Trwa ładowanie...
20-07-2006 13:27

Wojciech Kilar podbije Hollywood?

Wojciech Kilar podbije Hollywood?
d34wod4
d34wod4

Słynny kompozytor Wojciech Kilar, który przez kilka ostatnich lat koncentrował się na tworzeniu monumentalnych utworów, nawiązujących do najistotniejszych zagadnień kondycji ludzkiej, pracuje teraz nad kameralnymi utworami i muzyką filmową.

Być może przyjmie wkrótce jedną ze stale napływających propozycji z Hollywood, które w ostatnim czasie odrzucał, właśnie ze względu na pracę nad innymi, wymagającymi utworami. Jak podkreślił w środowej rozmowie z PAP, czuje teraz potrzebę odmiany.

- Ostatnie lata to był okres pisania dużych utworów wokalno-instrumentalnych - msza, dwie symfonie; zrealizowałem też to, o czym od dawna marzyłem, czyli "Magnificat". Po tym okresie wielkich utworów do wielkich tekstów - z Pisma Świętego, do tekstów Dantego, poczułem potrzebę płodozmianu - powiedział Wojciech Kilar.

Mistrz odpoczywa więc, pisząc m.in. mazurki na fortepian. Przyjął też propozycję napisania muzyki do najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego - włoskiej produkcji pt. "Czarne słońce". Artyści współpracują od lat, Wojciech Kilar napisał muzykę do wielu filmów Zanussiego.

Jak mówi, kino tego reżysera stawia wysoko poprzeczkę autorowi muzyki:

- Trudniej się pisze do takich filmów, niż do dzieł widowiskowych. Po inspirację trzeba tu sięgać do nieco wyższych półek intelektualnych - zaznaczył kompozytor.

Jednocześnie Kilartworzy szkice do większego utworu oratoryjnego, opartego na tekstach z Apokalipsy św. Jana.
(fot. filmpolski.pl)

d34wod4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34wod4