Trwa ładowanie...
d372y5t

Wstręt

Najnowsze informacje
4.5
(43 głosy)
Oceń:
d372y5t
Share
Zdjęcie Materiały prasowe

W jednym z londyńskich mieszkań żyją dwie bardzo różniące się od siebie siostry. Helen zadowolona ze spotkań z żonatym mężczyzną i Carol lękająca się mężczyzn manikiurzystka. Pewnego dnia Helen wraz z kochankiem wyjeżdżają nad morze. Carol traci panowanie nad sobą. Zaniedbuje pracę i zamyka się w mieszkaniu, gdzie dręczą ją seksualne koszmary. Wkrótce kobieta zabija przyjaciela, który stara się jej pomóc...

Jedno słowo w tytule i blondynka w niebezpieczeństwie zapewniły filmowi Romana Polańskiego finansowanie. Pozornie „Wstręt” miał być komercyjnym thrillerem, bo „coś bardziej wyrafinowanego zniechęciłoby producentów” – wyjaśniał reżyser. W rzeczywistości uczynił ze „Wstrętu” studium szaleństwa, spektakl upadku i dekonstrukcji psychiki człowieka.

Podłożem historii są irracjonalne lęki, które towarzyszą ludziom w codziennych sytuacjach. W przypadku Carol, wyolbrzymiony do granic obłędu strach, przejmuje stopniowo władzę nad jej życiem. Odsuwa ją od świata zewnętrznego, ofiarowując w zamian klaustrofobiczne mieszkanie, które stanie się miejscem zbrodni.

Wstręt
Tytuł oryginalny

Repulsion

Gatunek

dramat, psychologiczny, thriller

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1965

Czas trwania

104 min.

Obsada
d372y5t

Podziel się opinią

Share
d372y5t
d372y5t
d372y5t
d372y5t