Trwa ładowanie...
20-04-2006 11:20

Życie seksualne Czechów i nie tylko

Życie seksualne Czechów i nie tylko
d4d55uc
d4d55uc

Ósma edycja Przeglądu Filmowego „Kino na granicy” rozpoczęła się w środę w Cieszynie i Czeskim Cieszynie na polsko-czeskim pograniczu. Do niedzieli kinomani będą mieli okazję obejrzeć 50 filmów polskich, czeskich, słowackich i węgierskich.

Główną atrakcją imprezy ma być cykl „Życie seksualne Czechów (na ekranie)”. Zaprezentowane zostaną m.in. dwa skandalizujące przedwojenne filmy Gustava Machatego – „Erotikon” z 1929 r. i „Ekstaza” z 1933 r. Przypomniane będą także klasyczne już dzieła: „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jirziego Menzla i „Miłość blondynki” Milosza Formana.

Publiczność obejrzy także retrospektywne pokazy filmów dwóch reżyserów – Wojcgecha Marczewskiego i Słowaka Elo Havetty. Organizator festiwalu Jolanta Dygoś poinformowała, że publiczność będzie mogła przypomnieć sobie m.in. „Zmory”, „Klucznika”, „Dreszcze”, a także „Ucieczkę z kina »Wolność«” Wojciecha Marczewskiego, który pojawi się na festiwalu.

Havetta był nieco zapomnianym już twórcą czechosłowackiej nowej fali. Zmarł przedwcześnie w 1975 r., mając w dorobku jedynie dwa filmy: „Uroczystość w ogrodzie botanicznym” i „Lilie polne”. Oba zostaną zaprezentowane.

d4d55uc

Wśród polskich filmów, którymi zainteresowana jest zwłaszcza czeska publiczność, wyświetlone zostaną: „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego, „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Komornik” Feliksa Falka oraz „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej.

Węgry będzie reprezentowała animowana „Dzielnica!” Arona Gaudera.

Imprezie towarzyszą koncerty i pokazy filmów dokumentalnych.

Pierwsza edycja Przeglądu Filmów Czeskich „Kino na granicy” odbyła się w 1999 r.; przebiegała pod hasłem: „Kino czeskie lat 60.”. Gościem imprezy był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oscara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. W 2001 r. w imprezie po raz pierwszy zaprezentowano także filmy słowackie.

d4d55uc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d55uc