Trwa ładowanie...
23-11-2016 10:24

Wdowa po Andrzeju Wajdzie broni Romana Polańskiego w liście do prezydenta Andrzeja Dudy

Krystyna Zachwatowicz-Wajda, wdowa po Andrzeju Wajdzie, napisała 9 listopada dwa listy, zaadresowane do prezydenta Andrzeja Dudy i ministra kultury Piotra Glińskiego. Żona zmarłego niedawno reżysera zabrała w nich głos w sprawie Romana Polańskiego i zmian, jakie minister Gliński zamierza wprowadzić w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

Wdowa po Andrzeju Wajdzie broni Romana Polańskiego w liście do prezydenta Andrzeja DudyŹródło: PAP/EPA
d3tj455
d3tj455

W listach, które dopiero teraz zostały opublikowane na łamach „Gazety Wyborczej”, Krystyna Zachwatowicz-Wajda dziękuje prezydentowi Dudzie i ministrowi Glińskiemu za obecność podczas nabożeństwa żałobnego jej męża, a zarazem zwraca się z prośbą o zaniechanie konkretnych działań. Pisząc do prezydenta Dudy wdowa po Wajdzie wyraziła pragnienie pójścia na grób męża razem z Romanem Polańskim, który nie pojawił się na pogrzebie przyjaciela, obawiając się aresztowania.

Poniżej treść listu Krystyny Zachwatowicz-Wajdy do prezydenta Andrzeja Dudy:

"Szanowny Panie Prezydencie

dziękuję Panu za obecność na nabożeństwie żałobnym w intencji mego męża Andrzeja Wajdy. Na pewno słyszał Pan wśród pożegnań – list od Romana Polańskiego. Nie mógł przyjechać na pogrzeb, choć bardzo tego chciał, jako jeden z najdawniejszych i najbliższych naszych przyjaciół. Powodem było ogłoszenie przez ministra Ziobrę daty rozprawy kasacyjnej korzystnego dla niego wyroku sądu w sprawie ekstradycji i obawy nasze i Jego żony o możliwe w tej sytuacji aresztowanie.

Zwracam się z prośbą do Pana o spowodowanie zaniechania przez Ministerstwo Sprawiedliwości dalszych kroków uniemożliwiających Romanowi Polańskiemu przyjazd do Polski. Chciałabym móc razem z Romanem pójść na grób mego męża".

Podobną formułę z podziękowaniem i prośbą Zachwatowicz-Wajda zawarła w liście do ministra Glińskiego. Wdowa podkreśliła, że powstanie Muzeum II Wojny Światowej było dla niej i dla Andrzeja Wajdy bardzo ważne, dlatego zwraca się z prośbą, aby minister zaniechał prób przekształcenia istniejącego obiektu w Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Poniżej treść listu Krystyny Zachwatowicz-Wajdy do ministra Piotra Glińskiego:

d3tj455

"Szanowny Panie Ministrze,
dziękuję Panu za obecność na nabożeństwie żałobnym w intencji mego męża Andrzeja Wajdy. Jak Pan dobrze wie, byliśmy oboje od początku związani z powstawaniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Andrzej Wajda był sędzią w konkursie na scenariusz wystawy stałej.

Wie Pan z pewnością o naszym proteście przeciw zapowiedzianym przez Pana zmianom w scenariuszu wystawy i decyzji o połączeniu Muzeum II Wojny z nieistniejącym muzeum Westerplatte. Chcę tym listem zwrócić się z prośbą, aby odstąpił Pan od tych zamiarów. Uczci Pan tak w najlepszy sposób pamięć Andrzeja Wajdy".

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 roku. Miał 90 lat. Jego ostatni film "Powidoki" z Bogusławem Lindą w roli głównej trafi do polskich kin 13 stycznia 2017 roku.

d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj