Trwa ładowanie...
01-08-2008 12:06

"Żółta bluzka ze spadochronu". Film o Powstaniu Warszawskim

"Żółta bluzka ze spadochronu". Film o Powstaniu WarszawskimŹródło: AKPA
d1ksj6w
d1ksj6w

"Żółta bluzka ze spadochronu" to tytuł filmu dokumentalnego o Powstaniu Warszawskim, który - pod patronatem Narodowego Centrum Kultury - reżyseruje Maciej Piwowarczuk.

Dokument ma kilkunastu głównych bohaterów - powstańców warszawskich oraz ich bliskich. Tematem filmu są śluby zawierane podczas Powstania Warszawskiego.

- Dodawały one walczącym otuchy, nadziei na lepszą przyszłość, odciągały myśli od czarnych wydarzeń - powiedział Piwowarczuk. - Dokument opowiada o Powstaniu Warszawskim nie przez pryzmat walki, lecz przez pryzmat miłości - wyjaśnił reżyser.

Zdjęcia kręcono w Polsce - m.in. w Warszawie i Opolu - oraz w USA. Piwowarczuk pracował nad tym filmem od 2004 r. Tytuł - "Żółta bluzka ze spadochronu" - to nawiązanie do opowiedzianej reżyserowi historii o bluzce uszytej dla panny młodej podczas powstania z tkaniny brytyjskiego spadochronu.

d1ksj6w

Wśród bohaterów opowiadających o miłości w czasie Powstania Warszawskiego są Bill Biega - powstaniec warszawski, który po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i obecnie mieszka w okolicach Nowego Jorku, oraz Róża Nowotna, mieszkająca na warszawskim Żoliborzu.

- Róża pracowała jako pielęgniarka w szpitalu powstańczym przy ul. Poznańskiej. Jej przyszły mąż pracował w tym samym szpitalu jako lekarz. Ślub wzięli w pierwszych dniach powstania - powiedział Piwowarczuk.

- Zapytałem panią Różę o najważniejszy dzień w jej życiu. Odpowiedziała, że był to 2 sierpnia, kiedy wyjrzała przez okno i zobaczyła biało-czerwone flagi. Zapytałem wówczas: "Ależ pani Różo, przecież pani brała ślub w pierwszych dniach powstania, czy nie to było dla pani najważniejsze?". Odpowiedziała, że nie, że najważniejsze było dla niej to, iż 2 sierpnia poczuła się wolna - opowiadał reżyser filmu. - Pokazuje to, jakie priorytety mieli wówczas młodzi ludzie, jakim wartościom hołdowali - podkreślił.

W filmie znalazły się również pozyskane z archiwum TVP nagrania rozmów z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, w których wspominał on swój ślub zawarty podczas powstania z łączniczką AK Jadwigą Wolską "Gretą".

d1ksj6w

Film ma trwać pół godziny. Jego premiera odbędzie się pod koniec września, z kolei 2 października zostanie on wyemitowany na antenie TVP Historia - zapowiedział Piwowarczuk.

Poinformował, że przygotowuje także drugi, podobny dokument - z myślą o widzach zagranicznych. Wystąpią w nim ci sami bohaterowie. Film będzie jednak bardziej rozbudowany, zostaną np. dodane informacje na temat genezy Powstania Warszawskiego. Piwowarczuk liczy na to, że dokument będzie pokazywany przez zagraniczne telewizje.

d1ksj6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj