Trwa ładowanie...
witold sobociński

Zmarł Witold Sobociński. Wybitny polski operator miał 89 lat

Jak informuje Szkoła Filmowa w Łodzi, nie żyje Witold Sobociński. Uznany filmowiec dopiero co gościł na festiwalu EnergaCamerimage 2018, gdzie przyznano mu nagrodę za całokształt twórczości.

Share
Zmarł Witold Sobociński. Wybitny polski operator miał 89 lat
Źródło: East News
d3yal3o

- Informację przekazujemy z olbrzymim smutkiem - w wieku 89 lat odszedł WITOLD SOBOCIŃSKI - napisano na facebookowej stronie łódzkiej szkoły filmowej. - Jeden z najwybitniejszych autorów zdjęć filmowych i najważniejszych wykładowców w całej historii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jeden z pierwszych absolwentów, do ostatnich chwil - nasz Nauczyciel. W Szkole - od zawsze - na zawsze - czytamy.

Witold Sobociński był jednym z pierwszych absolwentów Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracował jako operator na planie filmów takich jak: "Ręce do góry", "Wszystko na sprzedaż", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Sanatorium pod klepsydrą", "Piraci", "Frantic". Jego pracę cenili Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi czy Roman Polański.

d3yal3o

W komunikacie przekazanym przez łódzką filmówkę czytamy: "Od lat 80-tych nasz Nauczyciel – cieszący się olbrzymim szacunkiem studentów wykładowca Wydziału Operatorskiego. Wychował kilka pokoleń autorów zdjęć filmowych. Był jednym z najważniejszych wykładowców Szkoły w całej jej historii".

Sobociński był trzykrotny laureatem nagrody za całokształt twórczości na Camerimage, nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, "Orła" za osiągnięcia życia, "Platynowych Lwów" w Gdyni, Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

d3yal3o

Podziel się opinią

Share
d3yal3o
d3yal3o