Trwa ładowanie...
dksooky
08-06-2007 14:12

Wizyta Busha w Polsce zbiega się z premierą filmu o jego zamachu

dksooky
dksooky

8 czerwca, na ekrany kin w Polsce wchodzi paradokumentalny brytyjski film "Zabić prezydenta" o fikcyjnym zamachu na Georga W. Busha. Według twórców filmu zamach taki mieliby zorganizować przeciwnicy polityki prezydenta USA.

Premiera kinowa tego utrzymanego w stylistyce dokument thrillera w Polsce zbiegła się z wizytą amerykańskiego prezydenta w naszym kraju. Zaraz po zakończeniu szczytu G-8 w Niemczech, George W. Bush przybędzie na zaproszenie prezydenta Kaczyńskiego z kilkugodzinną oficjalną wizytą do Polski.

Przedstawicielka polskiego dystrybutora filmu Weronika Doboszyńska zapewnia, że data premiery była ustalona wcześniej, zanim było wiadomo o wizycie George'a W. Busha.

W kraju pojawiły się już plakaty reklamujące brytyjski film - na jednym z nich widnieje klepsydra z fikcyjną datą śmierci, na drugim zaaranżowana scena rzekomego zamachu na Busha - i napisy "Zabić prezydenta" oraz "Zobacz co się stanie". Przechodnie na warszawskich ulicach z którymi rozmawiała reporterka IAR są mocno zdezorientowani.

- To jakaś prowokacja, a może to plakat propagandowy w związku z wojna w Iraku i tarczą antyrakietową - w taki sposób interpretowali plakaty reklamujące film. Część - w związku wizytą prezydenta Busha - zwracała uwagę na niestosowność plakatów.

dksooky

Medioznawca Wiesław Godzic ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie jest zdania, że dystrybutor wybrał świadomie moment na premierę filmu. Ale jak twierdzi profesor Godzic "może dojść do skandalu międzynarodowego, gdyż można to zrozumieć jako gest nieprzyjazny ze strony Polski. Prezydent Bush może poczuć się niekomfortowo" - mówi naukowiec.

Profesor Godzic dodaje, że dystrybutorzy w Stanach Zjednoczonych uznali ten film za niestosowny. Natomiast recenzje filmu w amerykańskiej i brytyjskiej prasie są raczej pochlebne. Film oceniono jako trzymający w napięciu thriller.

"Zabić prezydenta" uhonorowano na w Toronto nagrodą krytyków - FIPRESCI.

dksooky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dksooky