Według tej gazety TVP ma dominującą pozycję na rynku, zarówno jeśli chodzi o oglądalność, jak i przychody z reklam. Programy misyjne przynoszą jednak zaledwie 4 proc. oglądalności stacji.

Jednym z reformatorskich pomysłów jest likwidacja abonamentu. - Jest on ciężarem archaicznym, stwierdził ostatnio premier Donald Tusk. To jednak najpopularniejsze rozwiązanie w Europie.

d3ntxqz

"Rzeczpospolita" zamieszcza interesującą infografikę, prezentującą jakie zachodzą proporcje pomiędzy oglądalnością telewizji publicznej a udziałem środków publicznych w budżetach publicznych telewizji w niektórych krajach europejskich.

Wynika z niej, że TVP jest ewenementem wśród europejskich nadawców publicznych. Chociaż w jej budżecie środki publiczne stanowią najmniejszy udział (28,2 proc.), to oglądalność (49,7 proc.) ma najwyższą w porównaniu z innymi krajami.

Władze Telewizji Polskiej przedstawiają to jako niebywały sukces. Jednak stacje prywatne i część ekspertów tłumaczy to odchodzeniem od działalności misyjnej i obniżaniem jakości oferowanych programów w pogoni za widzem.

Połączenie dochodów z reklam ze środkami publicznymi to najczęstsza forma finansowania telewizji publicznych w Europie. Spośród 27 państw UE jedynie siedem zdecydowało się na finansowanie albo jedynie ze środków publicznych (np. Dania), albo wyłącznie ze środków komercyjnych (Luksemburg).

W prezentowanym przez "Rzeczpospolitą" porównaniu, najwyższy udział środków publicznych w finansowaniu telewizji ma Norwegia (94 proc. przy oglądalności 43,4 proc.), zaś najniższą oglądalność Słowacja (24,7 proc., przy finansowaniu na poziomie 85,9 proc.).

d3ntxqz

Podziel się opinią

Share
d3ntxqz
d3ntxqz