Trwa ładowanie...
d3nqy9m
Aktualności

Zakończył się 28. Przegląd Piosenki Aktorskiej

Share
Zakończył się 28. Przegląd Piosenki Aktorskiej
d3nqy9m

Kameralnym recitalem Żanny Biczewskiej, rosyjskiej pieśniarki, uczennicy Bułata Okudżawy, zakończył się w niedzielę trzeci dzień 28. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Koncertem Galowym "Steruj krwią swoją do Oceanu Spokoju" składającym się z piosenek Marka Grechuty zakończył się w niedzielę 28. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W niedzielę odbył się również koncert francuskiego artysty Yanna Tiersena, znanego m.in. z muzyki do filmu pt. "Amelia".

W spektaklu wyreżyserowanym przez Wojciecha Kościelniaka wystąpili m.in. Katarzyna Groniec, Natalia Grosiak, Kinga Preis, Agnieszka Warchulska, Jacek Bończyk, Mariusz Lubomski, Bartosz Porczyk, Przemysław Sadowski, Borys Szyc oraz Zbigniew Zamachowski. Artyści wykonali na scenie Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu najbardziej znane utwory Grechuty: "Świecie nasz", "Nie dokazuj", "Niepewność", "Gdzieś w nas", "Tango Anawa", "W dzikie wino zaplątani" oraz utwory mniej znane.

d3nqy9m

Przygotowane nowe aranżacje muzyczne odwoływały się jednak do oryginalnych wykonań. Jak dowiedziała się PAP od organizatorów festiwalu poetycki charakter koncertu podkreśliła scenografia odwołująca się do estetyki przełomu XIX i XX w. z witrażowymi lampami, z ekranem, na którym wyświetlane były wideoprojekcje, nawiązujące do wykonywanych utworów.

W sumie miłośnicy i sympatycy festiwalu mieli okazję obejrzeć w sobotę i niedzielę aż cztery Koncerty Galowe, z których jeden został zarejestrowany przez TV i zostanie pokazany w późniejszym terminie.

Natomiast koncert Tiersena, utalentowanego multi- instrumentalisty, który zdobył sławę tworząc muzykę filmową odbył się równolegle z ostatnim Koncertem Galowym w Teatrze Muzycznym Capitol. Artysta, bardzo długimi brawami został wywołany na bis, a po występie otrzymał owacje na stojąco.

Tiersen urodził się i dorastał w "kulturalnej stolicy" Bretanii - Rennes. W tamtejszym konserwatorium uczył się gry na skrzypcach i fortepianie. Potem rozpoczął naukę dyrygentury. Choć od dziecka związany był z muzyką klasyczną, interesował się także muzyką rockową.

d3nqy9m

Wkrótce zaczął komponować muzykę do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Swoją debiutancką płytę "La Valse des Monstres" wydał w 1995 r. Kolejny album, "Le Phare" (1988), okazał się wielkim sukcesem i przysporzył jego twórcy wielu wielbicieli.

Jak dowiedziała się PAP w biurze festiwalowym PPA melodyjne i przebojowe zarazem kompozycje Tiersena znalazły uznanie także wśród twórców filmowych. Ważnym momentem w karierze Tiersena było skomponowanie i nagranie muzyki do filmu "Amelia" (2001). Film Jean-Pierre'a Jeuneta i ścieżka dźwiękowa Tiersena odniosły wielki międzynarodowy sukces. W 2003 r. Tiersen stworzył kolejny doskonały soundtrack do filmu "Goodbye Lenin" niemieckiego reżysera Wolfganga Beckera.

W 2006 r. powstała płyta LIVE, którą Tiersen właśnie promuje, koncertując w całej Europie. Wrocławski koncert w ramach PPA wpisuje się w tę właśnie trasę.

d3nqy9m

Podziel się opinią

Share
d3nqy9m
d3nqy9m