Trwa ładowanie...
15-10-2007 12:17

Uroczysta premiera "Nightwatching" Petera Greenawaya w Krakowie

Uroczysta premiera "Nightwatching" Petera Greenawaya w Krakowie
dmcczrz
dmcczrz

Z udziałem brytyjskiego reżysera Petera Greenawaya w krakowskim kinie "Kijów" odbyła się w sobotę uroczysta polska premiera filmu "Nightwatching". Do kin w całym kraju trafi on 2 listopada.

Film jest opowieścią o przełomowym momencie w życiu holenderskiego malarza Rembrandta van Rijna - o pracy nad obrazem "Straż Nocna" i o późniejszym upadku artysty, zniszczonego przez amsterdamskich oligarchów.

Malarz odkrył popełnioną przez nich zbrodnię, a wskazówki pozwalające dotrzeć do ponurej tajemnicy zawarł w swoim obrazie.

"- Jak wiadomo, większość scen do tego filmu kręciliśmy tutaj w Polsce (...) Bardzo się cieszę, że mogłem spełnić swoje marzenie i przyjechać tutaj. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten projekt został zrealizowany w Polsce" - powiedział reżyser.

dmcczrz

"- Oczywiście film ten oglądano już na ośmiu różnych festiwalach, ale to właśnie polska publiczność jest pierwszą widownią poza festiwalami, która obejrzy ten film" - powiedział Peter Greenaway do zgromadzonych na premierze filmu.

Przez kilkanaście minut Greenaway opowiadał o Rembrandtcie, jego malarstwie i życiu. Mówił, że słynny malarz "rozumiał świat" i podejmował tematy uniwersalne, które dla nas wciąż są ważne w 2007 r., mimo upływu 400 lat. Swoją opowieść zakończył refleksją, że być może za sprawą Rembrandta sztuka filmowa w pewnym sensie narodziła się kilkaset lat wcześniej.

"- O Rembrandtcie mówi się, że jest mistrzem sztucznego światła, a przecież kino nie jest niczym innym, jak sztuką sztucznego światła. Być może więc podczas oglądania tego filmu najdzie was refleksja, że kino nie rozpoczęło się w 1895 r., lecz w 1642 r., kiedy to Rembrandt namalował obraz "Straż nocna" - zakończył reżyser filmu pod tym samym tytułem.

W uroczystości w Krakowie uczestniczyli członkowie ekipy realizującej film oraz polscy aktorzy, którzy w nim zagrali: Agata BuzekAgata Buzek, Krzysztof PieczyńskiKrzysztof Pieczyński, Andrzej SewerynAndrzej Seweryn i Maciej ZakościelnyMaciej Zakościelny.

dmcczrz

Najnowszy obraz Greenawaya jest koprodukcją polsko-angielsko- holendersko-kanadyjską. Zdjęcia były realizowane w Polsce... we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych i w Wielkiej Brytanii.

W rolę Rembrandta wcielił się znany z "Autostopem przez galaktykę" Martin Freeman, zaś główne role kobiece zagrały Jodhi May, Eva Birthistle i Emily Holmes. W filmie zagrali polscy aktorzy: Agata Buzek, Maciej Marczewski, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Seweryn, Rafał Mohr i Maciej Zakościelny.

Muzykę skomponował Włodek Pawlik, a współautorkami kostiumów były Jagna Janicka i Katarzyna Lewińska. Za produkcję "Straży Nocnej" z polskiej strony odpowiadali Piotr Mularuk i Magda Napieracz - Yeti Films oraz Grzegorz Hajdarowicz - Gremi Film Production. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

dmcczrz

Podczas sobotniej uroczystości Grzegorz Hajdarowicz założyciel Gremi Film Production przekazał Peterowi Greenawayowi nagrodę Open 2007 Prize, którą reżyser został uhonorowany podczas tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Wieczorem Greenaway na pl. Wszystkich Świętych w Krakowie poprowadzi widowisko multimedialne. 50-minutowy pokaz będzie połączeniem muzyki, świateł, obrazów i scen z jego filmów. Reżyserowi towarzyszyć będzie DJ Radar z Amsterdamu.

Greenaway jest twórcą m.in. "Kontraktu rysownika", "Burzy", "Zet i dwa zera", "The Pillow Book" oraz "Osiem i pół kobiety".

dmcczrz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmcczrz