Trwa ładowanie...
obce ciało
02-04-2015 09:19

Węże 2015: ''Obce ciało'' Krzysztofa Zanussiego najgorszym filmem ubiegłego roku

Węże 2015: ''Obce ciało'' Krzysztofa Zanussiego najgorszym filmem ubiegłego rokuŹródło: Gospodarz gali Tomasz Karolak jako Wąż/ fot. ONS.pl
d2aek9m
d2aek9m

Po raz 4. w historii Akademia Węży przyznała swoje doroczne nagrody. Najgorszym filmem 2014 roku wybrano i najwięcej nagród zdobyło *"Obce ciało" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 1 kwietnia w Teatrze WARSawy. Niektórzy nominowani pojawili się na gali lub zaznaczyli swoją obecność wirtualnie, czym pokazali spory dystans do swojej twórczości.*

"Obce ciało" zdeklasowało konkurencję zdobywając w sumie 6 nagród na 12 nominacji. Cztery z nich przypadły w udziale Krzysztofowi Zanussiemu, który zdobył Węże za produkcję Najgorszego filmu roku, w kategorii Żenujący film na ważny temat oraz za Reżyserię i Scenariusz. Dwie pozostałe nagrody dla "Obcego ciała" są udziałem Agnieszki Grochowskiej, którą Akademia nagrodziła w kategorii Występ poniżej talentu oraz za Najbardziej żenująca scenę, w której zabawiała się pejczykiem z męskimi prostytutkami.

JAKA BYŁA TA GALA? ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ!JAKA BYŁA TA GALA? ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ!

d2aek9m

- Jesteśmy pełni uznania dla dorobku pana Krzysztofa Zanussiego, ale jesteśmy też w Akademii przekonani, że jego ostatni film nie przejdzie do chwalebnej historii polskiej kinematografii. Wiadomo, że reżyser i twórcy widzą swoją pracę i wysiłek inaczej. My konfrontujemy się z gotowym filmem i mimo najszczerszych chęci nie dostrzegamy w *"Obcym ciele" obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny. Starając się być delikatniejszymi i z szacunkiem dla mistrza możemy napisać tylko "Nie tędy droga do serca polskiego widza"* – piszą organizatorzy i twórcy Akademii Węży.

"Obce ciało" w kategorii Wielki Wąż – Najgorszy Film Roku pokonało takie filmy, jak: "Dzień dobry, kocham cię", "Dżej Dżej", "Facet (nie)potrzebny od zaraz", "Karol, który został świętym", "Kochanie, chyba cię zabiłem" i "Zbliżenia".

Tegoroczna edycja Węży to dwie nagrody dla filmu "Dzień dobry, kocham cię" i w obu ważną rolę odegrała Barbara Kurdej-Szatan. Otrzymała ona Węża za Najgorszą rolę żeńską oraz zaśpiewała piosenkę w Najgorszym teledysku okołofilmowym. Sama aktorka na gali nie mogła się pojawić, ale przesłała organizatorom stosowne podziękowania i pozdrowienia, które zaprezentowano w czasie uroczystości.

d2aek9m

Dwa Węże otrzymał w tym roku Borys Szyc, który zdobył uznanie Akademii za Najgorszą rolę męską oraz za Występ w duecie z nawigacją GPS w filmie "Dżej Dżej". Staje się Borys Szyc ulubieńcem Węży, bowiem ma już na swoim koncie kilka tych nagród. Pierwszą z nich zdobył już podczas pierwszej edycji Węży za rolę w duecie w filmie "1920 Bitwa Warszawska", kolejne dwie były jego udziałem podczas drugiej edycji nagród za rolę w "Kac Wawa", w tym ponownie w duecie. W sumie więc Borys Szyc ma już pięć Węży, w tym trzy w kategorii "Najgorszy duet na ekranie". Niestety po odbiór żadnej z nich osobiście się nie zjawił, nad czym organizatorzy szczerze ubolewają.

Podczas tegorocznej edycji Węży nagrodę otrzymali też twórcy, bardzo udanego w ocenie większości członków Akademii, filmu "Miasto 44". Obraz poświęcony Powstaniu Warszawskiemu "doceniono" w kategorii Efekt specjalnej troski za "Pocałunek wśród kul", który wśród członków Akademii wywołał bardzo mieszane uczucia i w ocenie głosujących był sporym zgrzytem w filmie. W nowej kategorii oceniającej starania polskich dystrybutorów w kreatywnym tłumaczeniu tytułów zagranicznych filmów, wyróżnienie powędrowało do firmy Against Gravity za "Uciekiniera z Nowego Jorku", który w oryginale zatytułowany jest "Song from the Forest". Węża za Najgorszy plakat otrzymali producenci i dystrybutor filmu "Karol, który został świętym".

d2aek9m

Tegoroczna gala Węży odbyła się w Teatrze WARSawy, a na uroczystości pojawiło się spore grono nominowanych oraz licznie zaproszeni goście ze świata kultury. Ceremonię wręczenia Węży poprowadzili Piotr Kędzierski (Rock Radio), Ewa Makomaska ("Dżej Dżej") oraz w specjalnej roli różowego węża Tomasz Karolak. Swój charakterystyczny kabaretowy styl zaprezentowały Bękarty Stand-Upu (Łukasz "Lotek" Lodkowski i Karol Modzelewski), którzy poświęcili swój występ także polskiej kinematografii. Mocnym uderzeniem było pojawienie się na gali Mietka Masochisty, który na Youtube, w bijącym rekordy popularności autorskim kanale, bezpardonowo rozprawia się z m.in. polską kinematografią. Sponsorem imprezy była firma BBS Promotion Sp. z o.o., ale galę wsparli też fani Węży, dzięki akcji na polakpotrafi.pl. Dzięki tym staraniom gala miała ciekawą oprawę, a organizatorzy wydarzenia przygotowali dla laureatów Węży niespodzianki w postaci toreb ze specjalnie wyselekcjonowaną zawartością. Producentem wydarzenia
była firma Black Rabbit. Transmisję na żywo można było obejrzeć w internecie, na kanale Węży pod adresem YouTube/nagrodyweze

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:

WIELKI WĄŻ – NAJGORSZY FILM ROKU:
"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

NAJGORSZA REŻYSERIA:
Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"

d2aek9m

NAJGORSZY SCENARIUSZ:
Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"

ŻENUJĄCY FILM NA WAŻNY TEMAT:
"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

NAJGORSZA ROLA MĘSKA:
Borys Szyc - "Dżej Dżej" 


NAJGORSZA ROLA ŻEŃSKA
Barbara Kurdej-Szatan - "Dzień dobry, kocham cię"

WYSTĘP PONIŻEJ TALENTU:
Agnieszka Grochowska - "Obce ciało"

NAJGORSZY DUET NA EKRANIE:
Borys Szyc i nawigacja GPS – "Dżej Dżej"

d2aek9m

NAJBARDZIEJ ŻENUJĄCA SCENA:
Zabawy z pejczykiem i męskimi prostytutkami (Agnieszka Grochowska) - "Obce ciało"

EFEKT SPECJALNEJ TROSKI:
Pocałunek wśród kul - "Miasto 44"

NAJGORSZY TELEDYSK OKOŁOFILMOWY:
Liber feat. Barbara Kurdej Szatan - "Dzień dobry, kocham cię" (do filmu "Dzień dobry, kocham cię", realizacja: Dream Music)

NAJGORSZY PRZEKŁAD TYTUŁU ZAGRANICZNEGO:
"Uciekinier z Nowego Jorku" (Song from the Forest) dystr. Against Gravity

d2aek9m

NAJGORSZY PLAKAT:
"Karol, który został świętym" (producenci Tomasz Karczewski, Marcin Piasecki, Magdalena Zimecka, Jacek Kulczycki; dystr. Kino Świat)

NAGRODY WĘŻE to doroczne wyróżnienia przyznawane najgorszym polskim filmom kinowym oraz ich twórcom.

Powołana w 2012 roku przez dziennikarzy filmowych Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego nagroda, przyznawana jest przez Akademię składającą się z osób czynnie zajmujących się kulturą (z przewagą filmowych krytyków i dziennikarzy, ale też z czynnym udziałem młodych aktorów, reżyserów, operatorów, animatorów kultury i przedstawicieli wielu innych kulturalnych zawodów). Twórcy Węży chcą przy pomocy nagród rozmawiać o kondycji polskiego kina i w ten sposób wpływać na poprawę jego jakości. Akademia Węży skupia dziś blisko 150 osób i ciągle czeka na chętnych, którym bliski jest los polskiego kina (zgłoszenia na adres nagrodyweze@gmail.com). Dotychczasowymi laureatami głównej nagrody były: "Wyjazd integracyjny", "Kac Wawa", "Ostra randka" i "Obce ciało".

Więcej na:

www.facebook.com/nagrodyweze

d2aek9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aek9m