Trwa ładowanie...
richard attenborough

Zmarł brytyjski aktor i reżyser Richard Attenborough

Share
Zmarł brytyjski aktor i reżyser Richard Attenborough
Źródło: AFP
d32dqkv

W wieku 90 lat zmarł słynny brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy Richard Attenborough - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem brytyjska stacja BBC, powołując się na jego syna.

Aktor zmarł w niedzielę po południu.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że Attenborough był "wielką postacią świata filmu".

Richard Attenborough urodził się 29 sierpnia 1923 roku. Karierę aktorską rozpoczął w latach 40. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. w "Wielkiej ucieczce", "Parku Jurajskim" i "Cudzie w Nowym Jorku".

d32dqkv

Największe uznanie przyniosła mu jednak praca reżysera. W 1977 roku nakręcił dramat wojenny "O jeden most za daleko", a w 1982 roku - film biograficzny "Gandhi", który otrzymał osiem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

W 1976 i 1993 roku królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułami szlacheckimi, tym lorda Attenborough. Mimo wielu splendorów, Attenborough pozostał skromnym człowiekiem. "Nie jestem wielkim reżyserem, jestem dobrym reżyserem" - odparł na pytanie, jak czuje się jako "żyjąca legenda".

Angażował się w działalność społeczną i charytatywną. Był ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Był starszym bratem słynnego twórcy filmów przyrodniczych, Davida Attenborough.

W 1945 roku poślubił aktorkę Sheilę Sim, z którą swoje ostatnie lata spędził w domu opieki. Mieli troje dzieci. Ich najstarsza córka i 14-letnia wnuczka zginęły podczas tsunami w Azji w 2004 roku. (PAP)

d32dqkv

Podziel się opinią

Share
d32dqkv
d32dqkv