Trwa ładowanie...
27-09-2002 02:00

XXI Koszalińskie Spotkania Filmowe

XXI Koszalińskie Spotkania Filmowe
d1pjb0k
d1pjb0k

Międzynarodowy Festiwal Debiutów Filmowych – XXI Koszalińskie Spotkania Filmowe „Młodzi i Film” rozpocznie się w tym roku 2 października. Przez cztery festiwalowe dni Koszalin będzie miał zaszczyt gościć młodych twórców filmowych.

Tak jak rok temu, będzie to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych na Pomorzu Środkowym. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski.

W jury XXI KOSZALIŃSKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH ”Młodzi i Film”, zasiądą:

  1. Janusz Kijowski (Przewodniczący Jury)
  2. Edyta Jungowska
  3. Mira Haviarova (Czechy)
  4. Miron Czernienko (Rosja)
  5. Jean-Paul Berckmans (Belgia)
d1pjb0k

Dyrektorem Festiwalu jest Ryszard Urbański (MOK – Koszalin), a Dyrektorem Programowym Ryszard Kirejczyk (Stowarzyszenie Filmowców Polskich). Organizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Polska SA, Urząd Miejski w Koszalinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Koszalinie.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Debiutów Filmowych – XXI Koszalińskie Spotkania Filmowe „Młodzi i Film”, koszalińscy kinomani będą mogli obejrzeć w konkursie ok. 7 filmów polskich i 6 zagranicznych.

W programie festiwalu znajdą się miedzy nimi takie debiuty jak „Moje pieczone kurczaki” Iwony Siekierzyńskiej, „Moje miasto” Marka Lechkiego”, „Anioł w Krakowie” Artura Więcka „Barona” , „alaRm” Dariusza Gajewskiego, „Totutotam” Lecha Mackiewicza.

Warto zauważyć, że do konkursu wchodzą również filmy, które określane są jako kino niezależne bądź offowe. Wychodzimy bowiem z założenia, że każdy z młodych twórców powinien mieć szansę na wzięcie udziału w konkursie i zdobycie jednej z co najmniej 7 nagród pieniężnych.

d1pjb0k

W zeszłym roku Grand Prix – Złotego Jantara otrzymał Grzegorz Lipiec, reżyser niezależnego filmu „Że życie ma sens”, który przeznaczył nagrodę na dofinansowanie swojego nowego filmu.

Powodowani m.in. sugestią młodych twórców, pragnących konfrontacji z kinem światowym, zdecydowaliśmy się na międzynarodową formułę Festiwalu. W tym roku pragniemy zaprezentować filmy zaproponowane nam przez polskich dystrybutorów, które – zwłaszcza poza Warszawą – bardzo trudno młodzieży „upolować” na ekranach. Filmy takie jak irański „Czas pijanych koni”, islandzki „101 Reykjavik”, francuski „Wina Woltera” czy amerykański „Fanatyk” pokazują, jak różne oblicze może mieć młode kino i jak wiele jest sposobów na opowieść o współczesnej rzeczywistości.

Niewątpliwą atrakcją wszystkich edycji KOSZALIŃSKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH „Młodzi i Film”, są niczym nieskrępowane rozmowy publiczności z twórcami, odbywające się pod wspólnym tytułem „Szczerość za szczerość”. Nie inaczej będzie i w tym roku. Aktorzy i reżyserzy staną oko w oko z widzami tuż po projekcjach swoich filmów.

d1pjb0k

Swój przyjazd na tegoroczne Koszalińskie Spotkania Filmowe zapowiedzieli twórcy wszystkich filmów konkursowych, a także m.in. Dorota Stalińska, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zaprezentuje swój najnowszy recital, Piotr Machalica i Ewa Błaszczyk.

Zeszłoroczny eksperyment – prezentacja filmów szkolnych, okazał się strzałem w dziesiątkę. Organizatorzy postanowili ponownie zaprosić do Koszalina tych, którzy dopiero przygotowują się do trudnego zawodu filmowca. Swoje pierwsze dokonania zaprezentują studenci PWSFTviT w Łodzi i WRiTv przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Nierzadko będzie to dla nich pierwszy kontakt z widownią, a więc przeżycie wyjątkowe.

Po raz pierwszy na festiwalu zaistnieje film animowany. Zaplanowano bowiem pokaz czterech debiutanckich animacji Studia Miniatur Filmowych. Chcemy w ten sposób przypomnieć widowni, że ten rodzaj kina nadal istnieje, rozwija się, choć ma tak utrudnioną drogę dystrybucji.

d1pjb0k

Z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich młodzi filmowcy – debiutanci i studenci – spotkają się na forum dyskusyjnym ze starszymi kolegami, m.in. Januszem Kijowskim, Filipem Bajonem i Jackiem Bromskim. Czy konflikt pokoleń istnieje rzeczywiście? Na ile młodzi chcą wpływać na kształtowanie systemu produkcji filmowej w Polsce? Czy autorytety są potrzebne i czy istnieją w ogóle? Oto niektóre pytania, na które postaramy się znaleźć odpowiedź.

Organizatorzy KSF „Młodzi i Film”, mają nadzieję, że tegoroczne spotkanie z młodym, nie tylko polskim kinem, będą dla festiwalowej publiczności prawdziwym, filmowym świętem i że pomoże on młodym filmowcom w promocji ich twórczości. Z radością przyjmujemy zainteresowanie festiwalem ze strony zarówno mediów, jak i dystrybutorów- chcielibyśmy, żeby impreza nasza przecierała szlaki utalentowanej młodzieży filmowej.

d1pjb0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjb0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj