Wystartowała Filmowa Stolica Lata
Już dziś startuje kolejna edycja festiwalu kin plenerowych Filmowa Stolica Lata.
Przed nami 10 tygodni filmowej uczty. Jak co roku, festiwal podzielony został na cykle filmowe - będzie i coś dla wielbicieli komedii romantycznych, i kina niezależnego, i filmów muzyczno-tanecznych.
01.07.2009 16:00
Przede wszystkim jednak w tym roku jeden z cykli Filmowej Stolicy Lata poświęcony będzie czeskim komediom, bo te zawsze są w modzie.
Projekcje odbywać się będą w każdą środę w Parku Skaryszewskim - w lipcu o 21.45 i w sierpniu o 21.15. Dziś uroczysta inauguracja festiwalu - o 21.30 w Parku Skaryszewskim zobaczyć będzie można film "Gorączka złota" w reżyserii Charliego Chaplina.
Pewnego dnia drobny, delikatny człowiek postanawia wyruszyć wraz z innymi na poszukiwanie złota. Tysiące przeszkód - zimno, głód, śnieżne burze z trudem pozwalają im przetrwać. Któregoś dnia burza śnieżna porywa im chatkę... Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Maćko Korba.
Maćko Korba Maciej Cierliński - muzyk znany szczególnie z kapel Stara Lipa, Yerba Mater i Laterna; otwarty na różne style i poszukiwania muzyczne, chętnie improwizuje gra na lirze korbowej. Uczestniczył w warsztatach mistrzowskich pod okiem Agaty Sapiechy (muzyka dawna) oraz Pascala Lefeuvre (muzyka świata oraz współczesną). Uczestniczy w wielu projektach muzycznych i teatralnych. Prowadzi warsztaty muzyczne z dziećmi i młodzieżą. Współtworzy projekt Lirnicy XXI w. - mający na celu zaprezentowanie lirników oraz ukazanie kondycji tego starego instrumentu współcześnie. Z Casimirem Potomskim a także z Anną Abramowicz prowadzi warsztaty tańca.
Inspiruje się muzyką regionów Polski oraz całego świata. Regionalność jest tylko elementem przydrożnym, pretekstem. W jego muzyce łatwo odnaleźć odniesienia do muzyki średniowiecznej, renesansowej, baroku, rocka, jazzu, elektronicznej lecz nawiązania te są tylko pretekstem do ucieczki od skojarzeń z tymi że, po to, by zostawić słuchacza całkowicie "czystego" i słuchającego wprost. Właśnie ten współczesny nurt muzyki eksperymentalnej jest mu najbardziej bliski i charakterystyczny w jego grze.
Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Organizatorzy proszą jedynie o zabranie parasola... PLAN PROJEKCJI CZESKICH KOMEDII:
08.07 Pod jednym dachem (Jan Hrebejk)
Film dedykowany wszystkim tym, którzy utracili kontakt z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi podczas emigracji – ucieczki w świat przed komunizmem,. Akcja filmu toczy się na praskich przedmieściach w Boże Narodzenie roku 1967 oraz w roku następnym – w dniach poprzedzających sowiecką inwazję na Czechosłowację. Nadanie filmowi tonu komediowego pozwala na bardziej uniwersalne ujęcie tematu. Zaletą są również stare, ale nieśmiertelne żarty. Pewnie niewielu widzów obejrzałoby film dokumentalny o społecznych relacjach w czasie Praskiej Wiosny, ale któż byłby w stanie oprzeć się komedii, opowiadającej o tym, jak boleśnie krępujący mogą być rodzice dla swojego potomstwa?
15.07 Akumulator 1 (Jan Svěrák)
"Akumulator 1" to satyra na ludzi uzależnionych od telewizji. Nieśmiały outsider Olda (w postać Oldy wcielił się syn Milosa Formana - Petr Forman) z nieznanych przyczyn zaczyna nagle ciężko chorować. Powód jego ciężkiego stanu odkrywa dopiero uzdrowiciel Fiszarek: okazuje się, że wszelką energię wyssał z młodego mężczyzny... włączony telewizor. Tajny Akumulator 1 poczyna sobie z ludzką energią swobodnie niczym murarz z zaprawą. Światu grozi pandemia, a Olda ma swój plan, jak zniszczyć niebezpieczne medium i jego paralelny świat. Posilony energią z drzewa i nieoczekiwaną pierwszą miłością, z pilotem przypiętym do pasa jak miecz, rusza do walki. Wyrafinowane triki idą w parze z ciepłym, ludzkim humorem. Fantastyczna komedia ojca i syna Svěráków doda wszystkim wyczerpanym brakującej im energii.
22.07 Dzikie pszczoły (Bohdan Slama)
Życie w małej wiosce położonej w północnych Morawach, z dala od wielkiego świata i jego rozlicznych konfliktów, składa się z dwóch elementów - "nicnierobienia" i przesiadywania w knajpie. Po czterdziestu latach komunizmu pozostały tylko na wpół zrujnowany kościółek, opuszczone obszary rolne, 99-procentowe bezrobocie i bar. Swoją bezradność mieszkańcy wioski maskują poczuciem humoru i nadzieją na "wydarzenie roku", czyli - zabawę u strażaków. Kaja, syn samozwańczego mędrca wioski, jest nieśmiałym leśnikiem, który skrycie kocha się w Bożce prowadzącej w wiosce mały sklepik. Dziewczyna skłania się jednak ku Ladzie, lokalnemu dandysowi i naśladowcy Michaela Jacksona.
29.07 Jedna ręka nie klaszcze (David Ondricek)
Przemycanie wśród kurczaków zagrożonych wyginięciem orłów, kończy się dla Standy pobytem w więzieniu. Trafił tam, bo nie zdradził nazwiska swego zleceniodawcy, za co, po odbyciu kary, ma zostać przez niego sowicie wynagrodzony. Zdenek - zleceniodawca - to człowiek, którego w życiu spotkało wszystko, co najlepsze: ma restaurację, wspaniałą żonę (nieco surową, za to bardzo ekologiczną), dobrze wychowane dzieci... Wszystko układa mu się doskonale do momentu, w którym Standa wychodzi z więzienia i z pomocą jeszcze większego od niego samego nieudacznika - Ondrzeja, oraz dwóch zdziwaczałych dziewczyn, zechce wyrównać stare rachunki. Szybko okaże się, że nic i nikt nie jest tym, czym się wydaje, a spokojny świat zadrży w posadach.
05.08 Sex w Brnie (Vladimir Moravek)
Pierwszy raz spotkali się na zawodach sportowych w Vyškovie: Standa pchał kulą, Olinka biegała. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Piszą do siebie od zeszłej wiosny. Standa Pichlak jest trochę powolniejszy - uczęszczał do szkoły specjalnej. Potem uczył się na ogrodnika. Olinka Šimáková ma wątpliwą urodę, nieprzeciętnie wielkie serce i duże zmartwienie z nadopiekuńczą mamusią, która bardzo się o nią martwi. Listowna znajomość rozwinęła się na tyle, że musi dojść do kolejnego spotkania, i być może - pierwszej wspólnej nocy. Standa i Olinka chcą rozpocząć życie seksualne - wiedzą już co, nie wiedzą jednak - jak! Trochę opóźnieni w rozwoju i zdominowani przez najbliższych są dziecięco wręcz niewinni w "tych sprawach". Historia spotkania Standy i Olinki urozmaicona jest epizodycznymi opowiadaniami o kilkunastu godzinach z życia mieszkańców jednej z brneńskich kamienic. Wspólnym mianownikiem wszystkich przygód jest strach przed samotnością i pragnienie seksualnego spełnienia, co niekoniecznie ma związek z
miłością. 12.08 Zamknij się i zastrzel mnie (Steen Agro)
To czarna komedia debiutanta Steena Agro, która okazała się przebojem czeskich kin i już na starcie zarobiła ponad pół miliona koron. Kiedy żona angielskiego turysty, Colina Framptona (Andy Nyman), ulega dziwnemu wypadkowi w czasie romantycznego pobytu w Pradze, ten dochodzi do wniosku, że dalsze życie nie ma najmniejszego sensu i decyduje się podążyć za ukochaną w zaświaty. Załamany przekupuje przypadkowo poznanego Czecha, Pavla Zemana (Karel Roden), aby ten pomógł mu umrzeć. Historia wymyka się spod kontroli, kiedy w sprawę zabicia Framptona włącza się lokalny gangster, Karel Karlovic (Robert Polo).
19.08 Słoneczne miasto (Martin Sulik)
Bezrobocie i czeski humor. Ostrawa. Robotnicy Karel, Vinco, Tomáš oraz Milan właśnie stracili pracę; ich fabryka została sprzedana zachodnim inwestorom. Czwórka przyjaciół nie poddaje się jednak i na różne sposoby próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Udaje im się zgromadzić trochę pieniędzy, za które kupują od byłego pracodawcy starą ciężarówkę. Jednak próby rozkręcenia własnego interesu kończą się kolejnymi niepowodzeniami. Bohaterowie desperacko starają się zachować godność - upokorzenia i brak perspektyw spychają ich coraz niżej, wystawiając, na nie zawsze zwycięską próbę, życie rodzinne i dotychczasowe przyjaźnie. Film, porównywany do słynnego "Goło i wesoło" w reżyserii Petera Cattaneo przywodzi na myśl angielskie komedie społeczne, zachowując jednocześnie wyjątkowe poczucie realizmu i pełne ironii poczucie humoru.
26.08 Mężczyzna idealny (Filip Renc)
"Mężczyzna idealny" to inteligentna komedia romantyczna oparta na oryginalnym humorze sytuacyjnym, dowcipnych dialogach i ciekawych obserwacjach ludzkich zachowań. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki "Powieść dla kobiet" autorstwa Michaela Viewegha, jednego z najpopularniejszych współczesnych czeskich pisarzy. Viewegh w swojej książce z charakterystyczną dla siebie ironią i wyczuciem szczegółu wychwycił przemianę kulturowych i obyczajowych nawyków, która zaszła w ostatnich latach nie tylko w czeskim społeczeństwie. Bohaterkami filmu są dwie kobiety: dwudziestotrzyletnia Laura (Zuzana Kanócz), która pracuje w redakcji kobiecego tygodnika "Zrównoważona kobieta" i jej owdowiała matka, tłumaczka Jana (Simona Stašová). Obie kobiety szukają tego jedynego i ciągle im się to nie udaje.
02.09 Wycieczkowicze (Jiří Vejdelek)
Grupa czeskich wczasowiczów wyjeżdża na tygodniowe wakacje nad Adriatyk. Obserwujemy mieszankę różnorodnych typów ludzkich i charakterów: bystrą kobietą, która zabiera swoich upartych, drażliwych rodziców na urlop, przeciętną gwiazdeczkę pop, parę homoseksualistów, nastoletnie seksbomby, dwójkę dzieci i ich rodziców – homofobów, pasjonata literatury science-fiction… Komplikacje, przeszkody, drobne przygody – wszystko to powoduje, że wakacje stają się dla ich uczestników momentem przełomowym.