W marcu jubileuszowy Przegląd Piosenki Aktorskiej
Krystyna Janda, Leszek Możdżer, Katarzyna Groniec oraz artyści zagraniczni: Theater Volksbuhne z Berlina czy Irlandka Camille O'Sullivan wystąpią we Wrocławiu podczas jubileuszowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Tegoroczny 30.Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu rozpocznie się 20 marca i potrwa 10 dni.
Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Przeglądu, na wtorkowej konferencji prasowej przyznał, że kryzys finansowy spowodował konieczność przeorganizować programu.
Jak dodał główny producent Przeglądu Michał Juzoń, festiwal ma mniejszy budżet o 700 tys. zł. "Musieliśmy zrezygnować z niektórych koncertów. Inne trzeba było przełożyć na lepsze czasy. Musieliśmy też zmniejszyć pulę nagród" - wyliczał Juzoń.
Festiwal rozpocznie zespół artystów z berlińskiego teatru Theater Volksbuhner, który zaprezentuje polskiej publiczności spektakl "Muszka owocówka". "W ubiegłym roku też gościliśmy berliński teatr ze spektaklem 'Opera za trzy grosze'. Ten nurt bardzo nam się spodobał i chcielibyśmy go kontynuować" - mówił Imiela. Spektakl to próba odpowiedzi na pytanie "co się stało z fenomenem miłości nieobecnej w naszym życiu, gdzie się podziała i gdzie kryje się cała genetyczna informacja o tym uczuciu?".
Ponadto Polskę odwiedzi - jak mówił dyrektor - nieznana w naszym kraju Irlandka z silnymi korzeniami francuskimi Camille O'Sullivan, która odnosi sukcesy na festiwalu teatralnym w Edynburgu. "To będzie pokaz piosenki aktorskiej z krwi i kości. Artystka śpiewa dla pełnych sal. Gwarantuję, że będziecie się państwo dobrze bawić. Artystka robi prawdziwe show. Podczas swoich spektakli rozmawia z publicznością, angażuje ją" - zachwalał Imiela. We Wrocławiu wystąpi także Iva Bittowa z Bang On A Can. O Bittową, czeską awangardową skrzypaczkę, wokalistkę, aktorkę i kompozytorkę organizatorzy PPA zabiegali od kilku lat. "Na PPA towarzyszyć jej będzie znakomity amerykański Bang On A Can. Muzycy są swoistymi strażnikami poziomu i rozwoju światowej muzyki współczesnej" - mówił dyrektor.
Galę jubileuszową pt. "Gra szklanych paciorków" przygotowuje Wojciech Kościelniak, reżyser teatralny i wcześniejszy dyrektor festiwalu. "W tym roku chcemy, żeby gala była szczególna. Dlatego powierzyliśmy jej przygotowanie Kościelniakowi. To będzie nowe premierowe przedstawienie z nowymi tekstami i kompozycjami, które napisali najlepsi tekściarze specjalnie na potrzeby tego przedstawienia" - zachwalał Imiela.
Sam Kościelniak dodał, że na potrzeby spektaklu wybrał kilka monologów poświęconych człowiekowi z literatury światowej, które polscy najlepsi tekściarze przerobili na piosenki. Nad monologami z m.in. "Mistrza i Małgorzaty" M. Bułhakowa, czy "Idioty" F. Dostojewskiego pracowali: Jerzy Bielunas, Roman Kołakowski, Agata i Maryna Miklaszewskie czy Wojciech Młynarski. Muzykę napisali: Krzesimir Dębski, Marcin i Mateusz Pospieszalscy, Jerzy Satanowski czy Krzysztof Herdzin.
Natomiast do Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zgłosiło się ponad 100 młodych wykonawców. Pierwszy etap odbędzie się na początku lutego.
W jubileuszowym przeglądzie weźmie też udział Krystyna Janda, która przyjedzie do Wrocławia ze spektaklem "Piosenki z teatru". Podczas przedstawienia zostaną przypomniane piosenki z trzech przedstawień artystki: "Biała bluzka" Agnieszki Osieckiej, "Kobieta zawiedziona" Simone de Beuvoir oraz "Marlena" o Marlenie Dietrich. Maria Peszek przyjedzie z "Marią Awarią" zaś Katarzyna Groniec przyjedzie z "Listami Julii".