Trwa ładowanie...
10-12-2006 13:43

Wyróżnienie dla polskiego filmu w Cannes

Wyróżnienie dla polskiego filmu w Cannes
duu9btc
duu9btc

'Z odzysku' w reżyserii Sławomira Fabickiego otrzymało wyróżnienie Jury Ekumenicznego tegorocznego MFF w Cannes. Nagrodę główną jurorzy przyznali filmowi pt. „Babel” Alejandro Gonzaleza Inarritu. Jury podjęło decyzję jednomyślnie.

Z odzyskuto opowieść o 19-letnim Wojtku (Antoni Pawlicki)
pracującym w chlewni. Chłopak zakochany jest w dużo starszej, nielegalnej emigrantce z Ukrainy, która jest matką 12-letniego Andrieja. Wojtek dorabia nielegalnymi walkami bokserskimi. Zauważa go szef biura ochrony i oferuje mu pracę przy odzyskiwaniu długów. Wojtek staje przed przerastającymi go dylematami moralnymi. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ z GALI ROZDANIA ZŁOTYCH PALM W uzasadnieniu decyzji Jury Ekumenicznego napisano: „Z odzysku” pokazuje, że w społeczeństwie, gdzie siła pieniądza i przemoc wydają się atrakcyjne, szczęście można osiągnąć tylko w inny sposób. W końcu bohater tracąc wszystko z wyjątkiem własnej godności, znajduje odwagę, by ryzykując własne życie znaleźć tych, którzy go kochają.

Jury Ekumeniczne swoją nagrodę w Cannes przyznaje od 1974 roku. Składa się z 6 osób, z których każda reprezentuje inny kraj, kulturę, religie. Są wśród nich teologowie, badacze, dziennikarze, nauczyciele. Wyróżniają dzieła o wysokiej jakości artystycznej, dotykające duchowego wymiaru naszej egzystencji, które opowiadają o poszukiwaniu sprawiedliwości, godności, szacunku, pokoju, solidarności. Jury wykazuje wielką otwartość na różnorodność kulturową, społeczną, religijną.

Laureatami tej nagrody byli m.in.: Andrzej Wajda w 1979 za film „Bez znieczulenia” , w 1981 roku za „Człowieka z żelaza”, w 1991 roku Krzysztof Kieślowski za „Podwójne życie Weronik”", Mike Leigh za „Sekrety i kłamstwa”, Pedro Almodovar za „Wszystko o mojej matce”, Walter Salles za „Dzienniki motocyklowe”.

duu9btc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duu9btc