Trwa ładowanie...
d3uvdp2

Wentworth Miller

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Chipping Norton, Oxfordshire, England

Scenarzysta:

Disappointments Room (2015) (Dana)

Stoker (2012) (Wujek Charlie Stoker)

Filmografia:
d3uvdp2

Amerykański aktor brytyjskiego pochodzenia, szerokiej publiczności znany bardziej jako Michael Scofield – główny bohater popularnego serialu telewizyjnego „Prison Break”.

Urodził się 2 czerwca 1972 roku w miejscowości Chipping Norton w Oxfordshire w Anglii. Co ciekawe, jego ojciec ma m.in. afrykańskie i jamajskie korzenie i jest czarny, matka z kolei, ze swoim mieszanym, m.in. rosyjsko - syryjskim pochodzeniem – biała. Fakt ten zawsze stawiał przyszłego aktora poza wszelkimi podziałami rasowymi.

Dorastał w Nowym Jorku na Brooklynie i w Pennsylvanii, gdzie uczęszczał do szkoły średniej. Mimo zamiłowania do gry w szkolnych przedstawieniach, przyszły gwiazdor wcale nie wybrał studiów aktorskich, lecz literaturoznawcze, na Uniwersytecie w Princeton. Po ich ukończeniu w 1995 roku przeprowadził się jednak do Los Angeles i rozpoczął swoją przygodę z Hollywood, początkowo jako asystent w jednej ze spółek związanych z przemysłem rozrywkowym. Przebywając i pracując w takim, a nie innym środowisku szybko zatęsknił za dawnymi pasjami – postanowił więc próbować szczęścia na castingach.

W trzy lata po przeprowadzce do Los Angeles dostał swoją pierwszą, niedużą rolę w serialu „Buffy, postrach wampirów”. Później grywał (głównie gościnnie) m.in. w „Ostrym dyżurze”, komediowych „Asach z klasy”, krótkim serialu „Czas na Twoje życie” (obok Jennifer Love Hewitt), czy w przygodowej produkcji familijnej „Dinotopia”. Nie było to jednak zbyt wiele, w porównaniu do ilości castingów, w których brał udział (w sumie ok. 450). Wytrwałość i cierpliwość w dążeniu do wymarzonego celu w końcu popłaciła.

Pierwszym przełomem w karierze Wentwortha była rola w filmie „Piętno” (2003) Roberta Bentona. Przełomem dlatego, że film był pierwszym występem aktora na dużym ekranie, i to od razu u boku takich sław jak Nicole Kidman czy Anthony Hopkins. Później wystąpił jako dr Lockwood w słynnej produkcji „Underworld” (2003), spotkał się też ponownie z Love Hewitt na planie serialu „Zaklinacz dusz” (2005).

Rok 2005 to początek dłuższej i – jak się później okazało – przełomowej przygody z kryminalno-sensacyjną produkcją TV „Prison Break”. Serial ten, przetłumaczony na język polski jako „Skazany na śmierć” w istocie był „skazany” na światowy sukces. Wraz z nim zaś jego główny bohater, grany przez Millera Michael „Fish” Scofield, inicjator tytułowej ucieczki z więzienia, pociągającej za sobą szereg konsekwencji, których bogactwo i poziom skomplikowania spokojnie wystarcza na wypełnienie kilkudziesięciu odcinków filmu, a także umożliwia stałe podtrzymywanie napięcia na najwyższym poziomie.

Film okazał się fenomenem w skali globalnej, przynosząc aktorowi sławę i pierwsze nominacje, m.in. do Złotego Globu. Słynne „tatuaże” z planem ucieczki, którymi pokryte jest ciało Scofielda są efektem 4-godzinnej pracy specjalistów. W 2009 roku zagrał w filmie "Skazany na śmierć: Ostatnia ucieczka", kończącym serial. W 2011 roku zagrał w filmie "Resident Evil: Afterlife" u boku Milli Jovovich.

Prywatnie aktor jest raczej typem domatora – nie pociągają go wielkie przyjęcia, ani imprezy w klubach. Zdecydowanie preferuje spędzanie czasu w kameralnym gronie przyjaciół, grając w Scrabble lub oglądając filmy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uvdp2
d3uvdp2
d3uvdp2
d3uvdp2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj