Trwa ładowanie...
dp82m13
19-06-2000 02:00

Warsztat Formy Filmowej w Warszawie

dp82m13
dp82m13

Wystawę oraz projekcje filmowe, składające się na prezentację dorobku Warsztatu Formy Filmowej, obchodzącego w tym roku jubileusz 30-lecia zainaugurowano w piątek w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.Warsztat Formy Filmowej to formacja artystyczna, która powstała w 1970 roku przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Artyści Warsztatu postawili sobie za zadanie "badanie i rozszerzanie możliwości sztuk audiowizualnych opierając się na aktualnych tendencjach w sztuce współczesnej".

Artyści Warsztatu zajmowali się sztuką wideo, fotografią, realizacjami przestrzennymi i instalacjami. W CSW pokazano na wystawie przykłady ich prac, powstałych w latach 1970-77, a także przygotowano przegląd filmów eksperymentalnych.

Twórcy należący do grupy nawiązywali do tzw. ruchu analitycznego w sztuce - polskich i rosyjskich tradycji awangardowych z lat 20. i 30. W odniesieniu do ich prac krytycy używają określeń "anarchizm", "neodadaizm" i "ciążenie do ironii, gry i dekonstrukcji".

Z kręgu Warsztatu wyszli m.in. Józef Robakowski, Zbigniew Rybczyński,Antoni Mikołajczyk, Ryszard Waśko czy Wojciech Bruszewski.

dp82m13

Filmy artystów Warsztatu Formy Filmowej są pozbawione fabuły. Jak napisał komisarz wystawy Ryszard Kluszczyński, filmy te "analizują percepcję filmową i strukturę filmu". Poszukują nowego języka wypowiedzi twórczej.

"Polskie kino jest niesłychanie konserwatywne. Nie zaproponowało nowego języka. Podobnie polski teatr. Nawet Grotowski jest w odwodzie. Nie przyznajemy się do niego" - mówił na piątkowej konferencji prasowej Józef Robakowski z Warsztatu Formy Filmowej. Celem Warsztatu, jak powiedział, była "analiza rzeczywistości i człowieka". "Nie interesowała nas fabuła, tylko struktura kina, sposób jego złożenia, model" - mówił.

Warsztat był "mocno uwikłany w polską rzeczywistość". Jego artyści tworzyli m.in. filmową dokumentację początku lat 80., kiedy "kamery zamknięto". Artyści byli też ściśle powiązani z Łodzią. Nawiązywali do działalności awangardowych twórców związanych z tym miastem - Strzemińskiego, Kobro, Karola Hillera. Niektóre projekty artystów Warsztatu powstały we współpracy z łódzkim Muzeum Sztuki.

dp82m13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp82m13