Trwa ładowanie...
d3isvvd
24-03-2006 10:24

Uczeń Wajdy triumfuje

d3isvvd
d3isvvd

Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Marcin Sauter, zdobył główną nagrodę w kategorii filmu krótkometrażowego na festiwalu Cinema Du Reel w Paryżu - poinformował przedstawiciel szkoły. Sautera nagrodzono za film dokumentalny "Za płotem".

W festiwalu konkurowały 32 filmy z całego świata, mój był jedynym z Polski - powiedział Sauter, który w ubiegłym roku skończył studia w szkole Wajdy. Festiwal Cinema Du Reel odbywa się od 1978 r. i jest uważany za jeden z najważniejszych konkursów kina dokumentalnego.

"Za płotem" Sautera opowiada o grupce wiejskich dzieci spędzających upalny dzień na podwórzu, gdzie w zabawie nie przeszkadzają im dorośli. To próba powrotu do czasów dzieciństwa - wakacji, upalnego lata - wspomniał filmowiec.

Obraz Sautera powstał w ramach kursu dokumentalnego w szkole Wajdy. Film nagrodzono już w ubiegłym roku - zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Londynie, był najlepszym filmem studenckim na Krakowskim Festiwalu Filmowym "Krakffa", otrzymał też Brązowy Zamek na poznańskim festiwalu "Off Cinema" i nagrodę za najlepsze zdjęcia na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

- Mam już za sobą debiut zawodowy. Na zamówienie Programu 1 TVP zrealizowałem godzinny film dokumentalny "Kino objazdowe" - opowiada on o dwóch chłopakach, którzy jeżdżą po całej Polsce ze starym projektorem filmowym i pokazują dzieciom filmy - powiedział Sauter, który w tym roku zamierza nakręcić kilka kolejnych dokumentów, m.in. o dzieciach na Syberii.

d3isvvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3isvvd