Trwa ładowanie...

Wybrano polskiego kandydata do Oscara

Share
Wybrano polskiego kandydata do Oscara
d4cgz7z

Film Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" - poinformował w poniedziałek Komitet Selekcyjny, powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak poinformował przewodniczący komitetu Feliks Falk, obraz Z odzysku pokonał m.in. takie filmy jak: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Katerskiego i "Plac Zbawiciela" Krzysztofa Krauzego.

d4cgz7z

Według regulaminu Amerykańskiej Akademii Filmowej kandydatem danego kraju do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny może być produkcja, która w ciągu minionego roku (1 października 2005 - 30 września 2006) wyświetlany był oficjalnie w kinach przez siedem dni z rzędu na płatnych pokazach.

Grupie ekspertów, którzy podjęli ostateczną decyzję przewodniczył Feliks Falk.

W roku ubiegłym filmem zgłoszonym przez Polskę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny był "Komornik" Feliksa Falka; film nie zdobył jednak nominacji do Oscara.

Z odzysku to historia Wojtka (Antoni Pawlicki), 19- latka wywodzącego się z biednej śląskiej rodziny. Zakochany w o wiele starszej Ukraince (Natalia Wdowina) z dzieckiem, chce zapewnić im legalny pobyt w Polsce i usiłuje pracą w fabryce zarobić na życie.

Wszelkie próby uczciwej pracy kończą się niepowodzeniem. Jednocześnie kuszony jest możliwością łatwego zarobku w wątpliwym moralnie procederze odzyskiwania długów.

d4cgz7z

Podziel się opinią

Share
d4cgz7z
d4cgz7z