Trwa ładowanie...
d4chywl
Aktualności

''Wielki błękit'': Enzo Maiorca nie żyje

Enzo Maiorca, słynny nurek, który zainspirował Luca Bessona do nakręcenia filmu „Wielki błękit”, zmarł w wieku 85 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Enzo Maiorca
Enzo Maiorca (East News)
d4chywl

Maiorca zmarł w rodzinnych Syrakuzach na Sycylii w niedzielę, 13 listopada. O jego śmierci poinformował burmistrz Syrakuz Giancarlo Garrozzo. Swoje oświadczenie wydał również minister spraw wewnętrznych, Angelino Alfano, nazywając Maiorcę „wielkim Sycylijczykiem”.

Enzo Maiorca urodził się 21 czerwca 1931 roku. Kiedy miał 25 lat, usłyszał o rekordzie w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu, który wynosił wówczas 41 metrów. *Nurek z Sycylii postanowił pobić ten wynik – udało mu się to w 1960 roku, kiedy zszedł na głębokość 45 metrów. *Od tego czasu regularnie rywalizował z innymi zapaleńcami nurkowania bez akwalungu.

W 1961 roku jako pierwszy człowiek na świecie przekroczył barierę 50 metrów. Największym rywalem Sycylijczyka był Francuz Jacques Mayol, który w 1976 roku zszedł na głębokość 100 metrów, ustanawiając nowy rekord freedivingu. Maiorca pobił ten wynik o metr w 1988 roku, kiedy na ekrany kin wchodził „Wielki błękit”.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Na zdjęciu: Jean Reno jako Enzo Molinari i Jean-Marc Barr jako Jacques Mayol

d4chywl

Film Luca Bessona nie spodobał się Enzo Maiorce, który postarał się, by „Wielki błękit” nie był wyświetlany we włoskich kinach. Nurek uważał, że inspirowana jego osobą postać Enzo Molinariego (w tej roli Jean Reno) jest karykaturalna i uwłacza jego wizerunkowi. Film trafił do oficjalnej włoskiej dystrybucji dopiero w 2002 roku, jednak nie obyło się bez wycięcia kilku scen.

„Wielki błękit” to nie jedyne powiązanie Maiorci ze światem kina. Rekordzista freedivingu wystąpił w 1975 roku w filmie włoskiego reżysera Melchiadego Coletti „Wyzwanie na dnie”.

d4chywl

Podziel się opinią

Share
d4chywl
d4chywl