Trwa ładowanie...
d3xvrh4

Yun-Fat Chow

Najnowsze informacje
4.4
(54 głosy)
Oceń:
d3xvrh4

Pochodzący z Hongkongu chiński aktor. Uznawany jest za symbol seksu i jest jednym z najpopularniejszych aktorów. Los Angeles Times nazwał go „najfajniejszym aktorem na świecie”, a magazyn People umieścił na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata.

Chow Yun-Fat urodził się 18 maja 1955 roku na wyspie Lamma w Hong-Kongu w Chinach. Wychował się w małej wiosce rybackiej w okolicach Hong Kongu. W wieku 10 lat wraz z rodzicami przeniósł się do miasta Kowlon w Hong Kongu, gdzie dorastał i chodził do szkoły.

Mając siedemnaście lat porzucił szkołę, by zacząć karierę aktorską. Pod wpływem sugestii przyjaciela starał się dostać pracę w telewizji. Został przyjęty do programu szkoleniowego dla aktorów. Po szkole otrzymał czternastoletni kontrakt w telewizji.* Wystąpił w ponad stu dwudziestu odcinkach popularnego w Hong Kongu serialu „Hotel”.*

Przełomem w jego karierze stała się rola w filmie Ann Hui „Historia Woo Vieta”, która zebrała bardzo pochlebne opinie krytyków. Poważny, a jednocześnie cieszący się komercyjnym sukcesem film, był w owych czasach, pośród masowej produkcji filmów kung fu, czymś nietypowym. Za występ w nim Chow Yun Fat otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

W 1986 roku John Woo zaproponował aktorowi rolę w filmie „Lepsze jutro” ("Ying huang boon sik"), dzięki której stał się w Azji gwiazdą wielkiego formatu. Potem przyszły role w komediach romantycznych, dramatach i dwóch innych obrazach Johna Woo, które wzbudziły zainteresowanie międzynarodowe. Dla aktora nadeszły czasy gry w nowym typie filmów w Hong Kongu - kinie przypominającym dawne historie gangsterskie.

Podbiwszy Azję występami w kilkudziesięciu filmach, Chow Yun Fat ruszył na podbój kina światowego. W 1996 roku zagrał w anglojęzycznym filmie „Zabójczy układ”. Potem przyszyły role w „Annie i królu” obok Jodie Foster i „W szponach korupcji”.Ogromne uznanie i rozpoznawalność w USA przyniósł mu występ w doskonale przyjętym obrazie „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Aktor jest aktualnie gwiazdą kina nie tylko w Azji. Można go było zobaczyć między innymi w trzeciej części hitu „Piraci z Karaibów”.

W 2003 roku aktor wystąpił w kolejnym filmie „Kuloodporny”, który okazał się kasowym sukcesem. W 2009 zagrał w ekranizacji kultowego anime pt. „Dragonball: Ewolucja”.

Chow Yun-Fat był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była On-on Yu (1983 - 1983, rozwód). Aktualną żoną jest Jasmine Chow (od 06.05.1987).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvrh4
d3xvrh4
d3xvrh4