Użytkownicy WP.PL wybrali najlepszy polski film 2016 roku

Użytkownicy WP.PL wybrali najlepszy polski film 2016 roku
Źródło zdjęć: © Youtube.com

30.12.2016 | aktual.: 31.12.2016 15:42

Polskie kino od kilku lat przeżywa renesans. Również ten rok przyniósł nam wiele rekordów widowni, liczby powstałych filmów oraz odwagi w poruszanych tematach. Czytelnicy WP wybrali 5 najlepszych polskich filmów 2016 roku! W sondzie udział wzięło 5547 internautów.

Ostatni rok pokazał, że zapanowała u nas "gatunkowa demokracja". Pierwszy raz od dłuższego czasu polscy twórcy zaserwowali widzom niezwykle różnorodne obrazy. Na ekrany trafiły filmy gatunkowe, artystyczne, ambitne dokumenty, formalne eksperymenty, a nawet filmy religijne i o zabarwieniu politycznym.

Mimo rosnącej popularności serwisów VOD sale kinowe przeżywały oblężenie, a polskie produkcje były wybierane równie chętnie co hollywoodzkie hity. Lekkie i przyjemne filmy jak "Planeta Singli" i "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" czy ostre i brutalne "Pitbulle" mogą pochwalić się milionami sprzedanych biletów. To dowód na to, że dzisiaj polskie kino nie ma żadnych kompleksów.

Do łask ponownie wrócili młodzi i niezwykle płodni debiutanci. "Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego zgarnęła najważniejsze polskie nagrody filmowe i wywołała wiele emocji. Twórcy o ugruntowanej pozycji udowodnili, że zasługują na miano wybitnych. "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy czy "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego wbiły kij w mrowisko, wywołując wiele publicznych debat i sporów ideologicznych.

Zobaczcie, które filmy zdaniem internautów Wirtualnej Polski zostały uznane za najlepsze polskie filmy 2016 roku. Czy wygrali wasi faworyci?

1 / 6

Miejsce piąte: "Moje córki krowy"

Obraz
© Materiały prasowe

Film w reżyserii Kingi Dębskiej od pierwszych publicznych pokazów cieszył się ogromną popularnością wśród widzów i krytyków. Nic dziwnego, że w premierowy weekend zebrał większą widownię niż... "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy".

"Moje córki, krowy" to historia dwóch skłóconych sióstr, które postawione w sytuacji podbramkowej - zmuszone są do wspólnego działania. Marta (Kulesza), gwiazda popularnych seriali, ma 42 lata, jest silna i dominująca. Pomimo sławy i pieniędzy wciąż nie może ułożyć sobie życia. Niestabilna emocjonalnie 40-letnia Kasia (Muskała) tkwi w dalekim od ideału małżeństwie (w roli męża Marcin Dorociński), wychowując nastoletniego syna. Siostry niezbyt za sobą przepadają, kompletnie nie rozumieją swoich życiowych wyborów. Choroby, a w konsekwencji utrata jednego z rodziców zmuszają je do zakopania toporu wojennego. Kobiety stopniowo zbliżają się do siebie, odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

W rolach głównych wystąpili Agata Kulesza, Gabriela Muskała i Marian Dziędziel. Partnerowali im Marcin Dorociński, Małgorzata Niemirska oraz Łukasz Simlat.

Produkcja uzyskała 4 procent głosów.

2 / 6

Miejsce czwarte: ex aequo: "Planeta singli"

Obraz
© Youtube.com | Zrzut ekranu z serwisu YouTube

Walentynkowa komedia zaskoczyła wszystkich. Film od początku skradł serca widzów - nie tylko singli. W wielu zestawieniach obraz został uznany za jedną z najlepszych polskich komedii 2016 roku. Jest to miła odmiana po wielu podobnych "okazjonalnych" filmach ostatnich lat.

"Planeta Singli" to opowieść o nauczycielce, która pewnego dnia zostaje zaangażowana do nowego telewizyjnego show. Dziewczyna ma umawiać się przez internet z mężczyznami, by pokazać widzom prawdziwe oblicze randek w sieci. Format odnosi wielki sukces. Nieoczekiwanie w trakcie kręcenia kolejnego odcinka główna bohaterka spotyka na portalu randkowym swój ideał. Czy w rzeczywistości trafi ją strzała amora? Przekonacie się, oglądając ten film.

Produkcja uzyskała 5 procent głosów.

3 / 6

Miejsce czwarte: ex aequo: "Ostatnia rodzina"

Obraz
© Materiały prasowe

Mało który polski film dzieli widownię, recenzentów i ulicę na połowę. Mało który film nie poruszający tematyki sacrum, polityki i trudnej historii naszego narodu nie wywołuje wrzenia mediów. Udało się to debiutantowi. Jan P. Matuszyński w swojej "Ostatniej rodzinie" pokazał portet rodziny zwyczajnej, a zarazem nieprzeciętnej. Do tego stopnia, że przyjaciele rodziny Beksińskich poczuli się niezwykle dotknięci.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

W rolach głównych wystąpili wybitny Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik oraz Aleksandra Konieczna.

Produkcja uzyskała 5 procent głosów.

4 / 6

Miejsce trzecie: "Pitbull. Nowe porządki"

Obraz
© Materiały prasowe

Patryk Vega, niczym Quentin Tarantino, w swoim gatunku nie ma równych. Nie inaczej było w kontynuacji jego "Pitbulla". Film postawił wysoką poprzeczkę konkurencji i zebrał przed ekranami kinowymi ogromną widownię. Wiele osób narzekało przed premierą, że brak Marcina Dorocińskiego nie wróży nic dobrego. Magię zostawmy na boku, fakty są takie, że widzowie docenili Piotra Stramowskiego, który zyskał miano super gwiazdy młodego pokolenia. Również nasi czytelnicy przyznali obrazowi mocną, trzecią pozycję.

Produkcja uzyskała 17 procent głosów.

5 / 6

Miejsce drugie: 26 proc."Wołyń"

Obraz
© Materiały prasowe

Wojciech Smarzowski w formie. Jego nowy film uważany jest przez wielu za najbardziej bezkompromisowy obraz, jaki kiedykolwiek trafił na ekrany. Reżyser zawsze porusza tematy trude, zakazane i niewygodne. Nasi czytelnicy docenili "Wołyń" i przyznali mu drugie miejsce.

"Wołyń" to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo zachodniej części tej krainy. Oczami głównej bohaterki, Zosi Głowackiej, widz obserwuje toczące się wypadki, zapoczątkowane wybuchem II wojny. Gdy poznajemy Zosię, jest ona zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego we wsi gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Życie wioski zostaje odmienione najpierw przez okupację sowiecką, następnie przez niemiecki atak na ZSRR. Trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Oddziały UPA atakują polskie osady, a niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.

Produkcja uzyskała 26 procent głosów.

6 / 6

Miejsce pierwsze: 31 proc. "Pitbull. Niebezpieczne kobiety"

Obraz
© Materiały prasowe

Niech żyje król - chciałoby się wykrzyczeć. Patryk Vega zdeklasował w tym roku konkurencję, jego "Pitbull" w dwóch odsłonach znalazł się na naszym podium, potwierdzając to, że dobre kryminalne polskie kino jest na fali. Na "Niebezpieczne kobiety" zagłosowało aż 31 procent naszych czytelników - tym samym stają się one najlepszym polskim filmem 2016 roku w ocenie internautów WP.

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)